قوانین طلاق در امارات

قوانین طلاق در امارات | وکیل طلاق ایرانیان مقیم امارات 2024
3.2
(6)

با شروع قرن ۲۱، طلاق و جدایی زوجین از یکدیگر به تدریج در سراسر دنیا و همچنین در امارات افزایش یافته است. بنابراین ضرورت برنامه ریزی آموزشی برای افراد در مورد مسائل مربوط به روابط زناشویی و ازدواج اهمیت زیادی دارد. این برنامه‌ها بر اثرات منفی طلاق بر فرزندان تمرکز می کنند تا پیامدهای مخرب طلاق را به حداقل برسانند. امارات نیز مانند هر کشور دیگری اصول و قواعدی را برای طلاق زوجین در نظر گرفته است. در این مقاله قصد داریم در مورد قوانین طلاق در امارات، شرایط و مراحل آن، و در مورد روشهای وکالت دادن ایرانیان مقیم خارج از کشور صحبت کنیم.

قوانین طلاق در امارات کدامند؟

با توجه به اینکه امارات متحده عربی، یک کشور مسلمان می باشد، روند و شرایط طلاق بین مسلمان و غیر مسلمان در آن کشور متفاوت است. طلاق در امارات به نسبت کشور ما روند ساده تری دارد و به همین خاطر است که اکثر ایرانیان مقیم امارات، طلاق خود را در دادگاه امارات مطرح می نمایند. اما لازم به ذکر است که اگر ایرانیان مقیم امارات، قصد ثبت شدن طلاق در شناسنامه ها و اجرای صیغه شرعی طلاق را داشته باشند لزوما باید از طریق مطرح نمودن طلاق در دادگاه های خانواده ایران حکم دریافت نموده و بعد نسبت به ثبت آن اقدام کنند چرا که طلاق ایرانی در باب موضوعاتی مثل ممنوع الخروجی بسیار حائز اهمیت است یعنی تا زمانی که زوجیت بر طبق قانون ایران پا برجاست و زوجین طلاق ایرانی ثبت نکرده اند زوج می‌تواند زوجه را بنا بر دلایلی ممنوع الخروج نماید. البته زوجه نیز این حق را دارد تا به دلیل عدم پرداخت مهریه توسط زوج، ‌ایشان را ممنوع الخروج کند.

بنابراین توصیه می‌شود ایرانیانی که مقیم خارج از کشور هستند درخواست را برای طلاق در یکی از دادگاه‌های خانواده ایران ثبت کنند و بهتر است که طلاق را برطبق قانون هر دو کشور انجام دهند.

در حالت کلی، زوج‌هایی که دارای فرزندان زیر ۱۶ سال در زندگی مشترکشان هستند باید قبل از طلاق در جلسات مشاوره شرکت کنند و این یکی از قوانین طلاق در امارات محسوب می شود. زوجین باید در مورد محل زندگی فرزندان، وظایف والدین در قبال فرزند و نحوه ملاقات با پدر یا مادری که مسئولیت تربیت فرزند را بر عهده ندارد، به توافق برسند و آن را در دادگاه نیز به تصویب برسانند. اگر چنین توافقی وجود نداشته باشد، دادگاه بر اساس قوانین مربوط به کودکان تصمیم خواهد گرفت.

طبق قوانین طلاق در امارات، به طور معمول دوره خاصی برای جدایی وجود ندارد ولی باید زوجین حداقل 6 ماه قبل از اقدام به درخواست طلاق در کشور امارات متحده عربی اقامت داشته باشند و هر فردی از هر ملیت و هر مذهبی می تواند درخواست طلاق کند و منعی وجود ندارد. اگر توافق بر طلاق نداشته باشند از طریق دادگاه امارات این امر صورت می گیرد. در طلاق یکطرفه، فرد متقاضی طلاق باید دلایل محکمه پسند به دادگاه ارائه نماید.

در قوانین طلاق در امارات زمانی که یکی از والدین برای نگهداری از فرزندان مشکل مالی دارد، نفقه پرداخت می‌شود. در برخی موارد، دادگاه به دلیل بیماری یا ناتوانی همسر سابق، حکم به پرداخت نفقه می‌دهد. بعد از طلاق نیز زوج مکلف است به میزانی که قاضی درحکم خود تعیین نموده است به همسر سابق و فرزندان خود نفقه پرداخت نماید.

در مورد تقسیم و تحویل دارایی، کلیه دارایی‌ هایی که در حین زندگی مشترک به دست می‌آیند به طور مساوی بین زوجین تقسیم می‌شود و این امر درمورد املاک و مستغلات و حسابهای بانکی نیز صدق می کند. کلیه امور مربوط به طلاق از قبیل حضانت فرزند، نفقه و اموال با رضایت زوجین در دادگاه بررسی می‌شود.

در صورت عدم توافق مالی دو جانبه در مورد اموال مشترک بین زن و مرد چه اتفاقی رخ خواهد داد؟

در صورتی که سندی وجود داشته باشد که بتواند نشان دهد که زن یا مرد سرمایه شخصی خود را در زندگی مشترک خرج کرده، مسلماً دادگاه رای به تفکیک دارایی خواهد داد. در برخی موارد، زن یا مرد ممکن است سرمایه شخصی را به زندگی مشترک وارد کرده و در طول رابطه مشترک آن را به گونه‌ای تبدیل به دارایی دیگری کند که اثبات یا تعیین ارزش آن را دشوار کند. در این شرایط، زوج یا زوجه نمی‌توانند در مورد بدهی یا مالکیت اموال مشترک یا تعیین ارزش واقعی این املاک که به شکلی مشترک به وجود آمده، به توافق برسند.

به عنوان مثال، ممکن است پول یا دارایی شخصی یکی از زوجین برای بازسازی خانه مشترک در طول وجود رابطه مشترک استفاده شود که باعث افزایش ارزش خانه مشترک شود. حتی ممکن است این سرمایه شخصی در طول زندگی مشترک دو طرف برای خرید وسایل زندگی و یا خودرو و یا حتی خرید پوشاک و مایحتاج زندگی صرف شده باشد. در اغلب موارد، تعیین ارزش این اموال مستعمل یا تغییر یافته بدون ارائه مستندات قانونی حتی برای باتجربه‌ترین وکلای دادگستری دشوار است. در نهایت توافق نهایی باید توسط زن و شوهر انجام شود. البته قضات، ترجیح می دهند که منزل مشترک به کسی که حضانت فرزند یا فرزندان را به عهده دارد داده شود تا بتوانند بعد از طلاق نیز به روند عادی زندگی خود ادامه دهند و دچار آسیب کمتری شوند.

شرایط طلاق در امارات متحده عربی 

همانطور که می دانید طبق ماده 6 قانون مدنی ” احوال شخصیه کلیه اتباع ایرانی حتی اگر ساکن کشور خارجی باشند، وفق قانون ایران خواهد بود” طلاق نیز یکی از این امور است. در بدو امر دادگاه تلاش می کند که زوجین به توافق برسند و سازش کنند. چنانچه این امر امکان پذیر نشد، قاضی بر اساس توافقات زوجین، توافق نامه ای تنظیم نموده و روند پرونده طلاق توافقی در دادگاه بررسی و تصمیم گیری می شود. چون قوانین امارات در مورد افراد مسلمان و غیر مسلمان متفاوت است. اگر زوجین هر دو مسلمان و ساکن امارات باشند برای طلاق خود در آن کشور باید از قوانین امارات، تبعیت نمایند.

مراحل طلاق در امارات

سریع ترین راه، برای طلاق در امارات، مانند ایران، توافق زوجین است که در این صورت در مورد تقسیم اموال و حضانت فرزند کاملا توافق دارند. اما در صورت عدم توافق، شروع فرآیند یا مراحل طلاق در امارات، در حالت کلی به شرح ذیل است:

  • تنظیم و تقدیم دادخواست طلاق به دادگاه
  • ابلاغ دادخواست به زوج مقابل
  • شرکت در جلسه رسیدگی و اخذ اظهارات و بررسی دلایل طرفین
  • اخذ حکم طلاق از دادگاه
  • ثبت حکم طلاق

وکیل طلاق ایرانیان مقیم امارات متحده عربی

با توجه به اینکه برای طلاق ایرانیان ساکن خارج کشور امکان ثبت رسمی و قانونی، صرفا از طریق دریافت حکم دادگاه امکان پذیر است و  معمولا یکی از دغدغه های ایرانیان مقیم خارج ازجمله کشور امارات، یافتن وکیلی مطمئن و با تجربه می باشد که بتواند کلیه مراحل طلاق و امور مربوط به خانواده را با آشنایی کامل با قوانین روز پیش ببرد. گروه حقوقی ندای حق، با تجربه کامل در این زمینه شما را یاری می رساند. با داشتن وکیل طلاق توافقی، وکلای مجموعه بدون نیاز به حضور شما مراحل دادرسی را طی کرده و پس از اخذ دادنامه طلاق، نسبت به ثبت آن در شناسنامه زوجین اقدام می نماید. در صورتی که نیاز به یک وکیل ایرانی متخصص در امور خانواده دارید از طریق واتساپ با کارشناس مجموعه ما در ارتباط باشید.

روشهای وکالت دادن ایرانیان مقیم خارج کشور 

برای اینکه طلاق ایرانی خود را ثبت کنید دو راه وجود دارد : یکی ثبت نام در سامانه ثنا و دیگری سامانه میخکی

سامانه ثنای قوه قضاییه بدین شکل است که اگر شما دارای کارت ملی هوشمند باشید از کشور محل اقامت خود می توانید به راحتی خود را احراز هویت نموده و از طرق ثنا به یک وکیل دادگستری در ایران وکالت دهید تا بدون نیاز به حضور شما در ایران کلیه امور مربوطه را انجام دهد و چنانچه کارت ملی هوشمند نداشته باشید می توانید از طریق سامانه میخکی که متعلق به وزارت امور خارجه می باشد قسمت مربوط به وکالتنامه را پر نموده و کد رهگیری دریافت کنید. البته توصیه می شود قبل این کار، جهت اطمینان از دقیق بودن متن وکالتنامه، متن آن را با وکیل خود به اشتراک بگذارید تا به مشکل نخورید. وکلای ندای حق، وکیل معتمد ایرانیان در داخل و خارج از کشور است. چنانچه برای انجام پروسه طلاق توافقی و یا تنفیذ طلاق صادره از دادگاه امارات، نیاز به وکیل ایرانیان خارج از کشور دارید با کارشناس حقوقی مجموعه در واتساپ در ارتباط باشید.

برای ثبت طلاق ایرانی از چه طریقی می توان به وکیل در ایران وکالت داد؟

از طریق سامانه ثنا و یا سامانه میخکی که توضیحات آن در مقاله اورده شده است.

درصورت طلاق در امارات، تقسیم دارایی های زوجین، چگونه است؟

دارایی های مشترک، به صورت مساوی بین زوجین تقسیم می شود.

ایرانیان مقیم امارات، طلاق را بر طبق قانون کدام کشور انجام دهند؟

بهترین راه انجام طلاق بر طبق قانون هر دو کشور است. البته انجام طلاق ایرانی به دلیل موضوع ممنوع الخروجی، از اهمیت زیادی برخوردار است.

این پست چقدر برای شما مفید بود؟

برای امتیازدهی روی ستاره ها کلیک کنید.

معدل امتیازها: 3.2 / 5. تعداد افرادی که امتیاز داده اند: 6

هنوز امتیازی داده نشده است.

وکیل ملکی در تهران | مشاوره رایگان بهترین وکیل دعاوی ملکی

وکیل ملکی

5 (2) وکیل ملکی کیست؟ اکثر پرونده های قضایی مطرح در دادگستری را دعاوی ملکی تشکیل می

ادامه مطلب >

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *