مهریه زن خیانتکار

مهریه زن خیانتکار | مهریه در صورت خیانت زن به مرد
5
(4)

مهریه به عنوان یک پشتوانه مالی در عقد نکاح در نظر گرفته شده است و زن امکان مطالبه آن را از مرد خواهد داشت، با این وجود گاهی اوقات این سوال مطرح می‌شود که در صورت خیانت زن به مرد، همچنان زوج مکلف به پرداخت مهریه زوجه خواهد بود یا مهریه زن خیانتکار پرداخت نخواهد شد؟

جهت دریافت مشاوره تخصصی حقوقی از وکیل مهریه مجرب در تهران با شماره ثابت زیر تماس بگیرید و یا به شماره واتساپ پیام ارسال کنید و از وکلای گروه حقوقی ندای حق مشاوره رایگان دریافت کنید.

تماس با کارشناسان ندای حق

در این مقاله به این پرسش‌ که آیا به زن خیانت کار مهریه تعلق می گیرد پاسخ داده شده و نکات حقوقی مربوط به این موضوع را بررسی کرده ایم.

مهریه زن خیانتکار

برخلاف تصور عموم مردم، مهریه زن خیانتکار حتی با اثبات خیانت به طور قانونی، همچنان قابل مطالبه است. چرا که مالکیت زوجه بر مهریه در زمان انعقاد عقد نکاح محقق شده و خیانت زن تاثیری در این مالکیت نخواهد داشت. در صورت خیانت زن به مرد، زوج می‌تواند علیه زوجه شکواییه ای تنظیم کند. در قانون مجازات اسلامی برای زن خیانتکار، مجازات های متعددی تعیین گردیده است. بنابراین عدم تعلق مهریه به زوجه در صورت خیانت، از باورهای حقوقی اشتباه است.

پرداخت-نکردن-مهریه-به-دلیل-خیانت-زن
پرداخت-نکردن-مهریه-به-دلیل-خیانت-زن

راه های پرداخت نکردن مهریه به دلیل خیانت زن

تعلق مهریه به زن در زمان وقوع عقد نکاح، به موارد و اتفاقات بعد از عقد ارتباطی ندارد و کماکان راهی برای پرداخت نکردن به دلیل خیانت زن، وجود ندارد و در صورت فسخ یا باطل شدن ازدواج است که مهریه به زن تعلق نمی گیرد. در غیر این صورت اگر زوج توان مالی پرداخت را داشته باشد و نپردازد یا پس از درخواست اعسار و موافقت با آن، از پرداخت اقساط امتناع نماید، زن امکان دریافت حکم جلب همسر را خواهد داشت.

آیا در صورت باکره نبودن زن در دوران عقد، مهریه به او تعلق می گیرد؟ شرایط دریافت مهریه در صورت اثبات باکره نبودن زن بدون نزدیکی با شوهر چیست؟ برای دریافت پاسخ به لینک مهریه در صورت باکره نبودن مراجعه کنید.

خیانت زن و طلاق توافقی

برای طلاق دادن زن خیانتکار، باید خیانت زن در دادگاه کیفری ثابت شود. بنابراین، در صورت وجود دلایل و ادله کافی، زوج می‌تواند زوجه را طلاق دهد. با این وجود جنبه دیگر این موضوع خیانت زن و طلاق توافقی است. یعنی اگر زوج از خیانت زن آگاه شده و خواهان طلاق باشد، به دلیل حفظ شئونات خانوادگی و عدم اشاعه این موضوع، زوجین ممکن است توافق کنند که در قبال عدم شکایت از سمت زوج، زن مهریه خود را کاملا ببخشد که در این حالت زوج، الزامی برای پرداخت مهریه نخواهد داشت.

خیانت زن و حضانت فرزند

در صورت خیانت زن، حضانت فرزند تحت تاثیر قرار می‌گیرد. در صورتی که رابطه نامشروع و خیانت زن در دادگاه اثبات شود، تشخیص مصلحت فرزند با دادگاه صالح به رسیدگی خواهد بود. اصولا در این مواقع حضانت فرزند از زن سلب می‌شود. البته در مواردی که اثبات رابطه نامشروع ثابت نشود معمولا جزئیات موضوع، در نظر قاضی پرونده می تواند موثر باشد و نمی توان حکم کلی بر سلب حضانت داد.

نکات حقوقی در خصوص مهریه زن خیانتکار

مهم ترین نکات حقوقی در خصوص مهریه زن خیانتکار عبارتند از:

  • زمانی زن خیانتکار شناخته می‌شود که اتهام او در دادگاه کیفری اثبات شود.
  • در صورت عدم اثبات خیانت زن، ادعای زوج می‌تواند از مصادیق جرم قذف شناخته شود. ( قذف به معنای دادن نسبت ارتباط نامشروع مانند زنا یا لواط به دیگری است.)
  • در صورت اثبات خیانت زن، مرد می‌تواند دادخواست طلاق را ارائه داده و به دادگاه خانواده مراجعه کند.
  • به استناد خیانت زوجه، زوج می تواند درخواست سلب حق حضانت زوجه را از دادگاه بنماید.
سوالات متداول
ایا مهریه در صورت خیانت زن به مرد، ساقط می شود؟

خیر.مهریه با وقوع عقد به زن تعلق می گیرد و خیانت زن، آن را سلب نمی کند.

ایا اثبت رابطه نامشروع باعث سلب حضانت فرزند می شود؟

در صورت اثبات این موضوع و اشتهار (شهرت) زن به فساد، با توجه به مصلحت فرزند، از موارد سلب حضانت از او می باشد.

ایا خیانت زن به معنای عدم تمکین است؟

خیر، عدم تمکین زن (به معنای عمل نکردن به وظایف در زندگی مشترک) با موضوع خیانت او کاملا متفاوت است.

این پست چقدر برای شما مفید بود؟

برای امتیازدهی روی ستاره ها کلیک کنید.

معدل امتیازها: 5 / 5. تعداد افرادی که امتیاز داده اند: 4

هنوز امتیازی داده نشده است.

وکیل ملکی در تهران | مشاوره رایگان بهترین وکیل دعاوی ملکی

وکیل ملکی

5 (1) وکیل ملکی کیست؟ اکثر پرونده های قضایی مطرح در دادگستری را دعاوی ملکی تشکیل می

ادامه مطلب >

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *