قوانین طلاق در سوئیس

قوانین طلاق در سوئیس
5
(1)

بحث ازدواج و طلاق در مورد ایرانیانی که در دیگر نقاط جهان زندگی می‌کنند، مسئله‌ای پیچیده و متفاوت است. خب فرض کنید یک زوج ایرانی در سوئیس زندگی می‌کنند. اگر طلاق خود را مطابق با قوانین کشور ایران ثبت نکنند، در دیدگاه حقوقی ایران هنوز به عنوان زوج تلقی می‌شوند. این وضعیت می‌تواند به مسائلی مانند تمدید پاسپورت، ممنوع‌الخروجی، عدم ثبت ازدواج دوم و انتقال اموال مرتبط باشد.

در نتیجه، باید توجه داشته باشیم که علاوه بر انجام طلاق مطابق با قوانین کشور سوئیس، بر اساس مقررات ایران نیز طلاق را به ثبت برسانیم. در این مقاله، ما به تشریح تمام روش‌های انجام طلاق ایرانی در سوئیس بدون نیاز به حضور در ایران و نحوه وکالت به وکیل دادگستری در ایران پرداخته‌ایم. همچنین به طلاق طبق قوانین کشور سوئیس نیز اشاره می‌کنیم.

قوانین طلاق در سوئیس

طلاق توافقی ایرانیان مقیم سوئیس به چه صورت است؟

هنگامی که مسئله طلاق به صورت توافقی پیش می‌آید، سه راه برای انجام آن در نظر گرفته می‌شود:

  • راه اول: اگر طلاق به صورت توافقی در دادگاه سوئیس صورت گیرد،دراین نوع طلاق نیازی نیست زوجین به مدت دوسال جدا ازهم زندگی کنند وبرای طلاق احتیاجی به ارائه دلیل به دادگاه ندارند وهمچنین در حین توافق درمورد اموال ودارایی ها ی مشترک و اگر فرزندی نیز داشته باشند درمورد نگهداری و هزینه های فرزند و هزینه های طلاق نیز توافق میکنند که به ان طلاق باتوافقنامه کامل و جامع میگویند .واگر برسر طلاق، توافق داشته اما نتوانند در مورد موضوعاتی همچون تقسیم سپرده یا ملاقات فرزند و غیره اختلاف نطر داشته باشند که اصطلاحا به ان طلاق با توافق نامه جزیی میگویند که تصمیم گیری در این باره رابه دادگاه محول مینمایند پس از صدور حکم،اصل رای و ترجمه آن به همراه تمام مدارک مرتبط به کنسولگری سوئیس تحویل داده می‌شود. پس از آن، باید صیغه شرعی طلاق در مراکز اسلامی مجاز انجام شود و درخواست تنفیذ طلاق به ایران ارسال می‌شود. توجه داشته باشید که انجام این مراحل نیاز به تعیین وقت از کنسولگری سوئیس دارد و درخواست ثبت طلاق باید به صورت آنلاین در سامانه میخک انجام شود. سپس با داشتن کد رهگیری، می‌توان به سر کنسولگری مراجعه کرد. این فرآیند سخت و زمان‌بر است و تجربه نشان داده است که دادگاه‌های ایران به راحتی رای به تنفیذ طلاق صادره از دادگاه سوئیس نمی‌دهند. لازم به ذکر است که کنسولگری ایران در سوئیس توانایی صدور رای طلاق را ندارد و تنها در امور صیغه شرعی طلاق و موارد مشابه خدمات ارائه می‌دهد.
  • راه دوم:چنانچه طلاق با توافق نبوده و اصطلاحا یکطرفه باشد دراین حالت هریک از زوجین که قصد فسخ ازدواج وطلاق را دارد ،باید حداقل دوسال جدا زندگی کنند و بعد از گذشتن این مدت میتواند از دادگاه ،تقاضای طلاق نماید البته چنانچه علت اقدام یکی از زوجین خیانت همسر یا ارتکاب جرم ودلیل موجهی باشد حتی میتواند بدون رعایت شرط دوسال جدایی اقدام به درخواست طلاق نماید که بایذ دلایل و شواهد و اوراق مربوطه را دراین زمینه نیز به دادگاه ارائه نماید .
  • نکته:هموطنانی که به کشور سوئیس مهاجرت کرده اندو قصد جدایی وطلاق دارند باید بین 1 الی 3 سال از مدت اقامتشان دراین کشور گذشته باشد.
  • نگهداری و حضانت فرزنددرصورت طلاق با والدین است و معمولا دادگاه سوئیس درموارد اختلافی بین زوجین ،حضانت را به مادر واگذار میکند حتی اگر خارجی باشد .
  • فرد ایرانی که در سوئیس زندگی میکند چه به صورت توافقی جدا شده باشد و چه به صورت یکطرفه ،باید طلاق خود را طبق قانون ایران و در دفاتر طلاق ایران به ثبت نهایی برساند .

طلاق در سوئیس: قوانین و مراحل اجرا

در سوئیس، برای انجام طلاق، اثبات تقصیر طرف مقابل لازم نیست. اما زوجین همانطور که گفتیم در صورت درخواست طلاق یکطرفه باید حداقل دو سال جدا از یکدیگر زندگی کرده باشند (معمولاً این دوره به نام “trennungsjahr” شناخته می‌شود). اصل و قاعده این است که زوجین باید بتوانند بعد از طلاق ،هزینه های خود را تامین نمایند امااگر بعد از طلاق یکی از زوجین از تامین هزینه های زندگی ناتوان شود طرف دیگر میتواند حسب تصمیم دادگاه از دیگری نفقه دریافت نماید و اینکه این کمک تاچه زمان و چه مبلغی باید باشد بستگی به عوامل متعددی مانند سن زوجین ،میزان درامد و تعداد فرزندان و…..دارد .همچنین، در صورت  طلاق، اگر زوجین توافقی برنحوه تقسیم اموال نداشته باشند . دادگاه به طور معمول اموال را به صورت مشترک بین زوجین تقسیم میکند.

اگر طلاق به صورت توافقی در سوئیس انجام شود و اختلافاتی مانند حضانت فرزندان یا تقسیم اموال وجود نداشته باشد، معمولاً این فرآیند در کمترین زمان به پایان می‌رسد.

چگونه می‌توان از خارج از کشور به وکیل در ایران وکالت داد؟

استفاده از خدمات وکالت در ایران از خارج از کشور به دلایلی همچون شرایط کاری و مهاجرتی یا زندگی در کشورهای دیگر، ممکن است مسئله‌ای پیچیده به نظر آید. افراد معمولاً به چندین روش مختلف می‌توانند وکالت به وکیل داده و امور حقوقی و قانونی خود را پیگیری کنند.

  • روش سختتر: این روش شامل حضور شخصی افراد در ایران و برقراری ارتباط مستقیم با وکیل معتمد خود است. در این صورت، قرارداد وکالت به صورت حضوری امضا می‌شود.
  • روش دوم: یکی از بهترین راه‌ها، ثبت نام در سامانه میخک وزارت امور خارجه است. افراد می‌توانند از خارج از کشور ثبت‌نام کنند و پس از تعیین نوع وکالت و بارگذاری متن وکالتنامه مورد تایید وکیل، با کد رهگیری به سفارت یا کنسولگری مراجعه کرده و وکالتنامه را نهایی کنند.
  • روش سریع‌تر: این روش شامل ثبت‌نام در سامانه “ثنا” می‌شود. پس از ثبت‌نام و بارگذاری متن مورد تایید وکیل، افراد می‌توانند از اس‌ام‌اس‌های ارسالی توسط سامانه به تلفن همراه خود دسترسی داشته باشند و قرارداد الکترونیکی را با وکیل انجام دهند و امور وکالت خود را به ایشان محول کنند.امااستفاده از این نوع روش مستلزم داشتن کارت ملی هوشمند و همچنین یک سیم کارت فعال در ایران  است .

سخن پایانی

در پایان، امکان وکالت به وکیل در ایران از خارج از کشور تا حد زیادی آسانتر شده است، و روش‌های مختلفی برای انجام این امر وجود دارد. افراد می‌توانند با استفاده از تکنولوژی و سامانه‌های الکترونیکی به سادگی به وکیل معتمد در ایران وکالت دهند و امور حقوقی و قانونی خود را به او بسپارند. این امکانات نشان می‌دهند که مسائل حقوقی و قانونی می‌توانند بدون نیاز به مراجعه حضوری در کشور مورد نظر به خوبی پیگیری شوند و مسافت جغرافیایی بر آن بی تاثیر است.برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با گروه حقوقی ندای حق در ارتباط باشید.

این پست چقدر برای شما مفید بود؟

برای امتیازدهی روی ستاره ها کلیک کنید.

معدل امتیازها: 5 / 5. تعداد افرادی که امتیاز داده اند: 1

هنوز امتیازی داده نشده است.

وکیل ملکی در تهران | مشاوره رایگان بهترین وکیل دعاوی ملکی

وکیل ملکی

5 (1) وکیل ملکی کیست؟ اکثر پرونده های قضایی مطرح در دادگستری را دعاوی ملکی تشکیل می

ادامه مطلب >

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *