اجرا گذاشتن مهریه + شرایط گرفتن مهریه و مراحل درخواست مهریه

اجرا گذاشتن مهریه | مراحل، مدارک و عواقب
5
(10)

اجرا گذاشتن مهریه توسط زوجه در صورتی که عندالمطالبه باشد، در هر زمان که بخواهد ممکن است. به محض وقوع عقد، زن مالک حقوق خاصی از جمله مهریه می شود. زوجین قبل از عقد، بر سر میزان مهریه توافق نموده و در سند نکاحیه ثبت می گردد. میزان مبلغ مهریه باید کاملا مشخص و دقیق باشد.

جهت دریافت مشاوره حقوقی رایگان از بهترین وکیل مهریه در تهران با شماره ثابت زیر تماس بگیرید و یا به شماره واتساپ پیام ارسال کنید تا وکلای گروه حقوقی ندای حق شما را راهنمایی کنند.

تماس با کارشناسان ندای حق

البته به طور عرفی، مهریه در زمان ایجاد تنش ها و مشکلات خانوادگی و طلاق، مورد مطالبه قرار می گیرد. در این مقاله قصد داریم در مورد شرایط، مدارک، مراحل و بهترین روش اجرا گذاشتن مهریه صحبت کنیم.

اجرا گذاشتن مهریه

با توجه به اینکه مهریه دین بوده و پرداخت آن بر ذمه زوج است، برای اجرا گذاشتن مهریه باید به نوع مهریه مندرج در سند ازدواج توجه شود. چرا که موضوع با توجه به این که مهریه عندالمطالبه یا عندالاستطاعه باشد، تفاوت دارد.

درمورد مهریه عندالمطالبه، زوجه هر زمان چه در طول زندگی مشترک و چه بعد از طلاق در صورت عدم بخشش، می تواند مهریه را مطالبه کند. اما در مورد مهریه عندالاستطاعه، گرفتن مهریه منوط به اثبات تمکن مالی همسر می باشد.

شرایط-اجرا-گذاشتن-مهریه
شرایط-اجرا-گذاشتن-مهریه

شرایط اجرا گذاشتن مهریه

برای مطالبه مهریه باید شرایط آن محیا باشد. شرایط درخواست مهریه توسط زوجه که در سند ازدواج مندرج می شود، عبارتند از:

 • مهریه باید ارزش مالی داشته باشد.
 • مهریه باید مشخص و میزان آن معین باشد.
 • عقد باید دائمی باشد.
 • میزان مهریه در سند ازدواج به صورت رسمی ثبت شده باشد.
 • مهریه حال باشد.

عبارت “مهریه حال باشد” از لحاظ حقوقی یعنی در سند ازدواج زوجین، زوج تعهد به پرداخت مهریه در زمان های بعد ننموده باشد، با این شرایط، مهریه، قابل اجرا گذاشتن خواهد بود.

همچنین، در صورتیکه عقد موقت بوده و زوجه صیغه نامه داشته باشد، دیگر نمی تواند برای مطالبه آن به اجرای ثبت مراجعه کند و صرفا مهریه از طریق دادگاه قابل مطالبه خواهد بود.  

آیا در صورت باکره نبودن زن در دوران عقد، مهریه به او تعلق می گیرد؟ برای دریافت پاسخ به لینک مهریه در صورت باکره نبودن مراجعه کنید. حال اگر طلاق در دوران عقد صورت بگیرد و دختر باکره باشد، مهریه کامل به او تعلق می گیرد؟ برای دریافت پاسخ به لینک طلاق در دوران عقد مراجعه کنید.

مدارک لازم برای اجرا گذاشتن مهریه

مهمترین مدارکی که می بایست برای اجرای مهریه ارائه کنید، به شرح زیر می باشد:

 • مدارک شناسایی شامل: شناسنامه و کارت ملی زوجه  
 • اصل سند ازدواج یا رونوشت معتبر آن
 • ثبت نام در سامانه ثنا

چنانچه مدارکی مانند تصویر سپرده بانکی یا پلاک ثبتی ملک یا خودرو نیز موجود است، ارائه گردد.

مراحل-اجرا-گذاشتن-مهریه
مراحل-اجرا-گذاشتن-مهریه

مراحل به اجرا گذاشتن مهریه

مراحل گذاشتن مهریه به اجرا توسط زن، از دو روش اجرای ثبت و دادگاه، قابل بررسی است.

از طریق ثبت:

 1. مراجعه زوجه به دفترخانه ازدواج با ارائه مدارک لازم و درخواست صدور اجراییه
 2. پر کردن فرم های مربوط به استعلام اموال
 3. درصورت تمایل درخواست ممنوع الخروجی
 4. مراجعه به اداره اجرای ثبت و تشکیل پرونده اجرایی
 5. ابلاغ اجراییه به زوج و مهلت ده روز برای پرداخت مهریه
 6. در صورت عدم پرداخت مهریه، درخواست توقیف دارایی ها توسط زوجه یا وکیل وی
 7. مزایده اموال توقیف شده و وصول مهریه از محل فروش آن

از طریق دادگاه:

 1. اخذ گواهی از اداره اجرای ثبت مبنی بر مراجعه به دادگاه
 2. مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی
 3. ثبت دادخواست مطالبه مهریه و در صورت لزوم تقاضای صدور قرار تامین خواسته
 4. تشکیل جلسه رسیدگی به پرونده مطالبه مهریه و صدور حکم مبنی بر پرداخت آن

 اگر در دادگاه به اثبات برسد که زوج نمی تواند مهریه زوجه را پرداخت نماید، تقاضای اعسار پرداخت مهریه خود را ثبت می کند. در این حالت می تواند مهریه را به صورت اقساط به زوجه پرداخت نماید.

عواقب-اجرا-گذاشتن-مهریه
عواقب-اجرا-گذاشتن-مهریه

عواقب اجرا گذاشتن مهریه

بزرگترین عواقب اجرای مهریه برای مرد، صدور حکم جلب، توقیف دارایی ها و ممنوع الخروجی می باشند. عواقب اجرا گذاشتن مهریه از دو طریق اجرای ثبت و دادگاه برای زن متفاوت است.

برای آشنایی با مراحل توقیف دارایی های همسر بابت پرداخت نکردن مهریه به لینک توقیف اموال برای مهریه و جهت آشنایی با نحوه درخواست ممنوع الخروجی به لینک ممنوع الخروجی مهریه مراجعه کنید.

عواقب مهریه اجرا گذاشتن برای زوجه از طریق اجرای ثبت

در این روش با توجه به الزام قانونی زوجه برای مراجعه به اجرای ثبت در بدو امر، مرد فرصت کافی برای انتقال اموال و عدم پرداخت مهریه زوجه پیدا خواهد نمود.

عواقب مهریه اجرا گذاشتن از طریق دادگاه خانواده

در این روش، از جمله عواقب اجرا مهریه می توان به هزینه بالای دادرسی دادگاه و روند طولانی رسیدگی به پرونده و پذیرش درخواست اعسار مرد در دادگاه مبنی بر تقسیط مهریه اشاره نمود.

بهترین روش به اجرا گذاشتن مهریه

بهترین روش اجرا گذاشتن مهریه این است که زوجه به همان دفترخانه ازدواجی که عقد را ثبت نموده، مراجعه و تقاضای صدور اجراییه نماید. سپس با مراجعه به اداره ثبت، تقاضای توقیف مال و اموال و ممنوع الخروجی زوج را بنماید.

مطالبه مهریه از طریق اجرای ثبت بر خلاف روش دادگاه، مستلزم پرداخت هزینه خاصی نبوده و بعد از اینکه زن موفق به توقیف دارایی هایی که از همسر خود و وصول مهریه شد، در آن صورت، اداره ثبت نیم عشر (نیم عشر معادل یک بیستم) خود را از محل آن، دریافت می نماید.

همچنین ممنوع الخروجی زوج از طریق اجرای ثبت بر خلاف دادگاه، خیلی سریع انجام می شود. چنانچه اموالی یافت نشد، آنگاه زوجه با اخذ گواهی به دادگاه، دادخواست ممنوع الخروجی را ارائه می دهد.

هزینه به اجرا گذاشتن مهریه

پیش از این، امکان مطالبه مهریه از طریق دادگاه از همان ابتدا وجود داشت و هزینه اجرا گذاشتن مهریه همان معادل 3.5 درصد ارزش مبلغ مهریه بود و چون معمولا سکه است مبلغ سنگینی میشد. زوجه در زمان تقدیم دادخواست باید اعسار خود از پرداخت هزینه دادرسی را نیز ثابت می کرد تا موقتا از پرداخت آن معاف شود.

حال که زوجه باید ابتدا به اداره اجرای ثبت مراجعه نماید، هزینه مطالبه قانونی مهریه از طریق اداره اجرای ثبت، صرفا همان هزینه دفترخانه ای است که زوجه از آنجا، تقاضای صدور اجراییه می کند و با توجه به تعداد فرم های ارسالی از طریق دفترخانه، بین پانصد هزار تا یک میلیون تومان خواهد بود و هزینه نیم عشر دولتی (یک بیستم مهریه) در صورت وصول مهریه، از طریق اجرای ثبت، قابل دریافت می باشد.

مدت زمان اجرا گذاشتن مهریه

مدت زمان اجرا گذاشتن مهریه با توجه به روش اجرا از طریق دادگاه و ثبت، متفاوت است و بین دو ماه تا یک سال زمان می برد. این مدت تقریبی بوده و برحسب تجربه گفته می شود. با توجه به روند متفاوت اجرای مهریه از طریق ثبت و اقدام به موقع برای و تسریع کار، بهتر است از وکیل مهریه که در این زمینه تخصص دارد، کمک بگیرید.

سوالات متداول
تقاضای مهریه از طریق دادگاه بهتر است یا اجرای ثبت؟

از طریق اجرای ثبت. به دلیل هزینه کمتر و سرعت رسیدگی ان نسبت به دادگاه

عواقب اجرا گذاشتن مهریه از طریق اجرای ثبت چیست؟

ممکن است زوج بعد از ابلاغ اجراییه، فورا با انتقال اموال خود به دیگران، مانع توقیف آن  شود.

برای گرفتن مهریه چه باید کرد؟

ابتدا به دفترخانه محل وقوع عقد ازدواج و بعد از صدور اجراییه، به اداره پنجم (مهریه) مراجعه  می کنید. درصورت عدم دسترسی به اموال، به دادگاه مراجعه نمایید.

این پست چقدر برای شما مفید بود؟

برای امتیازدهی روی ستاره ها کلیک کنید.

معدل امتیازها: 5 / 5. تعداد افرادی که امتیاز داده اند: 10

هنوز امتیازی داده نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *