قوانین طلاق در ترکیه

قوانین طلاق در ترکیه

قوانین طلاق در ترکیه تحت تأثیر قوانین کشور سویس قرار دارد و برخی اصول حقوق مدنی غربی نیز در این زمینه تأثیرگذارند. در ادامه، چند نکته کلی در مورد قوانین طلاق در ترکیه آورده شده است:

 • مسئولیت مالی
 • حضانت فرزندان
 • تقسیم دارایی
 • طلاق اسلامی و دیوان خانواده: در ترکیه، طلاق اسلامی نیز مورد تائید دادگاه خانواده قرار می‌گیرد. بنابراین، همچنان که قوانین حقوق مدنی در نظر گرفته می‌شوند، مباحثات و توافقات اسلامی نیز تأثیرگذار هستند.

طلاق در ترکیه

 در اینجا چند نکته کلی در مورد فرآیند طلاق در ترکیه آورده شده است:

 1. نحوه درخواست طلاق
 2. توافقنامه
 3. مدت زمان فرآیند
 4. نفقه:
  • تعیین نفقه نیز یکی از جنبه‌های مهم طلاق است. همسری که نیاز به نفقه دارد، می‌تواند درخواست کند و دادگاه خانواده تصمیم می‌گیرد که آیا نفقه تعیین شده است یا خیر.
 5. تصمیم دادگاه خانواده:
  • در مواردی که همسران نتوانند به توافق برسند، دادگاه خانواده تصمیم‌گیری نهایی در خصوص موضوعاتی مانند حضانت فرزندان و تقسیم دارایی می‌کند.

انواع طلاق در ترکیه

در ترکیه، مانند بسیاری از کشورها، انواع مختلفی از طلاق وجود دارد. در اینجا برخی از انواع طلاق در ترکیه آورده شده است:

طلاق اختیاری : در این نوع طلاق، هر یک از همسران به صورت اختیاری تصمیم به جدا شدن می‌گیرند. طلاق اختیاری یکی از متداول‌ترین انواع طلاق در ترکیه است.

طلاق اجباری : این نوع طلاق  زمانی رخ می‌دهد که یکی از همسران درخواست طلاق کند و دیگری موظف به همکاری با این درخواست باشد.

طلاق اسلامی: طلاق اسلامی مرتبط با اعتبار حقوق اسلامی است. در این نوع طلاق، فرآیند طلاق توسط مراجع دینی اسلامی اداره می‌شود.

طلاق انتقالی: این نوع طلاق زمانی رخ می‌دهد که یکی از همسران از زندگی مشترک خود به دلیل مشکلاتی مانند خشونت یا سو استفاده احساس خطر می‌کند.

طلاق توافقی : همسران در این نوع طلاق قبل از ارائه درخواست رسمی به دادگاه  خانواده، در خصوص مسائلی مانند حضانت فرزندان، تقسیم دارایی و نفقه توافق می‌کنند.

توجه داشته باشید که جزئیات و نحوه اجرای این انواع طلاق ممکن است تحت تأثیر تغییرات قوانین و مقررات قرار گیرد.چراکه در نهایت در یک تقسیم بندی کلی در ترکیه مانند ایران ،طلاق به دو دسته طلاق توافقی وطلاق از ناحیه یکی از زوجین صورت می گیرد. لازم به ذکر است برای انجام طلاق توافقی باید حداقل یکسال از زمان ازدواج زوجین سپری شده باشد. بهتر است برای انجام پروسه طلاق خود درترکیه نیز با یک وکیل اشنا به قوانین ان کشور پرونده خود را پیش ببرید.

مراحل طلاق براساس قانون ترکیه

مراحل طلاق در ترکیه ممکن است بر اساس نوع طلاق و شرایط مختلف متغیر باشد. اما به طور کلی، مراحل عمده فرآیند طلاق در ترکیه عبارتند از:

 • مشاوره حقوقی
 • تصمیم به طلاق
 • پیشنهاد توافقنامه
 • ارائه درخواست رسمی
 • جلسه اولیه در دادگاه خانواده:
  • دادگاه خانواده یک جلسه اولیه برگزار می‌کند تا مسائل اصلی مانند حضانت فرزندان و تقسیم دارایی را بررسی کند و امکان توافق را بررسی کند.
 • جلسات دیگر و مشاوره حقوقی:
  • در صورتی که همسران نتوانند در جلسات اولیه به توافق برسند، جلسات دیگری برگزار می‌شود و همچنین مشاوره حقوقی ممکن است ادامه یابد.
 • تصمیم دادگاه خانواده:
  • در صورت توافق یا تصمیم دادگاه ، تصمیم‌نامه طلاق صادر می‌شود و مراحل اجرای آن آغاز می‌شود.
 • اجرای توافقنامه یا تصمیم دادگاه:
  • تصمیم دادگاه باید اجرا شود و مسائلی مانند حضانت فرزندان، تقسیم دارایی و نفقه بر اساس تصمیمات اخذ شده اعمال می‌شوند، اگر ایرانی هستید و ازدواج شما در کشور ایران به ثبت رسیده است، با توجه به موضوع احوال شخصیه باید برای طلاق  از قوانین ایران نیز یروی کنید. به بیان دیگر ثبت طلاق درترکیه کفایت نکرده وشخص  ایرانی برای جدایی از همسر خود باید هم طبق قوانین ترکیه و هم طبق قوانین ایران طلاق بگیرند.  لذا چنانچه قصد ثبت طلاق خود برطبق قوانین ایران را دارید میتوانید بدون نیاز به حضور درایران از طریق سامانه میخکی یا ثنا به وکلای گروه حقوقی ندای حق وکالت داده تا پروسه پرونده را تا انتها و ثبت طلاق در دفترخانه رسمی پیش برده و انجام دهند .

نحوه تقسیم اموال در ترکیه بعد از طلاق

تقسیم اموال در ترکیه بعد از طلاق به شکلی مشخص و تحت تأثیر قوانین حقوق خانواده ترکیه انجام می‌شود. این تقسیم بستگی به نوع طلاق (توافقی یا اختیاری)، توافق‌نامه ممکن است داشته باشد و در مواردی که توافقی برقرار نشده باشد، دادگاه خانواده تصمیم‌گیرنده خواهد بود. در اینجا چند نکته در مورد تقسیم اموال بعد از طلاق در ترکیه آورده شده است:

توافقنامه : اگر همسران قبل از طلاق توافقنامه امضا کرده باشند، در این توافقنامه مسائلی مانند تقسیم دارایی، نفقه، حق حضانت فرزندان، و دیگر امور مالی و حقوقی مشخص می‌شوند.

تقسیم بر اساس قوانین حقوق خانواده: در صورت عدم وجود توافقنامه، قانون ترکیه به عنوان قانون اساسی تصمیم‌گیری در مورد تقسیم اموال بعد از طلاق خواهد بود. بر اساس این قوانین، دارایی‌ها و بدهی‌ها بین همسران به صورت عادلانه تقسیم می‌شوند.

تقسیم تسهیلات و بدهی‌ها: همسران باید تسهیلات مشترک، بدهی‌ها، و تعهدات مالی را در تقسیم دارایی‌ها در نظر بگیرند.

تقسیم دارایی‌های مشترک: دارایی‌های مشترک همسران، از جمله اموال اجتماعی (دارایی‌هایی که در زمان ازدواج تا زمان طلاق به دست آمده‌اند)، باید تقسیم شوند. این ممکن است شامل مسکن، خودروها، حساب‌های بانکی، و دیگر دارایی‌ها باشد.

تصمیم دادگاه :  در صورت عدم توافق همسران، دادگاه خانواده تصمیم‌گیرنده در مورد تقسیم اموال خواهد بود.

ترکیه با این که در قوانین خود کشوری لائیک به شمار می‌رود اما اکثرمردم این کشور مسلمان بوده و بیشتر آنان از قوانین اسلامی در ازدواج‌های خود استفاده می‌کنند. مهریه نیز یکی از این قوانین به شمار می‌رود. در بیشتر ازدواج‌ها در این کشورمانند ایران به رسمیت شناخته می‌شود. امابا توجه به اینکه مهریه در کشور ترکیه طبق عرف محاسبه میگردد زوج تعهدی برای پرداخت مهریه بعد از ازدواج به زن ندارد.لذا قاعدتا موضوعاتی مثل دریافت مهریه در زمان طلاق ویا توقیف اموال زوج در از طرف زوجه در ترکیه  مطرح نیست.

وضعیت حضانت فرزند در ترکیه

وضعیت حضانت فرزند در ترکیه تحت تأثیر قوانین حقوق خانواده این کشور است. در موارد طلاق یا جدایی همسران، مسأله حضانت فرزندان اهمیت زیادی پیدا می‌کند. در ادامه، توضیحاتی در مورد وضعیت حضانت فرزند در ترکیه آورده شده است:

 • حضانت مشترک
 • تصمیم دیوان در مورد حضانت:
  • در صورتی که همسران نتوانند به توافق در مورد حضانت برسند، دادگاه  خانواده تصمیم‌گیری در این زمینه خواهد کرد. 
 • نظرات و نظرسنجی:
  • دادگاه خانواده ممکن است از نظرات و نظرسنجی‌هایی استفاده کند تا نظرات فرزندان و دیگر افراد مرتبط را در مورد حضانت بشنود.
 • توافقنامه حضانت:
  • همسران می‌توانند قبل از طلاق یا در طول آن توافقنامه حضانت بنویسند که شامل جزئیات حضانت، زمان بندی دیدار با والدین غیرمراقب، و دیگر مسائل مرتبط با فرزندان است

وکیل طلاق ایرانیان مقیم ترکیه (توافقی_ یکطرفه)

برای انجام فرآیند طلاق، بهتر است با وکیل طلاق ایرانیان خارج ازکشور مشورت کنید. درخواست طلاق می‌تواند به صورت توافقی یا یک‌طرفه ارائه شود، و این امر نیاز به اطلاعات دقیق و حساس دارد.

مراحل انجام یک درخواست طلاق توافقی یا یک‌طرفه می‌تواند عبارت باشد از:

مشاوره حقوقی: اولین گام می‌تواند مشاوره حقوقی با یک وکیل یا مشاور حقوقی متخصص در امور خانواده باشد. این مرحله به شما کمک می‌کند تا مفاهیم قانونی و حقوقی مرتبط با طلاق در ترکیه را درک کنید.

تدوین درخواست طلاق: درخواست طلاق توافقی یا یک‌طرفه توسط وکیل تدوین می‌شود. این درخواست شامل جزئیاتی مانند دلایل طلاق، حضانت فرزندان، تقسیم دارایی، نفقه، و دیگر امور مرتبط می‌شود.

توافقنامه: اگر همسران به توافق در مورد مسائلی مانند تقسیم دارایی، نفقه، حضانت، و … برسند، یک توافقنامه تدوین می‌شود. این توافقنامه به عنوان پایه حقوقی برای انجام طلاق می‌باشد.

ارائه درخواست به دادگاه: درخواست طلاق به همراه توافقنامه توسط وکیل به دادگاه خانواده ارائه می‌شود.

جلسات دادگاه : پس از ارائه درخواست، جلسات در دادگاه خانواده برگزار می‌شود تا مسائل مختلف مانند تقسیم دارایی و حضانت فرزندان بررسی شود.

تصمیم دادگاه: دیوان خانواده پس از بررسی موارد، تصمیم‌نامه طلاق را صادر می‌کند.

سامانه ثنا 

اگر فرد ایرانی هستید که بنا به دلایلی قصد طلاق توافقی یا یکطرفه را دارید باید طلاق خود را بر طبق قانون ایران نیز ثبت نمایید برای انجام اینکار میتوانید از طریق دو سامانه ثنا ومیخکی اقدام نمایید.اگر کارت ملی شما هوشمند بوده با داشتن یک سیم کارت فعال درایران میتوانید پس از احراز هویت ثبت نام نموده و به وکیل خود در ایران جهت انجام فرایند طلاق وکالت رسمی و قانونی دهید 

سامانه میخکی ترکیه 

یکی از خدمات قابل ارائه در سامانه خدمات کنسولی وزارت امور خارجه، اعطای وکالت به وکلای دادگستری داخل ایران است. اشخاص مقیم خارج از کشور می توانند به سامانه میخک مراجعه کرده و پس از ثبت نام، وکالت در طلاق را به وکیل دادگستری واگذار نمایند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره با کارشناس گروه حقوقی ندای حق از طریق واتساپ درارتباط باشید .

2 پاسخ


  Warning: Use of undefined constant COMMENT_PER_PAGE - assumed 'COMMENT_PER_PAGE' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/ijuluihn/public_html/wp-content/themes/hello-elementor/functions.php on line 359
  1. محبت دارین. اگر هم سوالی در مورد قوانین طلاق در کشور ترکیه بود حتما پاسخگو هستیم. برای مشاوره با کارشناسان ندای حق با شماره ۰۲۱۶۶۸۹۵۲۴۶ تماس بگیرید تا از طریق شماره واتساپ ۰۹۳۹۰۱۸۸۶۶۳ اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *