ممنوع الخروجی مهریه

ممنوع الخروجی مهریه | ممنوع الخروج کردن زوج از بابت مهریه
5
(5)

ممنوع الخروجی مهریه به وضعیتی اطلاق می شود که فردی به دلیل عدم پرداخت مهریه، از رفتن به خارج از مرزهای کشور، منع قانونی می گردد. برخلاف تصور، ممنوع الخروجی صرفا مختص امور کیفری نیست. بلکه ممکن است فرد به دلیل بدهی مالیاتی، دلایل امنیتی، و همچنین به موجب رای دادگاه یا صدور اجراییه ثبتی از جمله مهریه نیز ممنوع الخروج شود.

جهت دریافت مشاوره حقوقی تخصصی از وکیل مهریه مجرب با شماره ثابت زیر تماس بگیرید و یا به شماره واتساپ پیام ارسال کنید و از وکلای گروه حقوقی ندای حق مشاوره رایگان دریافت کنید.

تماس با کارشناسان ندای حق

در این مقاله در مورد ممنوع الخروجی مهریه، شرایط و راه های رفع آن صحبت خواهیم نمود. با ما همراه باشید.

ممنوع الخروجی مهریه

با توجه به اینکه ممنوع الخروجی تضمین و ابزاری برای دسترسی به فرد بدهکار در امور مدنی می باشد، در صورتی که مرد از پرداخت مهریه سر باز زند، زن می تواند با مراجعه به اجرای ثبت یا دادگاه، نسبت به درخواست ممنوع الخروجی زوج بابت مهریه، اقدام نماید.

برای آشنایی با شرایط و مراحل اجرای مهریه توسط زوجه به مقاله جامع اجرا گذاشتن مهریه مراجعه کنید.

ممنوع-الخروج-کردن-مرد-بابت-مهریه
ممنوع-الخروج-کردن-مرد-بابت-مهریه

شرایط ممنوع الخروج کردن مرد بابت پرداخت مهریه

مهریه در زمان ازدواج، طبق قانون برای زوجه در نظر گرفته می شود و زن هر زمان حق مطالبه دارد. لذا، در صورت عدم پرداخت مهریه توسط زوج، در اجرای ثبت با همان درخواست اولیه و در دادگاه با صدور حکم محکومیت و پرداخت نکردن مهریه، امکان ممنوع الخروجی وجود دارد. مستند ممنوع الخروجی مهریه ماده 23 قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی است.

ممنوع الخروج کردن مرد بابت مطالبه مهریه از طریق اجرای ثبت

زوجه با داشتن سند رسمی ازدواج می تواند به دفترخانه ای که در آن عقد صورت گرفته مراجعه کرده و پس از تقاضای صدور اجراییه، با مراجعه به اداره اجرای ثبت، ضمن درخواست توقیف اموال، درخواست ممنوع الخروجی زوج را نیز داشته باشد.

برای آشنایی با شرایط و نحوه توقیف اموال زوج بابت عدم پرداخت مهریه، مقاله توقیف اموال برای مهریه را مطالعه کنید. همچنین اگر مایل به توقیف ماشین همسر خود بابت مهریه می باشید، پیشنهاد می کنیم قانون جدید توقیف خودرو برای مهریه را مطالعه کنید.

توجه داشته باشید که مدت اعتبار ممنوع الخروجی فرد، شش ماهه است و بعد از انقضای این مدت، خودبه خود رفع می گردد و لذا باید مجدد درخواست را تمدید نمود.

ممنوع الخروجی بابت پرداخت مهریه با مراجعه و اقدام از طریق دادگاه

در صورتی که حکم به محکومیت زوج مبنی بر پرداخت مهریه داده شود و زوج نیز نسبت به ارائه دادخواست اعسار و تقسیط اقدام نکرده و یا درصورت اقدام، اعسارش مورد پذیرش قرار نگیرد.

 زوجه می تواند از دادگاه خانواده صادر کننده حکم محکومیت، تقاضای صدور قرار ممنوع الخروجی زوج را بنماید. ماده 23 قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی ناظر به دعاوی مالی و حقوقی است که مهریه نیز شامل آن می باشد.

رای وحدت رویه شماره 723 هیات عمومی دیوان عالی کشور

ممکن است زوج به دلیل اعسار، قادر به پرداخت مهریه نباشد که دادگاه در این شرایط، پس از بررسی موضوع، حکم به تقسیط مهریه را صادر می کند و رای به ممنوع الخروجی مهریه باطل می شود.

رای وحدت رویه شماره 723 هیات عمومی دیوان عالی کشور، مقرر می دارد: “چنانچه مدیون سند لازم الاجرا که منتهی به صدور اجراییه از سوی اداره ثبت گردیده است به ادعای اعسار از پرداخت وجه آن، درخواست تقسیط بنماید در صورتی که دائن با آن موافق نباشد، تقسیط وجه سند لازم الاجرا از سوی اداره ثبت منوط به اثبات اعسار مدیون از پرداخت دفعتاً واحده آن در دادگاه صالح است.”

 از متن رای وحدت رویه مستفاد می شود که، محاکم دادگستری مرجع صالح برای رسیدگی به دعوای اعسار از محکوم به ناشی از اجراییه های صادره از اداره اجرای مفاد اسناد لازم الاجرا، همچون سند ازدواج  هستند.

نمونه فرم درخواست ممنوع الخروجی همسر

با سلام و احترام

ریاست محترم اداره ….

اینجانب …… بستانکار پرونده اجرایی به شماره …… طرح شده در اداره …… تقاضای ممنوع الخروجی جناب آقای …… در قبال مبلغ …… را دارم.

البته در حال حاضر، دفترخانه ازدواجی که عقد زوجین را ثبت نموده، این اوراق را به صورت چاپی در اختیار زوجه  قرار داده و فرد اطلاعات زوج ازجمله کدملی، سال تولد، و … را وارد نموده و امضاء می نماید.

رفع-ممنوع-الخروجی-مهریه
رفع-ممنوع-الخروجی-مهریه

راه های رفع ممنوع الخروجی مرد

در شرایط زیر امکان رفع ممنوع الخروجی مرد وجود دارد:

  •  مرد مهریه را به طور کامل پرداخت کرده باشد.
  • حکم قطعی اعسار صادر شده باشد.
  • زوجه نسبت به عدم پرداخت مهریه و رفع ممنوع الخروجی، رضایت دهد.

رفع ممنوع الخروجی مهریه با وثیقه

 چنانچه زوج بابت مهریه، بدهکار باشد و توسط زوجه، از طریق اداره اجرای ثبت، ممنوع الخروج شده باشد. درخواست زوج مبنی بر سپردن وثیقه، جهت رفع ممنوع الخروجی، مگر در شرایط خاص، قابل پذیرش نخواهد بود.

رفع ممنوع الخروجی مهریه از اداره ثبت

 وفق ماده 201 ایین نامه اجرای مفاد اسناد رسمی مصوب سال ،87 اگر بدهکار پرونده اجرایی تحت هیچ شرایطی نتواند بدهی خود را پرداخت کند می تواند با رعایت این ماده، درخواست رفع ممنوع الخروجی خود را بنماید. به این شکل که برای یک نوبت و حداکثر به مدت 6 ماه می تواند از کشور خارج شود. وی باید باید ملکی را که در رهن یا بازداشت هم نباشد، جهت تضمین برگشت به کشور معرفی کند و ملک پس از کارشناسی، بازداشت و در سوابق ثبتی منعکس می گردد.

پس از برگشت به کشور از ملک رفع توقیف و ممنوع الخروجی برقرار می شود. وچنانچه فرد به کشور مراجعت نکند، مال معرفی شده بدون درنظر گرفتن مسثنیات دین فروخته شده و از طریق مزایده، حقوق دولتی و طلب بستانکار پرداخت می شود.

همچنین چنانچه نیم عشر دولتی (معادل یک بیستم مبلغ مهریه) پرداخت نشده باشد، ممکن است اداره اجرای ثبت، به علت حقوق دولتی نسبت به رفع ممنوع الخروجی تا زمان پرداخت اقدام نکند.

تاثیر شرایط شغلی مرد در ممنوع الخروجی مهریه

وفق ماده 17 قانون گذرنامه، در جهت حفظ حقوق طلبکاران، بدهکارانی که با هدف فرار از پرداخت دین، قصد خروج از کشور را دارند، ممنوع الخروج می شوند. منتها گاهی شرایط شغلی مرد در ممنوع الخروجی مهریه تاثیر دارد، چرا که مردانی که به واسطه انجام وظایف و ماموریت ‌های سازمان ‌های دولتی خروج آنان از کشور الزامی و اجتناب ‌ناپذیر است، ممنوع ‌الخروجی آنان رفع می ‌شود.

محدوده زمانی ممنوع الخروج شدن یک مرد

محدوده زمانی ممنوع الخروج شدن یک مرد منحصر به مدت زمان خاصی نیست. مرد تا زمانی که تمام مهریه تعیین شده از طرف دادگاه را پرداخت نکند ممنوع الخروج است، حتی اگر سالیان طولانی این امر ادامه داشته باشد.

ممنوع الخروج شدن مرد معسر

چنانچه زوج پس از اقدام زوجه از طریق اجرای ثبت مبنی بر توقیف اموال، به نتیجه ای نرسد و دردادگاه حکم قطعی مبنی بر محکومیت به پرداخت مهریه صادر شود، مرد باید دادخواست اعسار خود را تقدیم دادگاه نماید. درصورت اثبات موضوع و قطعیت حکم اعسار، مرد معسر ممنوع الخروج نمی شود.

سوالات متداول
مدت اعتبار ممنوع الخروجی چقدر است؟

مدت اعتبار ممنوع الخروجی مهریه شش ماهه است و در صورت نیاز باید تمدید گردد.

رفع ممنوع الخروجی در چه مواردی اجرا می شود؟

 در موارد پرداخت بدهی، حکم قطعی اعسار و در موارد دیگر در صورت موافقت با تودیع وثیقه ملکی.

 آیا شرایط شغلی مرد در رفع ممنوع الخروجی موثر است؟

بله موثر است. در شرایطی که به دلیل ماموریت های سازمان های دولتی، خروج آن ها از کشور، ضروری است.

این پست چقدر برای شما مفید بود؟

برای امتیازدهی روی ستاره ها کلیک کنید.

معدل امتیازها: 5 / 5. تعداد افرادی که امتیاز داده اند: 5

هنوز امتیازی داده نشده است.

وکیل ملکی در تهران | مشاوره رایگان بهترین وکیل دعاوی ملکی

وکیل ملکی

5 (1) وکیل ملکی کیست؟ اکثر پرونده های قضایی مطرح در دادگستری را دعاوی ملکی تشکیل می

ادامه مطلب >

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *