قوانین مربوط به ازدواج با اتباع خارجی

قوانین مربوط به ازدواج با اتباع خارجی

قوانین مربوط به ازدواج با اتباع خارجی برای زن و مرد ایرانی چگونه است؟ آیا دولت ایران، ازدواج با اتباع خارجی را به رسمیت می شناسد؟

قوانین مربوط به ازدواج زن ایرانی با مرد تبعه خارجی

امروز قوانین سختگیرانه جهت ازدواج بانوان ایرانی با یک تبعه مرد خارجی وجود دارد. اولین مرحله جهت ازدواج خانم ایرانی با یک تبعه بیگانه، دریافت پروانه زناشویی است. به جهت دریافت این مجوز باید به مراکز دولتی مختلف مانند سفارت و استانداری مراجعه کرد. در نهایت درخواست خانم ایرانی باید توسط بالاترین مقام نمایندگی بررسی و سپس تایید یا رد آن به اطلاع خانم ایرانی می‌رسد. توجه داشته باشید برای انجام این ازدواج فرد حتماً باید از دولت ایران اجازه بگیردو مرد خارجی باید مسلمان بوده و یا به دین اسلام تشرف پیدا کندو مواد ۱۰۵۹ و۱۰۶۰ قانون مدنی به این امر تصریح نموده اند . در غیر این صورت، ازدواج صورت گرفته قانونی نیست و فرد ممکن است جریمه یا محاکمه شود.

قوانین مربوط به ازدواج مرد ایرانی با زن تبعه خارجی

در شرایط کنونی یک مرد ایرانی می‌تواند با زنی غیر ایرانی ازدواج کرده و برای او محدودیت‌هایی مثل اجازه گرفتن از دولت یا سازمان‌های دولتی ومسلمان شدن زن خارجی وجود دارد. وهمچنین مامورین کنسولی و دولتی هنگام ازدواج با اتباع خارجی نیاز به کسب اجازه از دولت دارند. البته برخی از کارکنان وزارت خارجه نیز نمی‌توانند با اتباع بیگانه ازدواج کرده و اگر این کار را انجام دهند، دیگر حمایت‌های قانونی شامل حال آنها نمی‌شود.البته با توجه به سکوت قانون در مورد امکان ازدواج مرد ایرانی با زن غیر مسلمان به عقد دائم میتوان گفت چنانچه زوجه اهل کتاب بوده و سایر ادیان مانند مسیحیت و… را پذیرفته باشد، تنها نکاح موقت با او برای مرد ایرانی مجازخواهد بود.

ثبت ازدواج با اتباع بیگانه

برای ثبت ازدواج اتباع ایرانی با تبعه خارجی، متقاضی باید درخواست ثبت ازدواج و صدور پروانه زناشویی را درسامانه میخک و وزارت امور خارجه ثبت نموده ونسبت به انجام مراحل تکمیلی اقدام کند.وبعد ازثبت نام و ورود به حساب کاربری خود گزینه درخواست ثبت ازدواج را انتخاب نماییداطلاعات خود وهمسر خود را وارد نموده و مراحل را تا اخر انجام داده و نمایندگی مورد نظر را انتخاب کنید  .این روال برای ثبت ازدواج درخارج از ایران است اما برای هموطنان داخل کشور بعد از اماده کردن مدارک ،مراحل ثبت در دفترخانه ازدواج انجام میشود .

مدارک مورد نیاز جهت ثبت ازدواج با تبعه خارجی

بر اساس قوانین مربوط به ازدواج با اتباع خارجی، این افراد نیاز به ارائه یک سری مدارک دارند. از مهمترین مدارک جهت ثبت ازدواج فرد ایرانی با یک تبعه خارجی می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  1. گواهی تایید سفارت کشور ایران مبنی بر به رسمیت شناختن ازدواج زن
  2. ارائه گواهی تجرد یا تاهل برای مرد تبعه خارجی برای ازدواج با زن تبعه ایران
  3. طلاق نامه آقا و خانم در صورتی که قبلاً ازدواج کرده اند.
  4. اجازه ولی دختر باکره به همراه امضای او در دفاتر اسناد رسمی ودرصورت فوت نمودن ارائه اصل گواهی فوت 
  5. فتوکپی از همه صفحات شناسنامه زوج و زوجه به همراه فتوکپی پاسپورت همسر خارجی و کارت ملی زن یا مرد ایرانی
  6. گواهی مسلمان بودن یا تشرف به دین اسلام 
  7. گواهی عدم سوءپیشینه کیفری یا عدم ارتکاب جرائم کیفری جهت ازدواج مرد تبعه خارجی با زن ایرانی 
  8. ۳ قطعه عکس ۴*۳ زوجین 
  9. گواهی بهداشت زوجین مبنی بر عدم ابتلابه بیماریهای واگیردار و سلامت جسمی

قوانین مربوط به تغییر تابعیت پس از ازدواج با یک تبعه بیگانه

مورد مهمی که درباره قوانین مربوط به ازدواج با اتباع خارجی وجود دارد، بحث تغییر تابعیت بعد از ازدواج است. بهتر است بدانید یک خانم ایرانی حتی پس از اینکه با یک فرد تبعه بیگانه ازدواج کرد، هنوز هم در تابعیت ایرانی باقی می‌ماند؛ حتی اگر قانون کشور مرد این گونه باشد که زن پس از ازدواج با مرد، تابعیت کشور شوهر را داشته باشد.ماده ۹۸۷ قانون مدنی به این موضوع تصریح دارد .

در این مواقع زن پس از فوت شوهر یا پس از طلاق می‌تواند به طور مجدد تابعیت ایران را گرفته و از تمامی حق و حقوق‌های خود بهره‌مند شود. در مقابل هنگامی که زن خارجی با مرد ایرانی ازدواج می‌کند تابعیت ایرانی پیدا کرده و پس از فوت شوهر در صورت تمایل، می‌تواند به تابعیت قبلی خود برگردد.

سخن پایانی

یکی از موارد ازدواج که امروزه به وفور شاهد آن هستیم، ازدواج یک فرد ایرانی با یک تبعه خارجی است. به این منظور فرد مورد نظر اگر خانم باشد باید در ابتدا به اداره کل امور اتباع خارجی مراجعه کرده و تمامی مراحل قانونی را بگذراند. همچنین ارائه تمام مدارک هویتی و گذرنامه همسر خارجی نیز از دیگر موارد ضروری به حساب می‌آید. در نظر داشته باشید برای جلوگیری از مشکلات احتمالی در آینده، انجام تمامی مراحل قانونی ضروری و لازم است. باتوجه به اینکه وفق ماده ۶ قانون مدنی ایران قوانین مرتبط با احوال شخصیه از جمله طلاق وارث در مورد کلیه اتباع ایران ولو اینکه مقیم خارج از کشور هم باشند ،قابل اجراست لذا چنانچه جهت انجام پروسه طلاق اتباع ایرانی و خارجی نیاز به مشاوره و وکیل دارید با کارشناس گروه حقوقی ندای حق از طریق واتساپ در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *