قوانین طلاق در اسپانیا

قوانین طلاق در اسپانیا
5
(4)

هر یک از زوجین ایرانی که ساکن کشور اسپانیا باشند باید پروسه طلاق خود را طبق قوانین و مقررات ایران و قانون حمایت خانواده نیز انجام دهند. در این مقاله می‌خواهیم به بررسی قوانین طلاق در اسپانیا، انواع آن، و قوانین مربوط به انجام طلاق ایرانیان در اسپانیا بپردازیم.

تماس با کارشناسان ندای حق

قانون طلاق در اسپانیا

زوجین خارجی حتی در صورت ازدواج در دیگر کشورهای اروپایی مانند فرانسه، ایتالیا و… به شرط این که یکی از آن ها مقیم قانونی کشور اسپانیا باشد می توانند در آن کشور طلاق بگیرند. اولویت اول قانون کشوری است که زوجین هر دو تبعه آن هستند و چنانچه ملیت مشترکی نباشد نیز قانون قابل اعمال، قانون کشوری است که زوجین در زمان طلاق در آن اقامت دارند. لذا چنانچه زوجین هیچ کدام تبعه اسپانیا نبوده و در اسپانیا هم زندگی نکنند نمی توانند در اسپانیا طلاق بگیرند.

انواع طلاق در اسپانیا

در اسپانیا دو نوع طلاق وجود دارد:

  1. طلاق توافقی: اگر زوجین درمورد جدایی اتفاق نظر داشته باشند به آن طلاق سریع یا فوری نیز می گویند. درصورت توافق کامل ظرف چند روز برگه رسمی طلاق را دریافت می کنند. زوجین با قرارداد مکتوب در مورد تقسیم دارایی و حضانت فرزندنیز به توافق می رسند و قاضی دادگاه پس از بررسی با در نظر گرفتن همه موارد تصمیم می گیرد.
  2. طلاق یک طرفه یا مبتنی بر مناقشه: اگر یکی از زوجین به تنهایی خواستار طلاق باشد در این حالت این نوع طلاق به طلاق با مشاجره و مناقشه معروف است و با توجه به عدم توافق زوجین ممکن است زمان آن از چند ماه به چندسال طول بکشد و مستلزم صرف هزینه بیشتر نیز می باشد. اگر زوجین به توافق نرسند، دادگاه در این مورد تصمیم‌ می گیرد.

شرایط طلاق در اسپانیا

قوانین مربوط به طلاق در کشورهای مختلف جهان، متفاوت است. در اسپانیا، طلاق ممکن است با شرایط و معیارهای خاصی همراه باشد. از جمله شرایط طلاق در اسپانیا این است که علاوه بر این که یکی از زوجین باید شهروند یا مقیم اسپانیا باشند، باید دست کم به مدت شش ماه در این کشور زندگی کرده و حداقل سه ماه از زمان ازدواج گذشته باشد.

حضانت فرزندان پس از طلاق در اسپانیا

در مورد حضانت فرزند پس از طلاق در اسپانیا، دادگاه تصمیم می‌گیرد که کدام والد حق حضانت کودک را داشته باشد. این تصمیم باید بر اساس مصلحت کودک اتخاذ شود. معمولا در صورت عدم توافق، متداول ترین حالت، زندگی فرزند با مادر است. والدی که حق حضانت را ندارد، از حق ملاقات برخوردار است. زمانی که فرزند به 13 سال می رسد نظر او دراین باره لحاظ می شود و البته دادگاه مصلحت طفل و صلاحیت والد را از نظر سلامت روانی نیز بررسی می کند. والدی که با فرزند زندگی نمی کند، موظف به پرداخت نفقه تا 18 سالگی فرزند خواهد بود.

تاثیر طلاق در تقسیم خانه مشترک در اسپانیا 

هرچند روند تقسیم خانه مشترک پس از طلاق در اسپانیا ممکن است با توجه به شرایط خاص هر خانواده متفاوت باشد، اما به طور کلی در صورت عدم وجود فرزند یا توافق صریح بین زوجین، ملک معمولاً توسط صاحب اصلی حفظ می‌شود. اگر خانه متعلق به هر دو زوج  باشد، معمولاً روش‌هایی مانند فروش مشترک یا پرداخت هزینه خرید کل اموال توسط یکی از آنها و ثبت مالکیت ملک مورد نظر برای وی، نوعی راهکار محسوب می گردد.

اما در صورت وجود فرزندان مشترک و حضانت آنها بر عهده یکی از والدین، استفاده از خانه و امکانات آن به سرپرست قانونی تعلق می‌گیرد تا زمانی که فرزندان به طور موقت یا دائمی خانه را ترک کنند. باید توجه داشت که این حق استفاده به حضانت بستگی دارد و به معنای مالکیت آن نیست. در صورت لزوم، ممکن است خانه فروخته شده و حاصل فروش  به تساوی تقسیم شود.

هزینه طلاق در اسپانیا

هزینه طلاق در اسپانیا با توجه به نوع آن و مدت زمان و پیچیدگی پرونده متغییر بوده و معمولا بین 1000 تا 1500 یورو می باشد.

سامانه میخک اسپانیا

سامانه میخک، به منظور ارائه خدمات به ایرانیان مقیم خارج از کشور راه اندازی شده است که از این طریق بتوانند به تمامی کارهای حقوقی، اسنادی و امور اداری خود برسند. می توانید برای دادن وکالت طلاق به وکیل ایرانیان مقیم خارج از سامانه میخکی استفاده کنید. برای این کار وارد سامانه میخک وزارت امور خارجه شده و گزینه وکالتنامه طلاق را انتخاب کرده و این وکالت را می توانید هم به یکی از بستگان یا دوستان در ایران بدهید که جهت انجام پروسه به وکیل دادگستری وکالت دهند یا خود مستقیما به یک وکیل دادگستری وکالت دهید.

نکته : با توجه به اینکه متن  های مندرج در سامانه میخک مختصر و ناقص است و قضات معمولا  به این متون ایراد وارد می کنند حتما برای اعطای وکالت، قبل هرگونه اقدام قضایی متن کامل را از وکیل خود اخذ نمایید.

وکیل طلاق ایرانیان مقیم اسپانیا (توافقی – یکطرفه) 

در مورد طلاق ایرانیان مقیم اسپانیا با توجه به اینکه احوال شخصیه ایرانیان در هر کجای دنیا که مقیم باشند، تابع قانون ایران است و چنانچه دادگاهی غیر از ایران در مورد طلاق تصمیم بگیرد، معتبر نبوده و باید مورد تایید دادگاههای ایران قرار گیرد و از طرفی تا قبل از تصویب قانون حمایت خانواده در سال 91، ایرانیان مقیم خارج از کشور در این زمینه دچار مشکلات زیادی بودند و پس از تصویب این قانون، هریک از زوجین ایرانی مقیم خارج از کشور باید پروسه طلاق خود را طبق قوانین دادگاه های ایران نیز انجام دهند. 

 اگر شما در اسپانیا زندگی می کنید یا ساکن مادرید، بارسلونا، و … هستید و با توجه به توضیحات این مقاله قصد ثبت طلاق توافقی یا یکطرفه را بدون نیاز به حضور در ایران دارید برای این کار بهتر است به یک وکیل ایرانیان خارج از کشور وکالت دهید تا به جای شما در همه مراحل قضایی و اداری پرونده حضور داشته باشد. برای این کار با همکاران ما در واتساپ در ارتباط باشید.

آیا ایرانیان مقیم اسپانیا برای انجام پروسه طلاق الزامی به حضور در ایران دارند؟

در صورت داشتن وکیل، کلیه مراحل بدون نیاز به حضور در ایران توسط وکیل انجام خواهد شد.

آیا انجام طلاق ایرانیان مقیم اسپانیا در آن کشور کافی است؟

با توجه به موضوع احوال شخصیه، باید طلاق طبق قوانین و مقررات ایران نیز انجام و ثبت شود.

برای انجام طلاق ایرانی از چه طریقی می توان وکالت داد؟

از طریق سامانه میخک می توانید وکالت خود را به یک وکیل پایه یک دادگستری و یا یکی از بستگان یا دوستان خود در ایران واگذار کنید تا مراحل به صورت رسمی و قانونی انجام شود.

این پست چقدر برای شما مفید بود؟

برای امتیازدهی روی ستاره ها کلیک کنید.

معدل امتیازها: 5 / 5. تعداد افرادی که امتیاز داده اند: 4

هنوز امتیازی داده نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *