فروش سرقفلی مغازه بدون اجازه مالک

فروش سرقفلی مغازه بدون اجازه مالک | روش ها، مراحل و عواقب
5
(4)

در روابط موجر و مستاجر، قانون سالهای 56 و 76 از اهمیت ویژه ای برخوردار است. سرقفلی مغازه، از آنجایی مطرح می گردد که یک ملک تجاری به نوعی کسب و کار معروف می شود و مشتریان زیادی را هم پیدا می کند. بنابراین برای مالک هم سودآور می شود. این افزایش قیمت علاوه بر اینکه سبب تعیین قانون سرقفلی برای آن می گردد، باعث برخی سوء استفاده ها نظیر فروش سرقفلی مغازه بدون اجازه مالک نیز می شود.

جهت دریافت مشاوره حقوقی تخصصی از وکیل سرقفلی مجرب با شماره ثابت زیر تماس بگیرید و یا به واتساپ پیام ارسال کنید و از وکلای ندای حق مشاوره رایگان دریافت کنید.

تماس با کارشناسان ندای حق

 در این مقاله قصد داریم در مورد انتقال یا فروش سرقفلی مغازه بدون اجازه مالک، نحوه انتقال و عواقب آن صحبت کنیم. اگر مایلید در مورد حق سرقفلی و قوانین آن بدانید به لینک سرقفلی چیست مراجعه کنید.

نحوه انتقال سرقفلی

سرقفلی حقی است که قابل انتقال به غیر است و به موجب ان مالک یک ملک تجاری مانند مغازه، سرقفلی آن را در مدت معینی به مستاجر، انتقال می دهد. اما  این موضوع باید به شکل قانونی و صحیح انجام شود.

 سه روش در نحوه انتقال سرقفلی وجود دارد:

انتقال اختیاری سرقفلی که با رضایت مالک انجام می گیرد. یا بعدا به موجب قرارداد مجزا این اجازه داده می شود.

انتقال قهری سرقفلی که با فوت مستاجر(مالک سرقفلی) و انتقال حق سرقفلی به ورثه او امکان پذیر است. حق سرقفلی دارای ارزش مالی بوده و جزء دارایی های متوفی است. لذا به صوری قهری به ورثه منتقل شده و مالک، حق مخالفت با آن را نخواهد داشت.

انتقال قضایی سرقفلی که بنا به حکم دادگاه به فرد دیگری منتقل می گردد. یعنی اگر مالک با انتقال سرقفلی مخالف بوده و از پرداخت سرقفلی به نرخ روز هم امتناع کند، مستاجر با ارائه دادخواست و بدون رضایت مالک می تواند سرقفلی را قانونی انتقال دهد.

برای آشنایی با مقاله جامع قوانین سرقفلی به لینک قانون سرقفلی مغازه مراجعه کنید.

انتقال ملک به همراه سرقفلی

منظور از انتقال ملک به همراه سرقفلی این است که گاهی مالک، ملک تجاری را به طور کامل به دیگری منتقل می کند. مانند زمانی که مالک مغازه خود را می فروشد. در این حالت، طبیعی و منطقی است که کل ملک، از مالکیت فروشنده در آمده و به مالکیت خریدار منتقل می گردد. با انتقال کامل ملک، حق سرقفلی نیز به خریدار منتقل می شود و مستاجر هم مالک عین و هم منفعت مغازه خواهد شد.

اجاره ملک به همراه سرقفلی

یکی از روش های انتقال سرقفلی، اجاره ملک به همراه سرقفلی است. در این روش مالک می تواند ملک خویش را به همراه سرقفلی به فرد دیگری اجاره دهد. بدین ترتیب دو نوع قرارداد اجاره و تعهد به انتقال سرقفلی در قبال مبلغ معین میان موجر و مستاجر منعقد می گردد.

فروش-سرقفلی-مغازه-بدون-اجازه-مالک
فروش-سرقفلی-مغازه-بدون-اجازه-مالک

انتقال و فروش سرقفلی مغازه بدون اجازه مالک

 طبق قانون روابط موجر و مستاجر سال 56 امکان انتقال سرقفلی مغازه بدون اجازه مالک وجود ندارد؛ چنانچه مستاجر بدون اجازه، نسبت به انتقال سرقفلی اقدام نماید متقابلا مالک هم می تواند نسبت به توقیف حق سرقفلی و همچنین درخواست تخلیه ملک تجاری اقدام نماید و مستاجر دراین حالت مستحق دریافت نصف مبلغ سرقفلی خواهد شد.

از طرفی، طبق قانون روابط موجرو مستاجر سال 76، اصل براین است که مستاجر امکان فروش سرقفلی مغازه بدون اجازه مالک را دارد، مگر این که مالک این حق را قبلا و صراحتا از مستاجر سلب نموده باشد و یا برای انتقال توسط مستاجر، شرایطی را تعیین کرده باشد و مستاجر خلاف آن عمل کند که در این حالت نیز امکان تخلیه ملک تجاری با پرداخت نصف سرقفلی، امکان پذیرخواهد بود.

مراحل و روش فروش ملک دارای سرقفلی بدون رضایت مالک

در خصوص مراحل و روش فروش ملک دارای سرقفلی بدون رضایت مالک باید گفت چنانچه حق انتقال به غیر سرقفلی در قرارداد اجاره از مستاجر سلب شده باشد و از طرفی مالک راضی به انتقال به غیر نبوده و مبلغ سرقفلی را هم نمی پردازد یا در صورت  فوت مالک، ورثه هم این اجازه را نمی دهند.

 در این شرایط مستاجر باید در سامانه ثنا ثبت نام نموده و اظهارنامه الکترونیکی برای مالک و درصورت فوت مالک، برای ورثه ارسال کند. سپس با مراجعه به دادگاه و پذیرش دعوی، حکم به تجویز انتقال منافع مورد اجاره و تنظیم سند رسمی صادر می شود.

 ماده 19 قانون روابط موجر و مستاجر سال 56 در این باره مقرر می دارد:

“هر‌گاه در اجاره‌نامه حق انتقال به غیر سلب شده یا اجاره‌نامه ا‌ی در بین نبوده و مالک راضی به انتقال به غیر نباشد باید در مقابل تخلیه مورد اجاره، حق ‌کسب یا پیشه یا تجارت مستاجر را بپردازد والا مستاجر می‌تواند برای تنظیم سند انتقال به دادگاه مراجعه کند، در این صورت دادگاه حکم به تجویز انتقال منافع مورد اجاره به غیر و تنظیم سند انتقال در دفترخانه تنظیم‌کننده سند اجاره‌نامه سابق یا دفترخانه نزدیک ملک (‌اگر اجاره‌نامه رسمی در بین نباشد) صادر و رونوشت آن را به دفترخانه مربوط ارسال می‌نماید و مراتب را به موجر نیز اعلام خواهد نمود، مستاجر جدید از هر حیث نسبت به تمام‌ شریط اجاره قائم‌مقام مستاجر سابق خواهد بود.”

عواقب-انتقال-سرقفلی-بدون-اجازه-مالک
عواقب-انتقال-سرقفلی-بدون-اجازه-مالک

عواقب انتقال سرقفلی بدون اجازه مالک

مالک سرقفلی، مالک عین نیست و صرفا سرقفلی را خریده است. از عواقب انتقال سرقفلی بدون اجازه مالک می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

  • حکم تخلیه ملک: در پی عدم رضایت مالک به انتقال سرقفلی و شکایت واثبات آن در دادگاه، حکم تخلیه ملک صادر و اجرایی می گردد.
  • پرداخت نیمی از مبلغ سرقفلی به مستاجر: مستاجر از دریافت کل مبلغ سرقفلی محروم می شود. پس از محاسبه مبلغ سرقفلی توسط کارشناسان رسمی دادگستری ، نصف آن مبلغ باید از طرف مالک پرداخت شود و تازمانی که مستاجر ملک را تخلیه نکند، مبلغ به حسابش واریز نخواهد شد.
سوالات متداول
ایا انتقال سرقفلی بدون اجازه مالک امکان پذیر است؟

خیر، درصورت چنین اقدامی، مالک می تواند از طریق دادگاه از مستاجر شکایت کرده و درخواست تخلیه ملک مذکور را داشته باشد.

آیا امکان انتقال سرقفلی بدون اجازه مالک به ورثه وجود دارد؟

طبق قوانین روابط موجر ومستاجر 76 امکان انتقال سرقفلی به غیر وجود دارد اما اگر طبق قرارداد مالک ومستاجر، این حق از او سلب شده باشد، درصورت فوت مالک سرقفلی، ورثه او نیز امکان انتقال سرقفلی بدون اجازه مالک را ندارند.

عواقب فروش سرقفلی مغازه بدون اجازه مالک چیست؟

از عواقب ان، می توان به تخلیه ملک و پرداخت نصف حق سرقفلی به مستاجر نام برد.

چه روشهایی برای انتقال سرقفلی وجود دارد؟

انتقال اختیاری_انتقال قهری_ انتقال قضایی که درباره هریک در متن مقاله توضیح داده شده است.

این پست چقدر برای شما مفید بود؟

برای امتیازدهی روی ستاره ها کلیک کنید.

معدل امتیازها: 5 / 5. تعداد افرادی که امتیاز داده اند: 4

هنوز امتیازی داده نشده است.

وکیل ملکی در تهران | مشاوره رایگان بهترین وکیل دعاوی ملکی

وکیل ملکی

5 (1) وکیل ملکی کیست؟ اکثر پرونده های قضایی مطرح در دادگستری را دعاوی ملکی تشکیل می

ادامه مطلب >

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *