قوانین طلاق در ترکیه

قوانین طلاق در ترکیه | وکیل طلاق و مهریه در ترکیه 2024
4.8
(6)

قوانین طلاق در ترکیه تحت تأثیر قوانین کشور سوئیس قرار دارد و برخی اصول حقوق مدنی غربی نیز در این زمینه تأثیرگذارند. حتی زوجینی که خارج از کشور ترکیه ازدواج کرده اند امکان درخواست طلاق در ترکیه را دارند. حتی افراد پناهنده و مهاجر و افراد بدون تابعیت نیز می توانند برای طلاق در ترکیه اقدام نمایند.

اگر قصد طلاق در کشور ترکیه را دارید یا حکم طلاق در این کشور را دارید و قصد دارید آن را در ایران ثبت کنید می توانید از وکیل ایرانیان خارج از کشور کمک بگیرید.

تماس با کارشناسان ندای حق

در این مقاله قصد داریم در مورد طلاق در ترکیه، شرایط و مراحل طلاق در ترکیه و انواع طلاق و تقسیم اموال بعد از طلاق در ترکیه صحبت کنیم.

قوانین طلاق در ترکیه

در ترکیه ازدواج و طلاق مذهبی الزامی نیست. در واقع آنچه که موضوعیت دارد ثبت هر دو مورد در شهرداری و اداره‌ی نفوس این کشور است. رویه طلاق در کشور ترکیه فرایند پیچیده ای ندارد و زوجین صرفا با ادعا و استناد به این که با هم سازگار نیستند می توانندبه صورت توافقی طلاق بگیرند.

اما در مواردی مانند سوء رفتار زوجین، خیانت، انجام جرم، ترک زندگی مشترک بیش از شش ماه، یا اختلالات روانی و … زوج متقاضی می تواند با ارائه این موارد در دادگاه نسبت به طلاق اقدام کند چرا که در موارد ذکر شده و مشابه آن امیدی به بازسازی و ادامه زندگی مشترک نیست.

افرادی که بنا به هر دلیلی قصد انجام طلاق در ترکیه را دارند می توانند به دادگاه مدنی خانواده مراجعه نموده و در دادخواست خود باید علاوه بر تعیین تکلیف اموال، در صورت وجود فرزند در مورد حضانت نیز از دادگاه درخواست حل و فصل موضوع را داشته باشند. دادگاه در مورد تقسیم دارایی و حضانت فرزند تصمیم می گیرد.

اگر ایرانی هستید و ازدواج شما در کشور ایران به ثبت رسیده است، با توجه به موضوع احوال شخصیه باید برای طلاق  از قوانین ایران نیز پیروی کنید. به بیان دیگر ثبت طلاق در ترکیه کفایت نکرده و شخص  ایرانی برای جدایی از همسر خود باید هم طبق قوانین ترکیه و هم طبق قوانین ایران طلاق را ثبت نماید.

انواع طلاق در ترکیه

طلاق در ترکیه مانند ایران به دو صورت طلاق توافقی و طلاق یکطرفه( غیر توافقی) انجام می شود. اگر طرفین بر موضوع طلاق، توافق داشته باشند قبل از ارائه درخواست رسمی به دادگاه  خانواده، در خصوص مسائلی مانند حضانت فرزندان، تقسیم دارایی و نفقه توافق می‌کنند.

هر چند قوانین ترکیه، مهریه را به عنوان یک حق شرعی و قانونی برای زوجه به رسمیت نمی شناسد و در ترکیه مهریه به عنوان یک هدیه از طرف مرد به زن تلقی می شود و بعد از طلاق قابل مطالبه نیست. اما در طلاق توافقی در صورت وجود مهریه زوجین می توانند در این مورد نیز توافق نمایند.

نوع دوم طلاق که روند آن از طلاق توافقی طولانی تر است همان طلاق اصطلاحا مبتنی بر مناقشه است. که یکی از زوجین بنا به دلایلی که گفتیم تصمیم به خاتمه ازدواج گرفته و جهت جدایی به دادگاه مراجعه می کند. در این گونه طلاق های غیر توافقی در ترکیه به طور معمول یکی از زوجین درخواست جبران خسارت مادی و معنوی خود را نیز می نماید. بهتر است برای انجام پروسه طلاق خود در ترکیه نیز با یک وکیل آشنا به قوانین آن کشور پرونده خود را پیش ببرید.

شرایط-طلاق-در-ترکیه
شرایط-طلاق-در-ترکیه

شرایط طلاق گرفتن در ترکیه

همانطور که گفتیم امکان انجام طلاق برای اتباع خارجی که در ترکیه ازدواج کرده و آن را به ثبت رسانده یا در ترکیه زندگی می کنند خواه هر دو نفر خارجی و یا یکی از زوجین ترک و دیگری خارجی باشد به هر حال وجود دارد. زوجینی که ازدواج بین‌المللی را در ترکیه انجام داده‌اند و تابعیت این کشور را دارند، باید در شهرداری‌ها و مراکزی که توسط دولت ترکیه اعلام شده ازدواج یا طلاق خودشان را ثبت نمایند؛ اما برای زوج‌های ایرانی که قصد ثبت طلاق خود در ترکیه را دارند شرایط متفاوتی وجود دارد.

از جمله شرایط مهم طلاق در ترکیه بر اساس قوانین ترکیه این است که برای انجام پروسه طلاق توافقی باید حداقل یکسال از عقد گذشته باشد و توافق نامه رسمی به امضاء زوجین برسد و زوجین هر دو در جلسه دادگاه حضور داشته و صورتجلسه را نیز امضاء نمایند.

حق طلاق در ترکیه

طبق ماده 1133 قانون مدنی حق طلاق با زوج است اما زوج می تواند این حق را به همسر خود نیز بدهد. در مورد حق طلاق در ترکیه، با توجه به اقامت زوجین در خارج از کشور، زوج می تواند از طریق سامانه میخکی و با مراجعه به سفارت یا کنسولگری نسبت به دادن حق طلاق به همسرش اقدام نماید و زوجه می تواند از طرف خودش به صورت مستقیم و با آن وکالتنامه از طرف همسرش به صورت مع الواسطه به یک وکیل پایه یک دادگستری در ایران جهت انجام پروسه طلاق وکالت دهد. لازم به ذکر است نکاتی که در مقاله طلاق با داشتن حق طلاق گفته شد نیز باید در این نوع وکالتنامه های تنظیمی در سامانه میخک رعایت شود تا مشکلی در دادگاه ایجاد نشود.

مراحل-طلاق-بر-اساس-قانون-ترکیه
مراحل-طلاق-بر-اساس-قانون-ترکیه

مراحل طلاق بر اساس قانون ترکیه

مراحل طلاق بر اساس قانون ترکیه ممکن است برمبنای نوع طلاق و شرایط مختلف، متغیر باشد. چنانچه طلاق زوجین توافقی باشد به راحتی به دادگاه مراجعه می‌کنند و درخواست طلاق خود را به ثبت می‌رسانند اما در خصوص طلاق غیر توافقی به طور کلی، مراحل عمده فرآیند طلاق در ترکیه عبارتند از:

  • مرحله مشاوره حقوقی وتصمیم گیری
  • انتخاب وکیل
  • مراجعه به دادگاه و ارائه اسناد و دلایل
  • ثبت درخواست طلاق
  • ارسال درخواست و اطلاع رسانی ب طرف مقابل
  • عدم توافق و تصمیم به طلاق
  • جلسه دادگاه خانواده
  • تصمیم دادگاه خانواده
  • اجرای توافقنامه یا تصمیم دادگاه

نحوه تقسیم اموال در ترکیه بعد از طلاق

تقسیم اموال در ترکیه بعد از طلاق به شکلی مشخص و تحت تأثیر قوانین حقوق خانواده ترکیه انجام می‌شود. در صورتی که طلاق به صورت توافقی باشد، اموال بر اساس توافق طرفین تقسیم می شود.

در صورت عدم وجود توافق، قانون ترکیه به عنوان قانون اساسی تصمیم‌گیری در مورد تقسیم اموال بعد از طلاق خواهد بود. بر اساس این قوانین، دارایی‌ها و بدهی‌ها بین همسران به صورت عادلانه تقسیم می‌شوند و دارایی‌های مشترک همسران، از جمله اموال اجتماعی (دارایی‌هایی که در زمان ازدواج تا زمان طلاق به دست آمده‌اند)، باید تقسیم شوند. این موارد ممکن است شامل مسکن، خودروها، حساب‌های بانکی، و دیگر دارایی‌ها باشد.

ترکیه با این که در قوانین خود کشوری لائیک به شمار می‌رود اما اکثر مردم این کشور مسلمان بوده و بیشتر آنان از قوانین اسلامی در ازدواج‌های خود استفاده می‌کنند. وکیل مهریه نیز یکی از این قوانین به شمار می‌رود. در بیشتر ازدواج‌ها در این کشور مانند ایران به رسمیت شناخته می‌شود. اما با توجه به اینکه مهریه در کشور ترکیه طبق عرف محاسبه می گردد زوج تعهدی برای پرداخت مهریه بعد از ازدواج به زن ندارد. لذا قاعدتا موضوعاتی مثل دریافت مهریه در زمان طلاق و یا توقیف اموال زوج در از طرف زوجه در ترکیه مطرح نیست.

طلاق غیابی در ترکیه

طلاق غیابی در ترکیه نوعی از طلاق است که یکی از زوجین بدون حضور دیگری از دادگاه تقاضای طلاق می نماید و زوج دیگر یا حضور دارد و در جلسات دادگاه شرکت نمی کند و هیچ لایحه ای نیز ارسال نمی کند یا این که کلا مجهول المکان بوده و دسترسی به او نیست که در این شرایط دادگاه پس از تشکیل جلسه و بررسی موضوع و دلایل، رای طلاق غیابی صادر می نماید.

وضعیت حضانت فرزند در ترکیه

در موارد طلاق یا جدایی همسران، مسأله حضانت فرزندان اهمیت زیادی پیدا می‌کند و قاضی در مورد این که کدام یک از والدین به لحاظ روحی شایستگی بیشتری برای نگهداری از فرزند را خواهند داشت بر اساس صلاحدید تصمیم گیری می کند. اما در شزایطی که علت طلاق زوجین، خشونت و درگیری باشد فرد مقابل می تواند از دادگاه تقاضای محدود کردن زمان ملاقات با والد دیگر را داشته باشد.

وکیل-طلاق-در-ترکیه
وکیل-طلاق-در-ترکیه

وکیل طلاق در ترکیه (توافقی و یکطرفه)

حضور یک وکیل حرفه ای و خبره در پرونده‌هایی مهم همچون خانواده، طلاق و… بسیار حائز اهمیت است.  چرا که این امر می‌تواند روند موفقیت آمیز پرونده و رسیدن به نتیجه مناسب را افزایش دهد. برای انجام فرآیند طلاق، بهتر است با وکیل طلاق ایرانیان خارج از کشور مشورت کنید. درخواست طلاق می‌تواند به صورت توافقی یا یکطرفه ارائه شود، و این امر نیاز به اطلاعات دقیق دارد.

لذا چنانچه قصد ثبت طلاق خود بر طبق قوانین ایران را دارید می توانید بدون نیاز به حضور در ایران از طریق سامانه میخکی یا ثنا به وکلای ندای حق وکالت داده تا پروسه پرونده را تا انتها و ثبت طلاق در دفترخانه رسمی پیش برده و انجام دهند.

سامانه ثنا 

اگر فرد ایرانی هستید که بنا به دلایلی قصد طلاق توافقی یا یکطرفه را دارید باید طلاق خود را بر طبق قانون ایران نیز ثبت نمایید برای انجام این کار می توانید از طریق دو سامانه ثنا ومیخکی اقدام نمایید. اگر کارت ملی شما هوشمند بوده با داشتن یک سیم کارت فعال در ایران می توانید پس از احراز هویت ثبت نام نموده و به وکیل خود در ایران جهت انجام فرایند طلاق وکالت رسمی و قانونی دهید.

سامانه میخکی ترکیه 

یکی از خدمات قابل ارائه در سامانه خدمات کنسولی وزارت امور خارجه، اعطای وکالت به وکلای دادگستری داخل ایران است. اشخاص مقیم خارج از کشور می توانند به سامانه میخک مراجعه کرده و پس از ثبت نام، وکالت در طلاق را به وکیل دادگستری واگذار نمایند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره با کارشناس گروه حقوقی ندای حق از طریق واتساپ درارتباط باشید.

شرایط انجام طلاق در ترکیه چیست؟

برای درخواست طلاق در ترکیه باید حداقل یکسال از مدت ازدواج گذشته باشد ولی اتباع ایرانی باید بر طبق قانون ایران نیز طلاق خود را به ثبت برسانند.

از چه طریقی می توان به وکیل طلاق در ایران وکالت داد؟

برای انجام فرآیند طلاق در ایران از طریق دو روش سامانه ثنا و میخکی می توان به وکیل دادگستری وکالت داد.

انواع طلاق در ترکیه چیست؟

طلاق در ترکیه مانند ایران به دو روش توافقی و غیرتوافقی صورت می گیرد.

این پست چقدر برای شما مفید بود؟

برای امتیازدهی روی ستاره ها کلیک کنید.

معدل امتیازها: 4.8 / 5. تعداد افرادی که امتیاز داده اند: 6

هنوز امتیازی داده نشده است.

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *