افراز املاک مشاع چیست؟
با توجه به اینکه مالکیت مشاعی یا دراثر شراکت چند نفر در خریدیک ملک حاصل میشود و گاهی نیز به صورت قهری و ارث منتقل می شود .افراز ملک مشاع زمانی مطرح می شود که مالکین مشاعی دیگر تمایلی برای ادامه شراکت ندارند و تصمیم به تقسیم ملک مشاع میگیرند و خواهان افراز سهم خود می باشند.لذا افراز به معنای جدا نمودن و تفکیک سهم مشاعی افراد از ملک مشترک می باشد.
شرایط افراز ملک مشاعی
درخواست افراز ملک مشاعی هم از طریق دادگاه و هم از طریق مراجع ثبتی نیز قابل رسیدگی است .
*در خواست افراز ملک مشاع از اداره ثبت: درخواست افراز ملک مشاع به اداره ثبت داده می شود واداره ثبت بررسی کرده وتصمیم می گیردو تصمیم اداره ثبت ظرف ۱۰ روز قابل اعتراض در دادگاه است .
*درخواست افراز ملک مشاع از دادگاه: زمانی درخواست افراز از دادگاه می شود که عملیات ثبتی ملک خاتمه نیافته باشد.و البته اگر جریان ثبتی خاتمه هم یافته باشد اما دربین وراث افراد غایب یا محجوری باشند باز درخواست افراز باید به دادگاه عمومی محل وقوع ملک داده شود .
نحوه رسیدگی به درخواست افراز ملک مشاعی
*اداره ثبت:برای درخواست افراز املاک مشاع ملک قاعدتا باید دارای سند باشد وگرنه افراز پذیرفته نخواهد بود .مسئول واحد ثبتی با درخواست افراز از سوی یک یا چند نفر از مالکین ملک مشاعی رسیدگی به ان را به نماینده ثبت ارجاع می کند نماینده پرونده را بررسی می نماید و تصمیم خود را مبنی بر رد یا قبول افراز و نحوه افراز به شرکاء اعلام میکند.طبق ماده ۳ قانون افراز و فروش املاک مشاعی مسئول واحد ثبتی در صورت تطبیق درخواست با مقررات قانونی و ملاحظه صورتجلسه افراز را تنظیم میکند نهایتا با امضاء متقاضی افراز و سایر مالکین و نماینده ثبت و نقشه بردار ،افراز ملک مشاع پایان  میپذیرد.
*دادگاه:در مواردی که جریان ثبتی ملک خاتمه نیافته یا دربین وراث غایب یا محجور باشد پس از ثبت درخواست و تشکیل جلسه دادگاه درباره قابل افراز بودن یا نبودن ملک مشاع ،موضوع به کارشناس ثبتی ارجاع می شود .و کارشناس هم پس از بازدید ملک ،نظر خود را مبنی بر امکان یا عدم امکان افراز به دادگاه ارسال میکند .و دادگاه هم بعد از بررسی نطر کارشناس ثبتی و درصورت تایید امکان افراز ،رای خود را صادرنموده و درنهایت افراز املاک مشاع اجرا می شود .
عدم امکان افراز املاک مشاعی و دستور فروش
در مورد مراجع صالح درخواست افراز که حسب مورد اداره ثبت و دادگاه بود صحبت کردیم حال در صورتی که ملک مشاعی غیر قابل افراز اعلام شود گواهینامه عدم افراز به متقاضی داده می شود .پس از ان متقاضی می تواند با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی ،نسبت به ثبت دادخواست خود اقدام کند و دردادخواست خود باید اسامی شرکاء را ذکر نماید. طبق ماده ۴ قانون افراز و فروش املاک مشاعی ،ملکی که طبق تصمیم قطعی غیرقابل افراز تشخیص داده شود با تقاضای هریک از شرکاء فروخته خواهد شد .ملک از طریق مزایده به فروش می رسد .و مال مشاع توسط کارشناس قیمت گذاری می گردد و شخص برنده مزایده کسی است که بالاترین قیمت را برای خرید ملک اعلام می کند.و پس از فروش ملک هریک از شرکاء سهم خود را از مبلغ فروش طبق قانون دریافت می نماید.
مدارک مورد نیاز برای درخواست دستور فروش املاک مشاعی
فرد یا وکیل او برای درخواست دستور فروش از مدارکی را باید ارائه دهند ازجمله:
*کارت ملی متقاضی
*گواهی عدم افراز
*اصل و کپی سند مالکیت
*دادخواست تقدیمی وذکر اسامی مالکین دران
مدت زمان دستور فروش ملک مشاعی چقدر است ؟
معمولا در اینگونه دعاوی حقوقی با توجه به کثرت پرونده ها و اوقات رسیدگی نمیتوان زمان مشخصی را برای این موارد اعلام کرد اما به طور عادی این کار بین ۳ تا ۶ماه زمان نیاز دارد .
تفاوت افراز و تفکیک چیست؟
دو اصطلاح تفکیک و افراز که بسیار درامور ثبتی می شنوید دو مقوله کاملا مجزاست که دراینجا به تفاوتهای ان اشاره میکنیم :
*افراز ملک در واقع یعنی جداسازی سهم افراد در ملک مشاع اما تفکیک ملک را ازحالت اشاعه خارج نمیکند بلکه تفکیک به معنی جداکردن ملک یا زمین توسط مالک است .

* افراز به دلیل اختلاف بین شرکاء صورت می گیرد اما تفکیک لزوما به دلیل اختلاف صورت نمیگیرد و درحالت صلح نیز امکان پذیر است 
*افراز صرفا درمورد املاک مشاعی انجام می شود اما تفکیک در املاک مشاع و مفروزامکان پذیر است.

*درخواست افراز حسب مورد هم درصلاحیت دادگاه است هم درصلاحیت اداره ثبت اما تفکیک صرفا درصلاحیت اداره ثبت محل وقوع ملک است .

*درافراز مشاع بودن ملک خاتمه پیدا میکند و سهم متقاضی افراز مشخص می شود اما در تفکیک کل ملک تقسیم می شود و امکان مشاع بودن ملک بعد از تفکیک کماکان وجود دارد .

بهترین وکیل تفکیک و افراز در تهران
حال که با مفاهیم افراز و تفکیک و دستور فروش اشنا شدید بهتر است بدانید هرکدام ازاین موارد چالش های زیادی را برای شما ایجاد میکند .و دارای روندی است که برپرونده شما اثر میگذارد .حضور یک وکیل متخصص می تواند شما در حصول نتیجه بهتر یاری کند و در روند پرونده شما بسیار موثر باشد .و کمااینکه وکیل تمام مراحل افراز و تفکیک و دستور فروش را به انجام می رساند .در صورت تمایل به مشاوره و دریافت خدمات وکالتی از گروه حقوقی وکلای ندای حق می توانید از طریق واتساپ با کارشناس مجموعه درارتباط باشید.

 

✍ پیشنهاد ما : دعاوی ملکی و الزام به تنظیم سند رسمی

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای