تنفیذ حکم طلاق خارج کشور

تنفید حکم طلاق خارج کشور

تنفیذ حکم طلاق خارج کشور  به معنی این است که زوجین تصمیم می گیرند طلاق را در خارج از کشور به ثبت برسانند. بعد از جاری شدن حکم طلاق، باید این حکم طلاق را به تایید دادگاه های ایران برسانند که این عمل حقوقی را تنفیذ حکم طلاق خارج کشور می گویند.

درخواست طلاق معمولاً توسط یکی از همسران (یا هر دو) به دلیل مواردی مانند عدم توافق در زندگی مشترک، عدم توافق در ارائه نیازها و ترجیحات، تجاوز به حقوق همسری یا مشکلات دیگر، به دادگاه ارائه می‌شود.

فرآیند درخواست طلاق ممکن است بر اساس قوانین هر کشور متفاوت باشد و نیاز به پیروی از رویه‌ها و مقررات مشخص دارد. این شامل تعیین مبنای طلاق، تقسیم اموال، حضانت کودکان و سایر موارد حقوقی مرتبط است.

برای شروع فرآیند درخواست تنفیذ حکم طلاق خارج کشور،زوجین باید به یک وکیل طلاق ایرانیان خارج ازکشورمراجعه کرده و درخواست

خود را ثبت نمایند برای انجام مراحل تنفیذطلاق ومشاوره ان با کارشناس گروه حقوقی ندای حق در واتساپ درارتباط باشید 

مراحل تنفیذحکم طلاق خارج کشور

تنفیذ طلاق برخی از ایرانیان مقیم خارج از کشور ممکن است در چارچوب قوانین ایرانی باشد، اما این فرایند نیاز به رعایت مقررات خاص دارد. در ایران، مباحث مربوط به ازدواج و طلاق بر اساس قوانین اسلامی و حقوق مدنی ایران تنظیم شده است.

گام‌های تنفیذ طلاق برای ایرانیان مقیم خارج از کشور:

  • صدور حکم طلاق در دیگر کشورها:

در بسیاری از موارد، ایرانیان مقیم خارج از کشور می‌توانند در دیگر کشورها درخواست طلاق کنند و حکم طلاق را از آنجا دریافت کنند.

  • تنفیذ حکم طلاق خارج کشور در ایران:

دادگاه ایران باید حکم طلاق ایرانیان مقیم خارج از کشور را تنفید کند اگر قوانین آن کشور مغایرت با کشور را داشته باشد دادگاه ایران تنفید نمی کند

  • ترجمه حکم طلاق:

حکم طلاق صادره در خارج از کشور باید به زبان فارسی ترجمه شده و به  تایید  وزارت امور خارجه ایران نیز برسد

  • تأیید حکم طلاق توسط دادگاه ایران:

حکم طلاق باید توسط دادگاه ایران تأیید شود.

    قوانین ممکن است در طول زمان تغییر کنند، بنابراین همواره مشاوره حقوقی با وکیل متخصص در این زمینه توصیه می‌شود.  توافقنامه‌های پیش از ازدواج یا توافقنامه‌های طلاق نیز می‌توانند تأثیرگذار باشند و در برخی موارد می‌توانند فرآیند طلاق را تسهیل کنند.

شرایط تنفیذحکم طلاق خارجی

همون طور که بالا توضیح داده شد طلاقی که در خارج از کشور جاری شود باید توسط دادگاه های ایران تنفیذ شود.  تنفیذ طلاق دارای شرایط و تشریفات مشخصی می باشد که در غیر این صورت مورد تایید دادگاه های ایران قرار نمی گیرد. شرایط خاصی که باید رعایت شود عبارت اند از:

  1. دادگاه خارج از کشوری که حکم طلاق را صادر می کند باید صلاحیت صادر کردن حکم طلاق را داشته باشد.
  2. قوانین خارج از کشوری که حکم طلاق در را صادر کند باید با قوانین کشور ایران مغایرت نداشته باشد.

وقتی مرجع رسیدگی به حکم طلاق ایرانیان در خارج از کشور،  صلاحیت رسیدگی به طلاق را نداشته باشد دادگاه های ایران این حکم صادر شده را قبول ندارند و یا به عبارتی رای صادر شده را تنفیذ نخواهند کرد.

امروزه کنسولگرهای ایران در خارج از کشور حکم صادر شده ایرانیان خارج از کشور را تایید می کند. با این کار ایرانیان خارج از کشور میتوانند از طریق وکیل درایران تنفیذ حکم طلاق صادره از دادگاه خارجی را درخواست کنند.لازم به ذکر است که یکی از فاکتورهای مهم در تنفیذ طلاق توسط دادگاه ایران این است که حکم طلاق خارجی حتما درمراجع رسمی مذهبی اجرا شده باشد وگرنه احتمال رد درخواست وجود داشته که دراین صورت تنفیذ رد میگردد وباید دادخواست طلاق مجدد داد

طلاق یک طرفه چیست؟

طلاق یک‌طرفه به معنای پایان یک ازدواج توسط یکی از همسران می‌باشد. در این حالت، یکی از طرفین (همسر) تصمیم به پایان دادن به ازدواج می‌گیرد. طلاق یک طرفه یکی از پدیده‌های حقوقی و اجتماعی است که تأثیر زیادی بر زندگی افراد دارد.

برای انجام یک طلاق یک‌طرفه، معمولاً باید شرایط خاصی برقرار باشد. این شرایط ممکن است شامل:

  • عدم توافق زناشویی: هر یک از همسران باید از نظر حقوقی یا اجتماعی ناکارآمدی زناشویی را اثبات کنند.
  • ترک زناشویی: در برخی جوامع، ترک زناشویی یکی دیگر از پیش‌نیازهای طلاق یک‌طرفه است.

علل طلاق یک طرفه متنوع هستند و می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

  • رفتار ناپسند: تغییر در رفتار یکی از همسران ممکن است باعث شود که دیگری بخواهد از ازدواج جدا شود.
  • نقض تعهدات: عدم رعایت تعهدات و وظایف زناشویی ممکن است به عنوان دلیل برای طلاق ارائه شود

در طلاق یکطرفه ازسوی زوجه اگر حکم صادره از دادگاه خارجی تنفیذ نگردد حداقل این حسن بزرگ را دارد که حکم طلاق خارجی میتواند به عنوان اماره ولی درعین حال کمک بزرگی در جهت  پذیرفتن درخواست طلاق از طرف زن گردد.

وکیل تنفیذ حکم طلاق خارجی در ایران

همانطور که گفتیم زوجینی که مقیم خارج از کشور میباشند با توجه به اینکه  افراد در احوال شخصیه همچون طلاق تابع قانون دولت متبوع خود میباشند لذا زوجین پس از اخذ رای طلاق خارجی باید به مراکز مذهبی و شرعی مراجعه نموده و نسبت به ثبت ان اقدام کرده تا بعدا بتوانند از طریق وکیل متخصص خانواده درخواست تنفید حکم طلاق خارجی را ارائه دهند تا پس از قطعیت درمحاکم ایران ،قابلیت ثبت درشناسنامه را پیدا کند.برای وکالت دادن دو راه وجود دارد از طریق سامانه ثنا وسامانه میخکی 

اگر کارت ملی شما هوشمند بوده با داشتن یک سیم کارت فعال درایران میتوانید در سامانه ثنای قوه قضاییه ثبت نام نموده و پس از احراز هویت  و تایید نهایی مراحل ، به وکیل خود در ایران جهت انجام فرایند طلاق وکالت رسمی و قانونی دهید. اما اگر کارت ملی شما هوشمند نباشدیکی از خدمات قابل ارائه در سامانه خدمات کنسولی وزارت امور خارجه، اعطای وکالت به وکلای دادگستری داخل ایران است. اشخاص مقیم خارج از کشور می توانند به سامانه میخک مراجعه کرده و پس از ثبت نام، وکالت در طلاق را به وکیل دادگستری واگذار نمایند.

گروه حقوقی ندای حق متشکل از وکلای باسابقه دادگستری این افتخار را دارد که خدمات حقوقی ارزنده ای به هموطنان  مقیم خارج  ارائه داده است تا این عزیزان با پیگیری مستمر وکیل وارائه گزارش و پشتیبانی ، به دور ازهرگونه تنش ،از روند پرونده خود اگاه باشند برای درخواست مشاوره با کارشناس دفتروکالت درارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *