ممنوع الخروج کردن فرزند مشترک

3
(2)

ممنوع الخروج کردن فرزند مشترک چه شرایطی دارد؟ بر اساس قوانین ایران، پدر و جد پدری مسئول فرزند خواهند بود. در نتیجه، اتخاذ تصمیم های مالی و غیر مالی فرزند غیر رشید بر عهده سرپرست وی خواهد بود. جالب است بدانید که قانون ایران، این اختیار را به ولی قهری داده است تا در مورد فرزند( قبل از رسیدن به سن قانونی) تصمیم گیری کند و حتی مانع از خروج وی از کشور بشود. علی رغم اینکه مادر نیز چانچه نسبت به خروج فرزند از کشور رضایت نداشته باشد، می تواند برای ممنوع الخروج کردن فرزند مشترک، اقدامات لازم را انجام دهد اما این کار مستلزم طی کردن روند قانونی درخواست مادر مبنی بر عدم رضایت از خروج فرزند مشترک در دادگاه است.

در رابطه با موضوع ممنوع الخروج کردن فرزند مشترک، ضوابط و قوانین خاصی وجود دارد که در ادامه به طور مفصل مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

ممنوع الخروج کردن فرزند توسط پدر

مادر به صرف داشتن حضانت، حق خارج کردن فرزند از کشور را نخواهد داشت. به عبارت دیگر، مادر حتی اگر حضانت فرزند را به عهده داشته باشد اما نمی تواند به تنهایی درمورد خروج  فرزند از کشور تصمیم گیری کند. این در حالی است که  اگر متقاضی پدر باشد، فرآیند ممنوع الخروج کردن فرزند با سرعت بیشتری انجام می شود. پدر با  مراجعه به اداره گذرنامه، می تواند نسبت به ممنوع الخروج کردن فرزند زیر هجده سال خود اقدام کند. اما انجام ممنوع الخروجی توسط مادر مستلزم طی کردن تشریفاتی خواهد بود.

ممنوع الخروج کردن فرزند توسط مادر

ممنوع الخروج کردن فرزند توسط مادر، موضوع پیچیده ای است که باید توسط دادگاه بررسی شود. در واقع، اگر حضانت فرزند به‌عهده مادر باشد، پدر یا جد پدری به عنوان ولی قهری، می‌توانند از خروج فرزند از کشور جلوگیری کنند. در این صورت، روند خروج قانونی فرزند به مشکل بر می خورد و باید توسط دادگاه مورد بررسی قرار بگیرد.

نکته مهم و قابل توجه این است که در رابطه با فرزندان زیر 18 سال، مقررات قانون گذرنامه حاکمیت دارد. اگر حضانت فرزند با مادرش باشد مطابق با ماده 18 قانون گذرنامه، برای زیر سن قانونی یعنی هجده سال تمام، اجازه ولی قهری برای خارج شدن از کشور لازم می‌باشد.

شرایط ممنوع الخروج کردن فرزند مشترک

چنانچه پدر و یا جد پدری، قصد خروج فرزند به خارج از کشور را داشته باشند، مادر از این حق برخوردار است که از خروج فرزندش جلوگیری کند. اما این کار مستلزم طی نمودن مراحلی زیر می‌باشد.

  • مراجعه به دفتر خدمات الکترونیک قضایی
  • ارائه دادخواست جلوگیری از خروج طفل مشترک از کشور توسط مادر یا وکیل او
  • ارائه دلایل مستند در جلسات دادرسی به قاضی
  • احضار پدر به دادگاه و بررسی دلایل وی
  • صدور دستور ممنوع‌الخروجی توسط قاضی (در صورت صلاح دید)

رویه دادگاه برای ممنوع الخروج کردن فرزند مشترک

طبق ماده 42 قانون حمایت از خانواده فرد مجنون و صغیر نمی‌تواند بدون رضایت قیم، مادر، ولی و یا فردی که سرپرستی و یا حضانت او را برعهده دارد از کشور خارج شود. اما چنانچه دادگاه رفتن به خارج از کشور را به مصلحت کودک صغیر و یا فرد مجنون بداند، ضمن در نظر گرفتن این حق برای اشخاص ذی حق که حق ملاقات با فرزند خود را داشته باشند، می‌تواند رای به خروج او از کشور صادر کند.

در این زمان اگر دادگاه با خروج فرد صغیر یا مجنون موافقت نمود، می توان بر اساس درخواست فرد ذی نفع، جهت تضمین گرفتن برای بازگرداندن فرزند مشترک به کشور، از ولی تامین مناسبی را درخواست کند تا وی مجبور به بازگرداندن فرزند مشترک بعد از مدت زمان مشخصی باشد. در این زمان، ولی که به خارج کردن فرزند مشترک از کشور اقدام کرده باید نزد دادگاه مبلغی را به عنوان تامین بگذارد.

چنانچه ولی فرزند مشترک را برنگرداند، این مبلغ به نفع طرف دیگر که در اغلب موارد مادر است، ضبط می‌گردد.

سخن پایانی

برای ممنوع الخروج کردن فرزند مشترک که به سن بلوغ شرعی رسیده است (15 سال تمام)، ولی 18 سال آنان پر نشده، یعنی به سن رشد نرسیده اند پدر باید با مراجعه به اداره گذرنامه و درخواست خود مبنی بر ممنوع الخروجی فرزند غیر رشید خود را ارائه نماید. جهت ممنوع الخروج کردن فرزند مشترک به مدارک زیر نیاز است:

  • طلاق نامه( از طرف مادر)
  • کارت ملی
  • کپی برابر اصل شناسنامه والد و فرزند
  • نامه استعلام از گذرنامه
  • مدرک حضانت فرزند

برای مشاوره در این زمینه با کارشناس گروه حقوقی ندای حق درارتباط باشید.

این پست چقدر برای شما مفید بود؟

برای امتیازدهی روی ستاره ها کلیک کنید.

معدل امتیازها: 3 / 5. تعداد افرادی که امتیاز داده اند: 2

هنوز امتیازی داده نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *