حضانت فرزند در طلاق توافقی

5
(2)

حضانت فرزند در طلاق توافقی یکی از مسائل بسیار مهم است و ممکن است ذهن بسیاری از زوجین را درگیر نماید. در طلاق توافقی باید تکلیف حضانت فرزند و یا فرزندان مشخص شود و روشن شود که بعد از طلاق، حضانت فرزند بر عهده کدام یک از زوجین خواهد بود. در این مقاله می خواهیم درمورد این موضوع صحبت کنیم، جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

طبق قانون ایران حضانت فرزند تا چه زمانی با مادر است؟

ممکن است برای برخی از افراد سوال به وجود آید که طبق قانون، مادر تا چه زمانی می تواند حضانت فرزند را به عهده بگیرد و از فرزند خود مراقبت و نگهداری کند. قبل از هرچیزی لازم است بدانید که جنسیت فرزند در حضانت او هیچ تاثیر و یا نقشی ندارد.

برای آشنایی با شرایط و مراحل سلب حضانت فرزند از پدر و مادر به مقاله سلب حضانت فرزند مراجعه کنید.

یعنی حضانت دختر و پسر تا سن هفت سالگی بر عهده مادر است و مادر وظیفه دارد تا سن هفت سالگی از فرزند خود مراقبت و نگهداری کند. پس از پایان سن هفت سالگی حضانت دختر تا سن ۹ سالگی بر عهده پدر قرار می گیرد. البته در نظر داشته باشید که حضانت پسر تا ۱۵ سالگی بر عهده پدر است. پدر طی این مدت وظیفه دارد که از فرزند خود مراقبت و نگهداری کند. پس از گذشت این دوران خود فرزندان تصمیم می گیرند که با کدام یک از والدین خود زندگی کنند.

ماده 1169 قانون مدنی در این باره مقرر می دارد “براي حضانت و نگهداري طفلي كه ابوين او جدا از يكديگر زندگي مي كنند، مادر تا سن هفت سالگي اولويت دارد و پس از آن با پدر است.”
تبصره – بعد از هفت سالگي درصورت حدوث اختلاف، حضانت طفل با رعايت مصلحت كودك به تشخيص دادگاه مي باشد.

حضانت فرزندان در طلاق توافقی بر عهده چه کسی است؟

اگر زوجین طلاق توافقی بگیرند شرایط حضانت فرزندان کاملا متفاوت است. زیرا در طلاق توافقی، دادگاه در مورد حضانت فرزندان هیچ گونه دخالتی نمی کند و تصمیم گیری درمورد حضانت و نگهداری فرزندان را به عهده زوجین می گذارذ. پس با توجه به این موضوع می توان گفت که این زوجین هستند که برای حضانت فرزندان در طلاق توافقی  تصمیم گیری می کنند نه دادگاه. پس از اینکه زوجین در مورد حضانت فرزند خود به توافق رسیدند، دادگاه بر مبنای توافق، رای صادر می کند.

همانطور که در ابتدا گفتیم حضانت فرزندان تا ۷ سالگی بر عهده مادر است اما در طلاق توافقی این چنین نیست و نگهداری و حضانت بچه ۴ و یا ۵ ساله را پدر می تواند بر عهده بگیرد. پس می توان گفت که شرایط حضانت فرزند در طلاق توافقی کمی متفاوت تر است.

همچنین در نظر داشته باشید که زوجین علاوه بر مشخص کردن حضانت فرزند بایستی در مورد ملاقات فرزند با یکدیگر به توافق برسند. این موضوع بدان معنا است که تصمیم بگیرند که طرف مقابل در چه زمانی و در چه مکانی فرزند خود را ملاقات کند.

حضانت فرزند دختر در طلاق توافقی

ممکن است برخی از افراد در طلاق توافقی با این سوال مواجه شوند که حضانت فرزند دختر بر عهده چه کسی قرار می گیرد؟

چیزی که در این میان مهم است این است که زوجین در تصمیم گیری در بحث حضانت فرزند خود به توافق برسند. به طوری که این تصمیم گیری از جانب هر دو طرف باشد و طرف مقابل با این تصمیم هیچ گونه مشکلی نداشته باشد. علاوه بر آن بسیار مهم است که در بحث حضانت فرزند در طلاق توافقی، مصلحت او نیز در نظر گرفته شود و این تصمیم گیری به گونه ای باشد که فرزند هیچ گونه آسیبی نبیند.

حضانت فرزند پسر در طلاق توافقی

حضانت فرزند پسر در طلاق توافقی طبق قانون تا 7 سال با مادر بوده و بعد از 7 سال با پدر خواهد بود . البته حضانت در طلاق توافقی منوط به توافقات زوجین است. یعنی قانونگذار به دلیل حفظ سلامت روانی و جسمی فرزند و احتمال وابستگی عاطفی او به یکی از والدین، در مورد حضانت بچه در طلاق توافقی انعطاف نشان داده و اجازه داده است که والدین بر خلاف این قاعده قانونی نیز رفتار نمایند. به عنوان مثال حضانت فرزند پسر بعد از 7 سال هم با مادر باشد.

حضانت فرزند در طلاق توافقی بعد از ازدواج مادر

در رابطه با طلاق توافقی و حضانت بچه باید گفت ازدواج مجدد مادر در حالت عادی باعث سلب حضانت فرزند از او نمی شود. مگر این که مادر در طول دوران حضانت، رفتار و رسیدگی مناسبی به بچه نداشته و نتواند شرایط مناسبی برای نگهداری او فراهم نماید که در این صورت پس از اثبات موضوع در دادگاه، از او سلب حضانت می شود.

طلاق توافقی و تکلیف حضانت بچه در زمان بارداری

گاهی به دلیل بروز اختلافات شدید، زوجین در زمانی که زوجه باردار است تصمیم به انجام طلاق توافقی می گیرند. طلاق توافقی در زمان بارداری زوجه، منع قانونی ندارد اما فرایند طلاق کمی متفاوت خواهد بود به این معنا که در مورد موضوعاتی مانند حضانت و ملاقات فرزند بعد از تولد به اتفاق نظر برسند و پدر موظف است هزینه زایمان را پرداخت و بعد از تولد نیز طبق قانون نفقه او را پرداخت نماید. 

سخن پایانی:

حضانت فرزند در طلاق توافقی یکی از مباحثی است که بسیاری از زوجینی که قصد طلاق دارند با آن رو به رو می شوند.  معمولا بین زوجین موضوع حضانت فرزند در این نوع طلاق به چالش کشیده می شود .لذا  چنانچه به یک مشاوره تخصصی در این زمینه نیاز دارید می توانید با کارشناس در واتساپ در ارتباط باشید.

آیا ازدواج مادر بعد از طلاق توافقی، باعث سلب حضانت از او می شود؟

خیر.مگر اینکه به دلایلی مانند سوء رفتار، ابتلا به بیماری های روانی و اعتیاد به الکل و مواد مخدر و … صلاحیت حضانت بچه را نداشته باشد.

حضانت فرزند دختر در طلاق توافقی تا چه سنی با مادر است؟

حضانت فرزند تا 7 سالگی با مادر است البته زوجین در طلاق توافقی و حضانت بچه، امکان توافق بر خلاف این قاعده را خواهند داشت.

حضانت فرزند در طلاق توافقی بعد از بلوغ با چه کسی است؟

فرزند دختر بعد از 9 سال و فرزند پسر بعد از 15 سال که سن بلوغ شرعی است از مدار حضانت خارج شده و به انتخاب خود با یکی از والدین زندگی خواهند کرد.

این پست چقدر برای شما مفید بود؟

برای امتیازدهی روی ستاره ها کلیک کنید.

معدل امتیازها: 5 / 5. تعداد افرادی که امتیاز داده اند: 2

هنوز امتیازی داده نشده است.

وکیل ملکی در تهران | مشاوره رایگان بهترین وکیل دعاوی ملکی

وکیل ملکی

5 (1) وکیل ملکی کیست؟ اکثر پرونده های قضایی مطرح در دادگستری را دعاوی ملکی تشکیل می

ادامه مطلب >

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *