شکایت از چک ثبت نشده

نحوه شکایت از چک ثبت نشده
5
(8)

اهمیت ثبت و امضای چک جهت پیشگیری از سوء استفاده ‌ها و نقض قوانین مالی از مسائلی است که بیشتر از پیش مورد توجه افراد قرار گرفته است. با پیشرفت فناوری و ایجاد قوانین دقیق‌ تر در زمینه پرداخت‌ های مالی، رعایت قوانین ثبت چک اهمیت بیشتری پیدا کرده و عدم رعایت آن ممکن است منجر به عواقب جدی برای افراد شود.

برای دریافت مشاوره رایگان و تخصصی از وکیل چک در تهران، به صفحه وکیل چک برگشتی مراجعه کنید یا با شماره های زیر ارتباط برقرار کنید.

تماس با کارشناسان ندای حق

در این مقاله، به بررسی چک ثبت نشده در سامانه صیاد و عواقب و نحوه شکایت از چک ثبت نشده می پردازیم. با ما همراه باشید.

عواقب ثبت نکردن چک جدید طبق قانون

اگر چک های صیادی طبق رویه پیش بینی شده در قانون جدید صادر و تایید نشود، عواقبی غیر قابل انکار خواهد داشت و این امر می‌ تواند برای افراد خسارات جبران ‌ناپذیری به وجود آورد. چرا که دیگر آن چک مشمول قانون جدید صدور چک نبوده و بانک ها موظفند از پرداخت وجه آن به دارنده خود داری نمایند.

اگر هنوز نمیدانید چک صیادی چیست برای آشنایی با آن و نحوه ثبت، استعلام و برگشت آن به لینک چک صیادی چیست مراجعه کنید.

 متعاقبا از جمله عواقب دیگر آن می‌ توان به اعمال تاخیر در پرداخت مبالغ، اتلاف وقت و انرژی برای حل‌ و فصل این موضوع، افزایش هزینه‌ های حقوقی و قضایی پرونده، کم شدن اعتماد شرکای تجاری اشاره کرد.

 همچنین از همه مهم تر اینکه، دعوای دارنده سند عادی، صرفا علیه صادر کننده، امکان طرح داشته و نمی تواند علیه ظهر نویس و ضامن، به استناد مسئولیت تضامنی اقامه دعوا نماید. همچنین، دارنده این سند، امکان تامین خواسته بدون تودیع خسارت احتمالی را از دست داده و در صورتی که بخواهد برای تامین وجه چک اقدام کند، باید خسارت احتمالی را به صندوق دادگستری واریز نماید.

اگر چک صیادی ثبت نشود میتوان شکایت کرد؟

در صورتی‌ که چک صادر شده توسط یک فرد یا شرکت، به دلایلی ثبت نشود و گیرنده هم بدون توجه به این موضوع چک را دریافت کند، آن چک حکم یک سند عادی را داشته و دارای اوصاف چک نیست و از یک سری مزایای قانونی بی بهره می گردد. بنا بر این دارنده آن صرفا می تواند با مراجعه به دفاتر خدمات قضایی و ثبت دادخواست، برای مطالبه وجه مندرج در چک اقدام نماید. بنا بر این امکان شکایت و مطالبه حقوقی وجود دارد اما چک مذکور خاصیت تجاری خود را از دست داده است.

برای آشنایی با مراحل شکایت برای چک برگشتی به مقاله شکایت چک برگشتی صیادی مراجعه کنید و اگر چک ثبت شده باشد و شکایت شما از انتقال دهنده آن باشد می توانید برای آشنایی با شرایط و مدارک شکایت چک برگشتی در این حالت به مقاله شکایت از انتقال دهنده چک صیادی مراجعه کنید.

شرایط-شکایت-از-چک-ثبت_-نشده
شرایط-شکایت-از-چک-ثبت_-نشده

شرایط لازم برای شکایت از چک ثبت‌ نشده

صادر کننده چک باید اطلاعات مربوط به آن را در سامانه صیاد ثبت کرده و طرف مقابل نیز باید آن را تایید کند. همچنین ظهر نویسی و پشت نویسی چک نیز  باید در سامانه صیاد انجام شود. اگر این ثبت در سامانه صورت نگیرد، دارنده می‌ تواند چک را به عنوان یک سند مدنی مطالبه کند و تنها از روش دعوای مطالبه وجه از صادر کننده می‌توان استفاده کرد. چون وقتی چک در سامانه ثبت و تایید نشده باشد، بانک از پرداخت آن و همچنین از صدور گواهی عدم پرداخت خودداری خواهد کرد.

مدارک لازم برای شکایت از چک ثبت ‌نشده

در صورت طرح هر دعوایی در مراجع قضایی، مدارک لازم از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی جهت بررسی ارسال می‌ شود. مستندات مورد نیاز برای این شکایت شامل رسید ثبت ‌نام در سامانه ثنا، چک ثبت ‌نشده در سامانه صیاد و مدارک هویتی خواهان از جمله کارت ملی است.

برای جلوگیری از مشکلات ناشی از عدم ثبت چک، برنامه‌ هایی همچون آپ و 724 برای همین منظور ایجاد شده‌ اند.

مراحل-شکایت-از-چک-ثبت-نشده
مراحل-شکایت-از-چک-ثبت-نشده

مراحل شکایت از چک ثبت نشده

شکایت از چک ثبت نشده از چند مرحله تشکیل شده است:

  • ابتدا باید در سامانه ثنا ثبت ‌نام کرده و هویت خود را احراز نمایید.
  • سپس باید داد خواست مطالبه وجه سند عادی را تهیه و ارسال کنید.
  • چنانچه خواسته دعوی مبلغ کمتر از 20 میلیون تومان باشد، درخواست شما به شورای حل اختلاف فرستاده خواهد شد و رسیدگی به مبالغ بیشتر از 20 میلیون تومان در صلاحیت دادگاه عمومی است.
  • پس از ارسال دادخواست در جلسه رسیدگی، در صورت احراز صحت اسناد و موجه بودن اظهارات خواهان، حکم پرداخت وجه چک صادر خواهد شد.
  • در نهایت اجرای حکم دادگاه پس از قطعیت آن  قابل اعمال است.

این مراحل برای طرح شکایت از چک ثبت نشده بسیار مهم و الزامی است و باید با دقت انجام شود. با توجه به روند طولانی تر رسیدگی چک ثبت نشده نسبت به چک های صیادی ثبت شده و استفاده از اقدامات تامینی به موقع، یک وکیل چک مختصص و حرفه‌ای می‌تواند شما را در رسیدن به خواسته‌تان یاری کند.

شکایت کیفری از چک ثبت نشده

در مورد این که آیا امکان شکایت کیفری از چک ثبت نشده وجود دارد یا خیر قانون ساکت است و در قانون مجازات اسلامی هم عدم ثبت چک در سامانه صیادی جرم انگاری نشده است و تحت این عنوان امکان شکایت از صادر کننده چک وجود ندارد. نتیجه می گیریم مطابق قانون جدید چک، عدم ثبت چک در سامانه صیادی صرفا ضمانت اجرای حقوقی دارد نه کیفری.

هزینه شکایت از چک ثبت نشده

هزینه طرح شکایت از چک ثبت نشده شامل موارد مختلفی است از جمله، تعرفه دفاتر خدمات الکترونیک قضایی است که شامل هزینه ثبت دادخواست می‌ شود. هزینه دادرسی نیز باید مد نظر قرار گیرد که مطابق تعرفه محاسبه می‌ شود. در صورتی که مبلغ مندرج در چک تا 20 میلیون تومان باشد هزینه دادرسی آن 2.5 درصد و چنانچه مبلغ چک بیش از 20 میلیون تومان باشد، 3.5 درصد مبلغ مندرج در چک، خواهد بود.

نمونه شکایت از چک ثبت نشده

در این بخش به یک نمونه شکایت از چک ثبت نشده می پردازیم.

ریاست محترم مجتمع قضایی …….

به استحضار می‌ رساند که در تاریخ …..یک فقره چک صیادی به مبلغ ……. از خوانده محترم دریافت کرده‌ ام. صادر کننده چک طبق قانون جدید صدور چک در سامانه صیاد، اقدامی برای ثبت و تایید چک ننموده و بانک نیز از پرداخت وجه آن به اینجانب و صدور گواهی عدم پرداخت خودداری می نماید.

با توجه به این که چک مذکور با این شرایط سند تجاری محسوب نشده و صرفا قابلیت مطالبه به عنوان یک سند عادی را دارد. ولی صادر کننده با امضای  آن متعهد به پرداخت وجه چک می باشد. با تقدیم این دادخواست، تقاضای رسیدگی و صدور حکم مبنی بر پرداخت وجه مندرج در چک به انضمام خسارات تاخیر تادیه و خسارات دادرسی را دارم.

جمع بندی

همواره اهمیت ثبت اسناد و مدارک، از جمله چک‌های صادر شده، بسیار مهم بوده است. در واقع هدف از انجام این‌ کار جلوگیری از جعل چک و در عین حال پولشویی است. لذا، ضروری است که افراد و شرکت‌ ها به طور دقیق قوانین مربوط به ثبت چک را رعایت کنند و لزوما آن را در سامانه صیاد ثبت نمایند. اکیدا به دارندگان چک های صیادی توصیه می شود که تا پیش از ثبت چک در سامانه صیاد و اطمینان از صحت اطلاعات ثبت شده فرد، از دریافت چک صیادی، خودداری نمایند.

سوالات متداول
اگر چکی در سامانه صیاد ثبت نشود چه عواقبی خواهد داشت؟

در این صورت چنین چکی یک سند تجاری محسوب نشده و صرفا یک سند عادی است که بیانگر طلبی است که دارنده چک دارد.

آیا امکان مطالبه چک ثبت نشده از طریق دادگاه وجود دارد؟

بله، دارنده با مراجعه به دفتر خدمات الکترونیک قضایی  و ارائه مدارک می تواند وجه مندرج در چک را مطالبه نماید.

آیا ثبت نکردن چک در سامانه صیادی، جرم محسوب می شود؟

خیر، این موضوع در قانون مجازات اسلامی جرم انگاری نشده و صرفا دارای ضمانت اجرای حقوقی است.

هزینه مطالبه چک ثبت نشده چقدر است؟

با توجه به این که به عنوان سند عادی قابل مطالبه است اگر مبلغ مندرج در چک تا 20 میلیون تومان باشد، 2.5 درصد و چنانچه بیش از 20 میلیون تومان باشد، 3.5 درصد مبلغ مندرج در چک، هزینه دادرسی آن خواهد بود.

این پست چقدر برای شما مفید بود؟

برای امتیازدهی روی ستاره ها کلیک کنید.

معدل امتیازها: 5 / 5. تعداد افرادی که امتیاز داده اند: 8

هنوز امتیازی داده نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *