شرایط و مراحل سلب حضانت فرزند از پدر و مادر 

شرایط سلب حضانت فرزند از پدر و مادر چیست؟
5
(4)

از مهم ترین مسائل حقوقی که هنگام جدایی زوجین مطرح می شود، حضانت فرزندان مشترک است که به معنای تعیین تکلیف درباره مخارج و محل زندگی فرزندان و دیگر حقوق آنها می باشد. گاهی اوقات به دلیل اختلاف بر سر حضانت فرزندان، زوج یا زوجه به دنبال سلب حضانت فرزند می باشند. برای این منظور پیشنهاد می شود از وکیل با تجربه در امر حضانت فرزندان مشورت بگیرید.

اگر قصد طلاق دارید و نگران مساله حضانت فرزند می باشید یا به هر نحوی با این مشکل مواجه هستید، پیشنهاد می کنیم از وکلای با تجربه گروه حقوقی ندای حق از طریق واتساپ یا تلفن ثابت مشاوره دریافت کنید.

تماس با کارشناسان ندای حق

در این مقاله قصد داریم اطلاعات مختصر و مفیدی را درباره سلب حضانت فرزند از پدر و مادر در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

منظور از سلب حضانت چیست؟

حضانت که به معنای نگهداری، سرپرستی، تربیت و پرورش کودک است، طبق قانون بر عهده والدین قرار می گیرد. انواع حضانت شامل حضانت دائم و موقت می باشد. پیش از تصمیم گیری راجع به حضانت دائم، دادگاه به طور موقت حضانت کودک را به پدر، مادر یا یکی از اقوام درجه یک می دهد.

اگر مایلید از وکیل پایه یک و مجرب طلاق در تهران خدمات تخصصی دریافت کنید، پیشنهاد می کنیم برای آشنایی با شرایط و مراحل همکاری و دریافت مشاوره رایگان به صفحه وکیل طلاق مراجعه کنید.

حضانت دائم کودک پس از توافق زوجین یا به حکم دادگاه مشخص می شود. منظور از سلب حضانت، وجود شرایطی است که باعث می شود یکی از والدین برای نگهداری فرزند واجد صلاحیت نباشد. البته سلب حضانت فرزند از پدر و مادر تحت شرایطی امکان پذیر است که در ادامه بیشتر به آن می پردازیم.

اولویت در حضانت در صورت جدایی والدین

طبق قانون مدنی حضانت فرزند پسر و دختر از تولد تا 7 سالگی به عهده مادر است. حضانت فرزند دختر از هفت تا 9 سالگی و حضانت فرزند پسر از 7 تا 15 سالگی با پدر است. پس از رسیدن به سن بلوغ، فرزندان می توانند یکی از والدین را برای ادامه زندگی انتخاب کنند.

البته چنانچه یکی از زوجین دچار مشکل شود یا برای نگهداری فرزندان صلاحیت نداشته باشد، طرف مقابل می تواند برای سلب حضانت فرزند از پدر و مادر اقدام کند. همچنین زوجین می توانند خلاف این قاعده با یکدیگر توافق کنند. به عنوان مثال مادر می تواند حضانت فرزندان تا 7 سالگی را به پدر بدهد. از سوی دیگر پدر می تواند حضانت فرزندان پس از 7 سالگی را به مادر بدهد.

اگر قصد طلاق به صورت توافقی را دارید برای آشنایی با شرایط حضانت فرزند به لینک شرایط حضانت فرزند در طلاق توافقی مراجعه کنید.

سلب-حضانت-فرزند-از-پدر
سلب-حضانت-فرزند-از-پدر

شرایط سلب حضانت فرزند از پدر، چگونه حضانت فرزند را از پدر بگیریم؟

در صورت وجود برخی شرایط از جمله موارد زیر، امکان سلب حضانت فرزند از پدر وجود دارد:

  • اگر پدر، کودک را مورد سوء استفاده قرار داده یا او را به انجام مشاغل ضد اخلاقی وادار کند.
  • چنانچه پدر به تشخیص پزشکی قانونی دارای اختلالات روانی آسیب زا باشد.
  • در صورتی که پدر کودک را بیش از حد متعارف مورد ضرب و جرح قرار دهد.
  • چنانچه پدر به دلیل مجازات حبس، دیگر نتواند از کودک نگهداری کند.
  • اگر پدر به مواد مخدر، قمار یا الکل اعتیاد زیان آور داشته باشد.
  • چنانچه پدر به فحشا و فساد اخلاقی مشهور باشد.

اگر مادر بتوانید این موارد را در دادگاه ثابت کند می تواند حضانت فرزند را از پدر بگیرد.

سلب-حضانت-فرزند-از-مادر
سلب-حضانت-فرزند-از-مادر

شرایط سلب حضانت فرزند از مادر

دارا بودن اعتیاد زیان آور، مشهور بودن به فحشا و فساد، خروج از اسلام، ابتلا به بیماری روانی و مواردی از این قبیل، می تواند به سلب حضانت فرزند از مادر منجر شود. ماده 1170 قانون مدنی در خصوص سلب حضانت از مادر مقرر می دارد” اگر مادر در مدتی که حضانت طفل با او است مبتلا به جنون شود یا به دیگری شوهر کند حق حضانت با پدر خواهد بود” البته باز هم  در این موارد دادگاه با بررسی  شرایط و اوضاع و احوال فرزند تصمیم می گیرد.

مراحل-دادخواست-سلب-حضانت
مراحل-دادخواست-سلب-حضانت

مراحل دادخواست سلب حضانت

برای ارائه دادخواست سلب حضانت فرزند از پدر و مادر، خوانده باید در اولین قدم به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کند. پس از ثبت نام در سامانه ثنا، دادخواست سلب حضانت باید تکمیل گردیده و همراه با اصل و کپی مدارک شناسایی و سند ازدواج یا طلاق به دادگاه ارسال می شود. بد نیست بدانید برای ارائه این دادخواست، نیازی به صدور حکم طلاق نیست و اثبات جدا زندگی کردن والدین کفایت می کند. چنانچه ادعای خواهان مبنی بر کوتاهی خوانده در نگهداری فرزند در دادگاه به اثبات برسد، رای سلب حضانت خوانده یا حضانت خواهان را صادر می کند.

نمونه دادخواست سلب حضانت

دادخواست سلب حضانت فرزند از پدر و مادر که یک نمونه از آن را در قسمت پایین مشاهده می کنید، شامل بخش های مختلفی از جمله اطلاعات خواهان و خوانده (نام، نام خانوادگی، نام پدر و شغل)، موضوع خواسته (سلب حضانت)، دلایل، منضمات و شرح خواسته می باشد.

ریاست محترم دادگاه خانواده

احتراما به استحضار عالی می رساند اینجانب به موجب سند ازدواج شماره …..مورخ …..با خوانده  ازدواج نموده و حاصل این ازدواج فرزند پسر 10ساله می باشد. اما به دلیل وجود اختلافات شدید به موجب سند طلاق شماره ……صادره از دفترخانه ……از یکدیگر جدا شده ایم. با توجه به اینکه خوانده در اثر مصرف داروهای روانگردان و مواد مخدر در شرایط روحی و روانی مناسبی نیست و بیم آن می رود که سلامت اخلاقی و روانی فرزندمان نیز در معرض خطر قرار گیرد و در اینده دچار آسیب های زیادی شود. لذا با استناد به مدارک تقدیم شده و شهادت شهود، حکم بر سلب حضانت خوانده را دارم .

سوالات متداول
در چه شرایطی از مادر سلب حضانت می شود؟

در شرایطی که سلامت روحی و روانی فرزند در آینده دچار مخاطره شود امکان سلب حضانت وجود دارد. مانند مشکلات روحی و روانی، فساد اخلاقی  و …

حضانت به چه معناست؟

حضانت هم حق و هم تکلیف والدین است و به معنای سرپرستی و نگهداری از فرزند است.

چه کسانی برای حضانت فرزند اولویت دارند؟

در وهله اول پدر و مادر برای حضانت فرزند اواویت دارند و در صورت عدم صلاحیت آنان، دیگر اقربا و اشخاص واجد صلاحیت اولویت خواهند داشت.

این پست چقدر برای شما مفید بود؟

برای امتیازدهی روی ستاره ها کلیک کنید.

معدل امتیازها: 5 / 5. تعداد افرادی که امتیاز داده اند: 4

هنوز امتیازی داده نشده است.

وکیل ملکی در تهران | مشاوره رایگان بهترین وکیل دعاوی ملکی

وکیل ملکی

5 (1) وکیل ملکی کیست؟ اکثر پرونده های قضایی مطرح در دادگستری را دعاوی ملکی تشکیل می

ادامه مطلب >

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *