قانون جدید توقیف خودرو برای مهریه + روش ها و مراحل توقیف ماشین بابت مهریه

قانون جدید توقیف خودرو برای مهریه | مراحل توقیف ماشین برای مهریه
5
(4)

طبق قوانین ایران، کلیه اموال متعلق به زوج، می تواند مبنای مطالبه مهریه زوجه قرار بگیرد. یکی از این اموال، خودرو می باشد و طبق قانون جدید توقیف خودرو برای مهریه امکان توقیف آن بابت مهریه وجود دارد، مگر اینکه داخل در مستثنیات دین باشد.

برای مشاوره حقوقی تخصصی با بهترین وکیل مهریه در تهران با شماره ثابت زیر تماس بگیرید و یا به شماره واتساپ پیام ارسال کنید تا از وکلای گروه حقوقی ندای حق مشاوره رایگان دریافت کنید.

تماس با کارشناسان ندای حق

در این مقاله می خواهیم در مورد شرایط، روش ها و مراحل قانون جدید توقیف خودرو برای مهریه صحبت کنیم و روش های توقیف ماشین برای مهریه را معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

قانون جدید توقیف خودرو برای مهریه

یکی از اموالی که زوجه می تواند از طریق آن مهریه خود را وصول کند، خودروی متعلق به زوج است و از طرفی، قانون جدید توقیف خودرو برای مهریه به زوج این امکان را می ‌دهد که از طریق دادگاه، با ارائه دادخواست، مهریه زن را به صورت اقساطی و با توجه به توان مالی خود پرداخت کند. به عنوان مثال اگر زوج فقط یک خودرو داشته که از آن برای امرار معاش خانواده استفاده می نماید و زوجه آن را توقیف نموده باشد، با اثبات این موضوع، خودروی توقیف شده، مستثنیات دین تلقی و رفع توقیف می گردد.

خودرو یکی از اموال قابل توقیف با اجرا گذاشتن مهریه می باشد و زوجه می تواند با در خواست توقیف اموال برای مهریه دارایی های متنوعی نظیر ملک همسر را نیز تا پرداخت کامل مهریه توقیف کند.

توقیف ماشین برای مهریه

توقیف ماشین برای مهریه به عنوان یک اقدام قانونی، به زن اجازه می ‌دهد تا در صورت عدم پرداخت مهریه توسط همسرش، از توقیف آن به عنوان پرداخت مهریه استفاده کند. اگر زوج خودرو های متعددی داشته باشد، با توجه به افزایش قیمت خودرو، دیگر ادعای مستثنیات دین پذیرفته نیست، چرا که معیار پذیرش این ادعا، در عسر و حرج (سختی) قرار گرفتن زوج و محروم شدن او از حداقل های مادی زندگی است.

همچنین علاوه بر توقیف خودرو و اموال، زوجه می تواند با درخواست مهریه نسبت به ممنوع الخروجی مهریه نیز اقدام کند.

روش-های-توقیف-خودرو-بابت-مهریه
روش-های-توقیف-خودرو-بابت-مهریه

روش های توقیف خودرو برای مهریه

روش های توقیف خودرو برای مهریه عبارت هستند از:

توقیف خودرو برای مهریه از طریق دادگاه

در این روش، زوجه باید از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی دادخواستی مبنی بر مطالبه مهریه همراه با تامین خواسته تقدیم دادگاه نماید، منظور از تامین خواسته این است که مشخصات و پلاک خودرو را جهت توقیف ارائه نماید که در این صورت تا زمان صدور حکم به نفع زوجه، زوج امکان انتقال سند خودرو به نام دیگری را از دست خواهد داد.

توقیف خودرو برای مهریه از طریق اجرای ثبت اسناد

در این روش نیز زوجه از طریق اجرای ثبت اسناد ( اداره پنجم مهریه)، با ارائه مشخصات پلاک خودرو، درخواست توقیف آن را می نماید. یک فرصت ده روزه به زوج در اجرائیه صادره داده می شود که نسبت به پرداخت مهریه اقدام کند. بعد از انقضای این مهلت، اجرای ثبت به راهور، دستور توقیف خودرو را بابت مهریه می دهد.

شرایط توقیف خودروهای در رهن خودروسازی

رهن در قانون مدنی مورد پذیرش قرار گرفته است. بنابراین در خرید خودرو های اقساطی یا به اصطلاح لیزینگی، سند خودرو تا پایان پرداخت اقساط در رهن شرکت مربوطه یا خودروسازی باقی می ماند.

 شرایط توقیف خودروهای در رهن خودروسازی این است که زوجه اجازه خواهد داشت، فقط مبلغی را که مرد بابت پیش پرداخت به شرکت مورد نظر داده است، توقیف کند.

به عنوان مثال اگر زوج خودرویی را به مبلغ یک میلیارد و سیصد میلیون تومان با شرایط اقساطی خریداری نموده باشد و مبلغ هفتصد میلیون تومان آن را پرداخت کرده باشد و بابت الباقی اقساط، در رهن خودروسازی باشد، خودرو توسط زوجه به میزان همان هفتصد میلیون تومان پیش پرداخت، قابل توقیف خواهد بود.

مزایده خودرو برای مهریه

شرایط مزایده خودرو برای مهریه به این شرح است که اگر هیچ خریداری برای خودرو وجود نداشته باشد، زن می تواند اقدام به مصادره خودرو کند، اما اگر در زمان مزایده، خریداری وجود داشته باشد، دیگر این امکان برای زوجه وجود نخواهد داشت.

استعلام توقیف خودرو برای مهریه

جهت استعلام توقیف خودرو برای مهریه، می توانید از طریق پلیس 110 یا راهور ناجا، استعلام بگیرید و چنانچه پرونده ای در دادگاه دارید حتما نسبت به ثبت نام در سامانه ثنا اقدام نمایید تا به صورت قانونی درجریان روند پرونده خود قرار بگیرید.

پیامک توقیف خودرو برای مهریه

پس از دریافت پیامک توقیف خودرو برای مهریه، مرد 10 روز فرصت خواهد داشت تا مهریه ی زن را پرداخت کند. در صورت عدم پرداخت، زن می تواند در طی 3 روز خودرو را جهت توقیف معرفی نماید.

مراحل-توقیف-خودرو-بابت-مهریه
مراحل-توقیف-خودرو-بابت-مهریه

مراحل توقیف خودرو بابت مهریه

مراحل توقیف خودرو بابت مهریه به شرح زیر است:

  • ارائه ی دادخواست یا اقدام از طریق اجرای ثبت
  • توقیف سند خودرو
  • 10 روز مهلت بابت پرداخت بدهی
  • اقدام به رفع توقیف یا توقیف جهت پرداخت مهریه

مدت زمان لازم جهت توقیف خودرو برای مهریه

ابتدا اجرائیه به زوج ابلاغ می شود و اگر قبلا در سامانه ثنا ثبت نام نموده باشد، از طریق پیامک بلافاصله متوجه می شود. مدت زمان لازم جهت توقیف خودرو برای مهریه 10 روز می باشد، مگر اینکه در این مدت مهریه پرداخت گردد. در صورتی که زوجه مشخصات خودروی زوج را  اعلام نکند، تا زمان وصول نتیجه استعلام، زمان خواهد بود. چرا که اجرای ثبت باید استعلام کلی نماید.

فرار از توقیف خودرو برای مهریه

اگر زوج برای فرار از توقیف خودرو برای مهریه، پس از صدور حکم مبنی بر پرداخت آن یا پس از صدور اجرائیه از اداره اجرای ثبت، نسبت به انتقال خودرو اقدام نماید، در این صورت فرار از پرداخت دین محقق شده است و در شرایطی، علاوه بر اینکه موجب ابطال معامله خودرو می گردد از جنبه کیفری نیز زوج قابل تعقیب خواهد بود.

 اثبات صوری بودن معامله در این شرایط کار بسیار سختی است و بار اثبات آن نیز برعهده زوجه است.

شرایط رفع توقیف خودرو برای مهریه

در مواردی که مهریه پس از توقیف خودرو پرداخت شود یا زوج بتواند در دادگاه ثابت کند که خودروی توقیف شده وسیله کارش بوده و از آن کسب درآمد می نماید، از خودروی وی، رفع توقیف می شود.

با توجه به اینکه خودرو پس از توقیف در پارکینگ نگهداری می شود، باید آدرس و پارکینگی که خودرو به آن جا منتقل شده از طریق پلیس 110 استعلام گرفته شده و سپس خود مالک با ارائه مدارک شناسایی مربوط به خودرو به محل مراجعه کرده و هزینه‌ های مرتبط با خلافی‌ ها، عوارض شهرداری، جریمه‌ ها و هزینه ‌های توقیف و نگهداری را پرداخت کند. پس از پرداخت هزینه ‌ها و انجام مراحل مربوطه و دادن رسید، می ‌تواند خودرو را تحویل بگیرد.

امکان توقیف مجدد خودرو برای مهریه

امکان توقیف مجدد خودرو برای مهریه تا زمانی که زوج مهریه را پرداخت نماید یا رضایت زوجه را جلب نماید یا اعسارش در دادگاه پذیرفته شود، کماکان وجود دارد.

آیا خودرو مستثنی دین محسوب میشود؟

در حالت کلی، خودرو به عنوان مستثنیات دین محسوب نمی شود. وفق ماده ۲۴  قانون، نحوه اجرای محکومیت های مالی، اگر خودرو وسیله امرار معاش باشد، قابلیت توقیف ندارد. اما بر اساس رویه  قضایی،  در اکثر موارد امکان توقیف خودرو وجود دارد به خصوص اگر ارزش خودروی توقیف شده بیش تر از مهریه باشد، بنابراین خودروهای مورد استفاده شخصی، قابلیت توقیف دارند.

سوالات متداول
توقیف خودرو برای مهریه چقدر زمان می برد؟

در صورت اقدام از طریق اجرای ثبت، یک مهلت ده روزه به زوج جهت پرداخت داده شده ودرصوت عدم اقدام، زوجه ظرف 3 روز می تواند نسبت به توقیف خودرو، اقدام نماید.

آیا خودرو داخل در مستثنیات دین محسوب می شود؟

درصورتی که وسیله امرار معاش فرد باشد جزو مستثنیات محسوب می شود.

آیا  زوجه در مرحله مزایده خودرو می تواندآن را به نام خود نماید؟

بله. به شرط اینکه خریدار دیگری وجود نداشته باشد.

آیا توقیف خودروهای در رهن شرکت های خودروسازی امکان پذیر است؟

بله. اما صرفا به میزان مبلغ پیش پرداخت و  میزانی که پرداخت نشده قابل توقیف نخواهد بود.

این پست چقدر برای شما مفید بود؟

برای امتیازدهی روی ستاره ها کلیک کنید.

معدل امتیازها: 5 / 5. تعداد افرادی که امتیاز داده اند: 4

هنوز امتیازی داده نشده است.

وکیل ملکی در تهران | مشاوره رایگان بهترین وکیل دعاوی ملکی

وکیل ملکی

5 (1) وکیل ملکی کیست؟ اکثر پرونده های قضایی مطرح در دادگستری را دعاوی ملکی تشکیل می

ادامه مطلب >

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *