بهترین وکیل سرقفلی تهران

بهترین وکیل سرقفلی نهران

بهترین وکیل سرقفلی تهران کیست؟

یکی از  مواردی که در آگهی های اجاره مغازه جلب توجه می کند اجاره همراه با سرقفلی است یا بعضی از مالکان در فروش مغازه ها خود اعلام می کنند مغازه به همراه سرقفلی بفروش می رسد. اولین سوالی که ذهن ما را به خود جلب می کند این است که سرقفلی چیست وچه  مزیت هایی دارد، آیا برای خرید مغازه یا مکان تجاری بهتر است با سرقفلی خریداری شود یا نه نیازی نیست؟ بهتر است با ما همراه شوید تا باهم این موضوع مهم را در تجارت بررسی کنیم .

پیدا کردن بهترین وکیل برای موارد مختلف، از جمله موارد مرتبط با سرقفلی، به اطلاعات و شرایط خاص شما بستگی دارد. در انتخاب وکیل مناسب، موارد زیر را در نظر بگیرید:

    تخصص حقوقی

    تجربه و شهرت

    تعهد و تفکر استراتژیک

        مشاوره اولیه

با توجه به پیچیدگی قوانین مربوط به سرقفلی ، وکیل سرقفلی می‌‌تواند در ارائه مشاوره‌ها و در نتیجه تسهیل و تسریع پیگیری پرونده‌ها نقش مهمی ایفا ایفا نمایدو در نتیجه راهنمایی‌های او بسیار راهگشاخواهد بود .برای مشاوره با گروه حقوقی ندای حق درواتساپ درارتباط باشید .

سرقفلی چیست؟

سرقفلی، حق مالک ملک تجاری می باشد که می تواند موقع اجاره دادن یا فروش مکان تجاری واگذار کند یا اجاره دهد. در صورت اجاره کردن سرقفلی، مستاجر باید مبلغی  علاوه بر اجاره بها به مالک پرداخت کند  و در صورت پایان یافت مدت قرار داد اجاره، سرقفلی  به تصرف مالک بر خواهد گشت. قانون گذار هم برای محفوظ بودن این حق مالکان از آنها حمایت کرده و قانون سرقفلی را به  تصویب رسانده است.

فرض کنید  که شما  می خواهید مکان تجاری را اجاره کنید که قبلا در این مکان یک برند و محصول خاص فروخته می شد که این مکان صاحب اعتبار و یا مشتری زیادی شده است مالک به هر دلیلی می خواهد این مکان را اجاره بدهد ، شما می توانید با سرقفلی یا بدون سرقفلی این مکان را اجاره کنید. در صورتی که با سرقفلی اجاره کرده باشید می توانید از برند و محصول خاص ملک استفاده کنید در غیر این صورت نمی توانید از اعتبار آن مکان تجاری استفاده کنید.

باید توجه داشته باشید که  سرقفلی مخصوص مکان  های تجاری می باشد نه ملک مسکونی.

انواع سرقفلی طبق قانون کشور

سرقفلی از نظر قانون به دو دسته تقسیم می شوند:

 • سرقفلی واقعی
 • سرقفلی مجازی

سرقفلی واقعی:

این نوع سرقفلی مربوط به امکانات مکان کسب وکار می باشد. منظور این است که اگر مکان تجاری جدیدی ساخته شود مغازه های ساخته شده آن مکان تجاری سرقفلی دارند. به این نوع سرقفلی واقعی گفته می شود.

 مالک می تواند این نوع سرقفلی را به مستاجر اجاره بدهد یا  ندهد، در صورت اجاره کردن سرقفلی باید هزینه بابت حق سرقفلی به  مالک پرداخت کند  که حتما  باید در قول نامه ذکر شود و اگرمالک  فروشنده سر قفلی مکان تجاری  خود باشد و مستاجر خریدار آن ، می توانند در دفاتر رسمی معتبر این انتقال را انجام دهند.

سرقفلی مجازی:

وقتی مستاجری مکان جدید تجاری را اجاره می کند این مکان قبل از او اعتبار و رونقی نداشته و مستاجر با تلاش و تبلیغات و میزان سرمایه ای که داشته توانسته برای محصول خود برند سازی و  میزان درآمدی برای خود پیدا کند این نوع اعتبار را سرقفلی مجازی می گویند.دراین حالت موجر نمی تواند درخواست تخلیه بدهد چرا که باید مبلغی را بابت رونق کسب وکار وشناخته شدن محل به مستاجر بپردازد .

قیمت  سرقفلی بر چه اساسی تعیین میشود ؟

 • موقعیت مکانی ملک تجاری
 • نوع ساخت و متریال و امکانات مکان تجاری
 • مدت قرار داد مستاجر و اعتبار و حسن شهرت او
 • مزایا و شرایط قرار دادی که برای مستاجر پیش بینی شده است

موارد پرداخت حق سرقفلی    

در بعضی از موارد صاحب ملک باید به مستاجر خود حق سرقفلی پرداخت کند. اگر این مورد پیش بیاید صاحب ملک ( موجر) باید به دادگاه مراجعه کرده و حکم تخلیه  بگیرید و حتما باید به مستاجر خود حق سرقفلی پرداخت کند .

مواردی که صاحب ملک ( موجر) باید به مستاجر خود حق سرقفلی پرداخت کند عبارتند از؛

 • تخلیه مکان به علت احداث ساختمان جدید
 • احتیاج موجر به محل کسب و کار: در صورت احتیاج داشتن موجر به مکان تجاری برای کسب و کار، بعد از اتمام مدت قرار داد از مستاجر درخواست تخلیه ملک را کند. در این صورت باید حقی سرقفلی را یه مستاجر خود پرداخت کند
 • در مواردی که مستاجر حق انتقال سرقفلی را به غیر ندارد و بدون اجازه دادگاه و موجر ، منافع را به کس دیگری انتقال دهد.
 • درخواست تخلیه به علت نیاز  موجر و نزدیکان او

فرق مالکیت و سرقفلی چیست؟

مهم ترین فرقی که می توان در باره مالکیت و سرقفلی بیان کرد این است که حق مالکیت  یک حق مطلق می باشد یعنی فرد که مالک اصلی است می تواند هر گونه تصرفی بر مال و اموال داشته باشد یعنی مالکیت به  عین مال و  یا منافع آن تعلق دارد.  اما سرقفلی به مستاجر تعلق دارد و مربوط به منفعت مال است نه خود مال. به زبان ساده تر مالک می تواند هر نوع تغییر که بخواهد در مکان خود ایجاد کند و لی مستاجر فقط حق سرقفلی دریافت می کند  که می تواند  از مکان در حیطه کسب و کار خود استفاده کند و دیگر هیچ حقی ندارد.

فسخ قرارداد سرقفلی

بر اساس قانون موجر نمی تواند بدون دلیل نسبت به ابطال قرارداد سرقفلی اقدام کند  مگر این که دلایل محکمی داشته باشد با این شرایط موجر می تواند  قرار داد را فسخ و از مستاجر  بخواهد ملک تجاری را تخلیه کند.  مواردی که مالک می تواند قرار داد سرقفلی  را فسخ کند  به عبارت زیر است؛

 • انتقال منافع سرقفلی به غیر
 • تغییر در کسب و کار
 • عدم پرداخت اجاره بها سرقفلی
 • تعدی وتفریط مستاجر  

اگر یکی از این رفتار ها از مستاجر سر بزند مالک می تواند قرار داد سرقفلی را فسخ کند.

شرایط تخلیه سرقفلی از سوی مالک ملک چیست؟

پس از به پایان رسید زمان قرار داد اجاره نامه، مالک می تواند درخواست تخلیه را  از طریق دادگاه اقدام نماید.  چنانچه موجر قصد ساختن ساختمان جدیدی  را در ملک خود داشته باشد می تواند تقاضای تخلیه ملک داشته باشد. برای این صدور حکم باید مراحلی را طی کند به شرح زیر است:

 • صدور پروانه ساختمانی از شهرداری
 • به پایان رسیدن مدت قرار داد اجاره
 • پرداخت تمام حق و حقوق مستاجر
نحوه تبدیل سرقفلی به مالکیت چگونه است؟

سرقفلی را جدا از ملک تجاری نمی توان به مالکیت خود در آورد چون سرقفلی یک حق معنوی محسوب می شود وابسته به ملک است و قابلیت این را ندارد که سند جدایی برای آن صادر شود باید همراه با سند مالکیت ملک صادر شود و حتما باید با ملک تجاری انتقال یابد.

یک نکته مهم این است  که آیا  مالک هم می تواند سرقفلی را  از مستاجر خود خریداری کند؟

بله  مالک می تواند با توافق با مستاجر اقدام به خرید سرقفلی مستاجر خود کند البته باید هزینه آن را هم بپردازد.

خدمات گروه حقوقی ندای حق چیست؟
 • برگزاری جلسات مشاوره به صورت حضوری و انلاین
 • پیگیری پرونده بدون نیازبه حضور موکل
 • ارائه کلیه خدمات حقوقی به ایرانیان داخل و خارج ازکشور
 • اخذ نتیجه مطلوب توسط وکلای پایه یک دادگستری
 • پشتیبانی و ارائه گزارش از روند پرونده به موکل
 • انعقاد قرارداد وکالت با موکل از دو طریق ثنا یا سامانه میخکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *