طلاق در کانادا

طلاق درکانادا

طلاق در کانادا یک رویداد حقوقی است که به پایان رسیدن رابطه ازدواجی میان همسران اشاره دارد، که می‌تواند تأثیرات جدی بر زندگی زوجین و فرزندانشان داشته باشد. به همین دلیل، مشاوره حقوقی حیاتی است و هر همسری که به طلاق فکر می‌کند، توصیه می‌شود که با وکیل یا مشاور حقوقی متخصص حقوق خانواده مشورت کند تا بهترین تصمیمات را برای وضعیت خاص خود اتخاذ کند.

قوانین طلاق در کانادا

قوانین طلاق در کانادا به طور کلی توسط قوانین ملی تعیین می‌شوند، اما در هر استان نیز قوانین خود را دارد که برخی از جزئیات آن ممکن است با هم متفاوت باشند. در کل، در کانادا دو نوع طلاق وجود دارد: طلاق یکطرفه (به عنوان طلاق بدون رضایت یا طلاق تحت دلایل مشخص) و طلاق دوطرفه (به عنوان طلاق با رضایت).

طلاق یکطرفه: در صورتی که یکی از همسران موظف به رعایت تعهدات ازدواجی نشود یا به دلایل مشخص دیگر، همسر دیگر می‌تواند درخواست طلاق کند. علت‌های طلاق یکطرفه ممکن است شامل خیانت، ترک وظایف ازدواجی، ضرب و جرح، مصرف مواد مخدر و… باشد.

طلاق دوطرفه: در این حالت، هر دو همسر موافقت می‌کنند که به ازدواج خود پایان دهند. هر دو همسر باید به طور مشترک اظهار نظر کنند و این اظهار نظر باید به رسمیت شناخته شود تا طلاق معتبر باشد.

مراحل طلاق در کانادا

مراحل طلاق در کانادا ممکن است به طور کلی مشابه باشد، اما جزئیات آنها ممکن است در هر استان متفاوت باشد. طلاق در کانادا می‌تواند به دو صورت انجام شود: توافقی یا با تصمیم دادگاه.

 • طلاق توافقی:

در این حالت، همسران به صورت توافقی تصمیم به پایان دادن به ازدواج می‌گیرند. آنها ممکن است یک توافق‌نامه طلاق تنظیم کنند که در آن به مواردی مانند تقسیم دارایی‌ها، نحوه ترتیب حضانت فرزندان، و سایر مسائل اشاره شود. توافق‌نامه برخی از موارد به تأیید دادگاه نیاز دارد تا به حالت اجرایی درآید.

 • طلاق با تصمیم دادگاه:

اگر همسران نتوانند به توافق برسند، اما هر یک از آنها تصمیم به ادامه زندگی جداگانه داشته باشد، دادگاه درخواست طلاق آنها را بررسی خواهد کرد. در این حالت، دادگاه تصمیم می‌گیرد که چگونه مسائل مختلف مانند تقسیم دارایی‌ها، حقوق والدین، و سایر مسائل مربوط به طلاق باید حل شوند.

در اینجا مراحل عمومی طلاق در کانادا آورده شده‌اند:

 • تصمیم به طلاق
 • تهیه درخواست طلاق
 • اطلاع رسانی به همسر دیگر
 • پاسخ به درخواست
 • مراحل قضایی
 • توافق‌نامه طلاق
 • تصویب دادگاه
 • اجرای توافق‌نامه

می‌تواند زمان متغیری برای هر مرحله از این فرآیند طلاق طول بکشد و وابسته به پیچیدگی موارد و همچنین توافق همسران باشد.

حضانت فرزندان در صورت طلاق در کانادا

موضوع حضانت فرزندان در صورت طلاق در کانادا به طور کلی تحت قوانین حقوق خانواده کانادا قرار دارد. در اینجا چند نکته مهم در این زمینه آورده شده است:

اصل حقوق فرزند: در کانادا، اصلی‌ترین اولویت در تصمیم‌گیری در مورد حضانت، “حقوق و منافع  بهینه  فرزند” است.

توافق حضانت: همسران می‌توانند در توافق‌نامه طلاق خود موافقت‌نامه‌ای در مورد حضانت بچه‌ها بگنجانند. این توافق‌نامه باید توسط دادگاه تأیید شود تا قانونی باشد.

تصمیم دادگاه: اگر همسران به توافق نرسند، دادگاه تصمیم می‌گیرد. در این صورت، دادگاه تلاش می‌کند تا تصمیمی بگیرد که بهترین منافع فرزند را تضمین کند.

انواع‌ حضانت فرزند:

 • حضانت مشترک: هر دو والدین حق وظیفه در پرورش و تصمیم‌گیری در مورد فرزندان دارند.
 • حضانت انفرادی: یکی از والدین مسئولیت اصلی حضانت و تصمیم‌گیری در مورد فرزندان را بر عهده دارد.

تعیین زمان مشخص: دادگاه ممکن است زمان حضانت را مشخص کند. برای مثال، حضانت مشترک هفتگی یا ماهیانه ممکن است تعیین شود.

تغییرات در تصمیم حضانت: در طول زمان، شرایط ممکن است تغییر کنند و همین امر می‌تواند به تغییرات در ترتیبات حضانت منجر شود. هر یک از والدین می‌توانند درخواست تغییر در تصمیمات حضانت را داده و دادگاه تصمیم‌گیری مجدد کند.

احتمال حضانت مشترک: حضانت مشترک به عنوان مدل مورد توجه در نظر گرفته می‌شود، مگر اینکه موارد خاصی این را نقض کنند.

انواع طلاق در کانادا

در کانادا، همانند سایر کشورها، انواع مختلفی از طلاق وجود دارد. این انواع ممکن است به تعبیر متفاوتی در قوانین استانی یا قانون فدرال کانادا تعریف شوند و در واقع زوجین باید حداقل یک سال باهم زندگی نموده باشند و به نتیجه برسند که دیگر امکان ادامه زندگی مشترک را ندارند.در اینجا به برخی از انواع طلاق در کانادا اشاره می‌شود:

 • طلاق یکطرفه:

یکی از همسران درخواست طلاق را ارائه می‌دهد و دلیل مشخصی مثل خیانت یا ترک وظایف ازدواجی مطرح می‌کند. این نوع طلاق به عنوان طلاق بدون رضایت همسر دیگر هم شناخته می‌شود.

 • طلاق دوطرفه:

هر دو همسر با موافقت مشترک به طلاق می‌پردازند. این نوع طلاق به عنوان طلاق با رضایت همسران هم شناخته می‌شود.

 • طلاق جدایی:

در مواردی، همسران ممکن است تصمیم به جدایی یا زندگی جداگانه بگیرند بدون اینکه به طور رسمی طلاق بگیرند. جدایی می‌تواند یک گام قبل از طلاق باشد و به همسران اجازه دهد تا وضعیت خود را ارزیابی کنند.

 • طلاق با توافق:

همسران ممکن است قبل از ارائه درخواست رسمی به دادگاه، توافق‌نامه‌ای در مورد تقسیم دارایی‌ها، حقوق والدین و دیگر مسائل به صورت خصوصی انجام دهند. این توافق‌نامه ممکن است توسط دادگاه تأیید شود تا به عنوان یک تصمیم قانونی در نظر گرفته شود.

 • طلاق بر اساس دلایل مشخص:

در برخی موارد، طلاق بر اساس دلایل خاصی مثل خشونت، مصرف مواد مخدر، یا نقض تعهدات ازدواجی ممکن است انجام شود.

لطفاً توجه داشته باشید که اطلاعات مربوط به قوانین طلاق در کانادا ممکن است در هر استان متفاوت باشد.

سامانه ثنا

به منظور خدمات رسانی بهتر به ایرانیان مقیم در خارج کشور، قوه قضائیه بخشی در سامانه ثنا قرار داده است تا ایرانیان خارج کشور هم بتوانند از حق و حقوق خود در داخل کشور برخوردار شوند. اگر کارت ملی شما هوشند باشد میتوانید اطلاعات هویتی و شخصی خود را وارد کرده و به راحتی احراز هویت و ثبت نام نمایید که البته مستلزم داشتن یک سیم کارت فعال متعلق به شما یا یکی از بستکان یا دوستان میباشد که کد مربوطه را دریافت کنند که بعد از تکمیل ثبت نام از همین طریق میتوانید به وکیل جهت انجام پروسه طلاق یا هر کار حقوقی دیگر ،وکالت دهید .

سامانه میخک کانادا

سامانه میخک، مدیریت یکپارچه کنسولی، یکی از خدمات ایران برای ایرانیان مقیم در خارج از کشور است که از این طریق بتوانند به تمامی کارهای حقوقی، اسنادی و امور اداری خود برسند. اگر شما کارت ملی هوشمند نداشته یا بنا به دلایلی امکان ثبت نام در سامانه ثنا راندارید میتوانید برای دادن وکالت طلاق به وکیل ایرانیان مقیم خارج ازهمین سامانه میخکی استفاده کنید

نکته : با توجه به اینکه متن  های مندرج در سامانه میخک مختصر و ناقص است و قضات معمولا  به این متون ایراد وارد میکنند حتمابرای اعطای وکالت ، متن کامل را از وکیل خود اخذ نمایید

طلاق توافقی ایرانیان مقیم کانادا در ایران

از آنجا که حقوق مربوط به طلاق و توافق‌نامه در ایران و کانادا ممکن است به طور قابل توجهی متفاوت باشد، برای طلاق توافقی ایرانیان مقیم کانادا در ایران، به چند نکته حائز اهمیت توجه نمایید:

 • تبعیت از قوانین محلی: اگر همسران ایرانی مقیم کانادا هستند و تصمیم به طلاق توافقی گرفته‌اند، توصیه می‌شود که با وکیل متخصص حقوق خانواده در هر دو کشور مشورت کنند تا بهترین راهبرد را در نظر بگیرند.
 • تعیین صلاحیت دادگاه: مهمترین نکته در این زمینه، تعیین صلاحیت دادگاه می‌باشد. برخی از موارد قانونی ممکن است احتیاج به صلاحیت دادگاه در کشور محل اقامت داشته باشد.
 • اعتراف بین‌المللی: برخی از موارد توافق‌نامه ممکن است نیاز به اعتراف بین‌المللی داشته باشند تا در دیگر کشورها به حالت اجرایی درآیند.
 • مشاوره حقوقی: به دلیل پیچیدگی مسائل حقوقی در زمینه طلاق و توافق‌نامه، همیشه توصیه می‌شود با یک وکیل متخصص حقوق خانواده مشورت کرده و نکات مربوط به قوانین هر کشور را در نظر گرفت.
 • آگاهی از قوانین ایران: باید به یاد داشت که قوانین ایران نیز نقش مهمی در این فرآیند دارند. لازم است که تمامی مراحل و تصمیمات متناسب با قوانین ایرانی نیز اجرا شوند.

در نهایت، توصیه می‌شود که برای اطلاعات دقیق‌تر و حل ابهامات حقوقی، به یک وکیل متخصص در حقوق خانواده در هر دو کشور مراجعه کنید.چنانچه زوجی ایرانی هستید که در کانادا زندگی نموده و طبق قانون کشور محل اقامت جدا شده اید و درانجا طلاق خود را ثبت نموده اید باید با توجه به اینکه احوال شخصیه افراد تابع قانون دولت متبوع خود فرد می باشد میتوانید از طریق وکیل دادگستری نسبت به ثبت طلاق خود در د ادگاههای ایران نیز اقدام نمایید با توجه به اینکه برای طلاق ایرانیان ساکن خارج کشورامکان ثبت رسمی و قانونی ،صرفا از طریق دریافت حکم دادگاه امکان پذیر است و  معمولا یکی از دغدغه های ایرانیان مقیم خارج ازجمله کانادا،یافتن وکیلی معتمدو با تجربه میباشد که بتواندکلیه مراحل طلاق و امور مربوط به خانواده را با اشنایی کامل با قوانین روز ،پیش ببرد.گروه حقوقی ندای حق ،با تجربه کامل در این زمینه شمارا یاری می رساند .درصورتی که نیاز به یک وکیل ایرانی متخصص درامور خانواده دارید از طریق واتساپ با کارشناس مجموعه ما در ارتباط باشید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *