دیه یا خونبها برای مواقعی است که یک قتل یا نقص عضو اتفاق می افتد. در واقع اگر فردی از عمد یا غیر عمد به جان و مال دیگران صدمه و خسارتی بزند باید خسارت خود را پرداخت یا جبران کند. در برخی اوقات لزوم به پرداخت دیه به عنوان حکم اصلی می باشد و در برخی از موارد می تواند جایگزین مجازات قصاص شود! در واقع دیه یک نوع مجازات مالی می باشد که مجرم باید هزینه را به شخص صدمه دیده یا اولیای دم بپردازد. دیه کامل انسان در سال ۱۴۰۲ چقدر است؟ در ادامه توضیح خواهیم داد.

دیه به چه معنی است؟

منظور از دیه یا خون بها، مال یا پولی است که باید بر اساس قانون به بازماندگان شخص به قتل رسیده، پرداخت گردد. به عبارت دقیق تر اینکه دیه، کیفر نقدی است که از قاتل به اولیای دم می رسد. مبلغ دیه برای زن و مرد متفاوت است. ضمن اینکه اگر قتل  عمد یا غیر عمد در یکی از ماه های حرام سال( ذی القعده، محرم، رجب و دی الحجه) رخ دهد، با نرخ بیشتری محاسبه خواهد شد. توجه داشته باشید که افزایش نرخ دیه در ماه های حرام برای دیه فوت لحاظ می شود وگرنه دیه اعضای بدن با تعرفه عادی محاسبه می گردد.

 

انواع دیه

۱-دیه قتل: این دیه برای مواقعی است که قتل صورت می گیرد و مبلغ دیه کامل انسان باید پرداخت شود.

۲-دیه منافع اعضاء: این نوع دیه برای مواقعی وضع شده است که یکی از حواس پنجگانه انسان بر اثر عمل مجرمانه از بین رفته باشد. ممکن است که عضو بدن صدمه و آسیبی ندیده باشد اما فرد یکی از حواس پنچگانه خود را از دست داده است.  برای مثال ممکن است گوش شخص از نظر ظاهری سالم به نظر برسد اما شنوایی وی از بین رفته است.

۴-دیه اعضای بدن: این دیه برای مواقعی است که یک جزء از بدن آن شخص آسیب دیده از بین می رود.

۵-دیه جراحت: برای مواقعی است که مجرم یک جراحتی در بدن فرد آسیب دیده ایجاد کرده است.

نکته ای که وجود دارد اگر فرد صدمه دیده  در قید حیات باشد مجرم وظیفه دارد که دیه را به خود شخص آسیب دیده بپردازد در غیر این صورت به حکم قانون به وابستگان درجه یک ایشان پرداخت می کند.

دیه کامل انسان چیست؟

دیه کامل انسان مبلغی است که برای قتل غیر عمد در نظر گرفته شده است که مجرم موظف است بپردازد. همچنین اگر مجرم باعث نقص عضوی در بدن فرد آسیب دیده شده که تنها یک عدد از آن نوع عضو در بدن انسان وجود دارد لازم است که مجرم دیه کامل را پرداخت کند! میزان نرخ دیه توسط رئیس قوه قضائیه تعیین می شود.

نرخ دیه کامل انسان در سال ۱۴۰۲ چقدر است؟

در حال حاضر بر اساس قانون، نرخ دیه کامل انسان ۹۰۰میلیون تومان می باشد. این مبلغ نسب به سال ۱۴۰۱ تقریبا ۵۰ درصد افزایش یافته است. البته نکته مهمی که وجود دارد این است که مبلغ پرداختی دیه کامل انسان در سال ۱۴۰۲ بر اساس قانون در ماه های حرام ۱ میلیارد و دویست  میلیون تومان است.

نکته مهم دیگر این است که اگر شما در سال قبل مرتکب جرم شده باشید و قصد پرداخت دیه در سال بعدی را داشته باشید لزوم به پرداخت مبلغ به نرخ همان سال جدید می باشد.

تفاوت دیه کامل زن و مرد

طبق قانون در کشور ما دیه کامل زن نصف دیه مرد( معادل ۴۵۰ میلیون تومان) می باشد که البته این موضوع مخالفانی هم دارد.  به جرات می توان یکی از چالش برانگیزترین قوانین  جزایی در ایران بحث تفاوت دیه زن و مرد است. البته این قانونی زمانی لازم الاجراست که مبلغ دیه تقریبا بیش از ۱ سوم دیه کامل باشد. در غیر این صورت، تفاوتی بین دیه زن و مرد وجود ندارد.برای کسب اطلاعات بشتر با گروه ندای حق همراه باشید.

سوالات متداول

مبلغ دیه کامل انسان در سال ۱۴۰۲ چقدر است و توسط چه کسی وضع می شود؟

طبق قانون و بر اساس نظر رئیس قوه قضائیه، مبلغ دیه کامل انسان ۹۰۰ میلیون تومان تعیین شده است. البته  اگر قتل غیر عمد در ماه های حرام سال رخ دهد، این مبلغ به ۱ میلیارد و دویست تومان افزایش پیدا می کند.

ایا مبلغ دیه زن و مرد یکسان است؟

خیرعلی رغم انتقادهایی که بر این موضوع وارد شده است اما دیه کامل زن نصف دیه کامل مرد است.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای