شکایت چک برگشتی صیادی

نحوه و مراحل شکایت چک برگشتی صیادی
5
(6)

چک برگشتی، عدم پرداخت مبلغ معین در یک چک به دلیل نبود موجودی کافی در حساب بانکی است. این وضعیت می‌تواند برای افرادی که چک را صادر کرده‌اند و همچنین افرادی که آن را دریافت کرده‌اند، مشکلات فراوانی به همراه داشته باشد. در این مقاله، نحوه اقدام در مورد شکایت چک برگشتی صیادی و روند وصول آن را به تفصیل بررسی خواهیم کرد.

برای دریافت مشاوره تخصصی از وکیل چک در تهران، به صفحه وکیل چک برگشتی مراجعه کنید یا با شماره های زیر ارتباط برقرار کنید.

تماس با کارشناسان ندای حق

قوانین ایران، اصول و قواعدی را در خصوص شکایت و وصول چک برگشتی صیادی تعیین کرده‌اند. با رعایت شرایط شکایت از چک صیادی ثبت شده، امکان وصول مبلغ بدهی به شیوه قانونی وجود دارد. در ادامه شرایط شکایت از چک صیادی ثبت شده را بررسی می کنیم.

شرایط-شکایت-از-چک-صیادی-ثبت-شده
شرایط-شکایت-از-چک-صیادی-ثبت-شده

شرایط شکایت از چک صیادی ثبت شده

شکایت از چک صیادی ثبت شده در صورت عدم وصول چک به دلیل عدم تحصیل مبلغ آن، امکان‌پذیر است.

اگر نمیدانید چک صیادی چیست برای آشنایی با آن و نحوه دریافت، ثبت، استعلام و برگشت یا وصول آن به لینک چک صیادی چیست مراجعه کنید.

برای این منظور شرایط شکایت از چک صیادی ثبت شده  به شرح ذیل باید رعایت شود:

1- پرداخت وجه چک منوط به تحقق شرطی نشده باشد.

2- در متن چک عنوان بابت تضمین انجام معامله یا تعهدی ذکر نشده باشد.

3- گواهی عدم پرداخت به دلیل دستور عدم پرداخت مقرر در قانون چک صادر نشده باشد.

4- چک باید به تاریخ قانونی صادر شده باشد و تاریخ صدور آن نباید غیرمجاز باشد.

با رعایت این شرایط، شخص می‌تواند شکایت خود را از چک صیادی ثبت کرده و به دادگاه مربوطه ارائه نماید تا مورد بررسی قرار گیرد و اقدامات لازم برای رسیدگی به شکایت انجام شود.

برای آشنایی با مراحل و نحوه شکایت از چک برگشتی که ثبت نشده باشد به لینک شکایت از چک ثبت نشده مراجعه کنید.

مدارک لازم برای شکایت چک برگشتی صیادی

یکی از شرایط شکایت از چک صیادی ثبت شده به همراه داشتن مدارک کامل است تا بتوان ادعای خود را به دادگاه اثبات کرد. این مدارک شامل :

  • کپی چک بلامحل
  • اخذ گواهی عدم وصول مبلغ چک از بانک (گواهی عدم پرداخت)
  • تنظیم دادخواست ( صدور اجرائیه ) از  طریق دفاتر خدمات قضایی
  • کارت ملی دارنده چک و کپی آن

با داشتن این مدارک، دارنده چک می‌تواند در جلسه دادگاه حاضر شود و ادعای خود را به صورت کامل و دقیق توضیح دهد. این مدارک به عنوان دلایل و مستندات دعوا برای تأمین حقوق فرد بسیار اهمیت دارند و به دارنده چک کمک می‌کنند تا حقوق خود را به درستی و قانونی مطالبه نماید.

مراحل-شکایت-چک-برگشتی-صیادی
مراحل-شکایت-چک-برگشتی-صیادی

مراحل و نحوه شکایت چک برگشتی صیادی

طبق ماده 23 قانون جدید چک، شکایت از صادر کننده چک صیادی از طریق صدور اجرائیه به صورت مستقیم وجود دارد. برای صدور اجرائیه چک برگشتی، ابتدا دارنده چک باید به بانک مراجعه کرده و گواهی عدم پرداخت چک را دریافت کند. دقت داشته باشید در رویه عملی درج کد رهگیری در گواهی‌های عدم پرداخت حائز اهمیت زیادی است چرا که معمولا باعث عدم ترتیب اثر در مراجع قضایی می شود.

اگر شکایت شما از انتقال دهنده چک صیادی می باشد برای آشنایی با نحوه و مراحل طرح دعوی به مقاله شکایت از انتقال دهنده چک صیادی مراجعه کنید.

سپس خود شخص یا با کمک وکیل چک، درخواست صدور اجرائیه چک برگشتی صیادی را آماده کرده و به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی ارائه می‌دهد تا ثبت شود. سپس دادگاه مدارک ارائه شده از جمله چک و گواهی عدم پرداخت چک را بررسی می‌کند و در صورت تأیید، اجرائیه چک برگشتی صیادی  را صادر کرده و به صادرکننده چک ابلاغ می‌کند.

صادرکننده باید ظرف مدت ده روز نسبت به پرداخت وجه چک اقدام کند. در غیر این صورت بعد از گذشت 12 روز، پرونده اجرایی تشکیل شده و اموال صادر کننده توقیف می شود و در صورت عدم وجود مال یا عدم دسترسی به آن، اجرای احکام با درخواست دارنده چک، با صدور حکم جلب چک صیادی، نسبت به مطالبه حقوق قانونی وی اقدام می نماید.

نحوه وصول چک برگشتی صیادی

وصول چک برگشتی صیادی می‌تواند از طریق روش‌های حقوقی و یا کیفری انجام شود. وصول چک صیادی  از طریق حقوقی یکی از راه ‌های سریع برای دریافت مبلغ چک می باشد. در روش حقوقی، دارنده چک می‌تواند با ارائه شکایت به دادگاه حقوقی، مستقیما درخواست صدور اجرائیه را داشته باشد.

این روش به دارنده این امکان را می‌دهد که در هر زمان از تاریخ برگشت چک، اقدام به وصول وجه آن نماید. ضمنا درخواست صدور اجرائیه، دعوی محسوب نمی شود بنا بر این نیازی به صادر کردن اقدامات تامینی مانند قرار تامین خواسته و دستور موقت پیش از درخواست اجراییه و یا حین آن، نیست.

از طرف دیگر، در روش کیفری، دارنده چک باید در مهلت قانونی مقرر که تا شش ماه پس از تاریخ گواهی عدم پرداخت است، شکایت خود را مطرح کند. این روش به دارنده این امکان را می‌دهد که با ارائه شکایت کیفری، صادرکننده چک را جلب کند. اما در روش کیفری عملا با آمدن چک های  صیادی؛ زمان صدور و تاریخ پرداخت کاملا در سامانه صیاد ثبت می شود بنا بر این به راحتی قابل تشخیص است که چک به روز صادر شده یا برای تاریخ دیگری است. بنا بر این جز در موارد خاص امکان اقدام کیفری توصیه نمی شود چرا که با توجه به علت ذکر شده،  معمولا منجر به نتیجه نمی گردد. 

البته نکته مهم در مورد چک های صیادی این است که درخواست صدور اجرائیه صرفا علیه صادرکننده امکان پذیر است نه ظهر نویس و ضامن و برای طرح دعوی علیه ظهر نویس و ضامن باید از طریق دادگاه اقدام به ارائه دادخواست نمود تا حکم صادر شود و دوم این مطالبه خسارت تاخیر تادیه از طریق اجرا قابل مطالبه نیست و فقط مبلغ اصل چک، از اموال بدهکار برداشته می شود. البته دارنده چک  می تواند  برای مطالبه خسارت تاخیر تادیه  خود به صورت جداگانه دادخواست داده و آن را مطالبه کند.

سوالات متداول
برای مطالبه وجه چک صیادی از طریق درخواست صدور اجرائیه چه محدودیتی وجود خواهد داشت؟

اجرائیه صرفا نسبت به اصل مبلغ چک صادر می شود و دوم این که صدور اجرائیه فقط در خصوص  صاحب حساب و صادر کننده چک قابلیت اجرائی دارد.

مزیت تقاضای مستقیم صدور اجرائیه از دادگاه برای چک های صیادی چیست؟

بدون رسیدگی قضایی و صدور رأی دادگاه ، مستیقماً اجراییه صادر می شود  و دیگر این که اگر اموالی از بدهکار پیدا نشود و یا اعسار او مورد پذیرش قرار نگیرد، بازداشت می‌شود.

آیا امکان طرح دعوی کیفری در مورد چک های صیادی امکان پذیر است؟

چون زمان صدور چک و تاریخ پرداخت در سامانه ثبت می شود بنا بر این جز در موارد خاص، چک به روز نبوده و شکایت کیفری عملا نتیجه ای نخواهد داشت.

این پست چقدر برای شما مفید بود؟

برای امتیازدهی روی ستاره ها کلیک کنید.

معدل امتیازها: 5 / 5. تعداد افرادی که امتیاز داده اند: 6

هنوز امتیازی داده نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *