همه چیز در مورد دادنامه طلاق

دادنامه طلاق
5
(2)

در صورتی که همه چیز در مورد دادنامه طلاق را بدانید بهتر می‌توانید این مراحل را سپری کنید. طلاق آخرین مسیر برای حل مشکلات زناشویی و زندگی مشترک است، به همین دلیل اشخاصی که تصمیم جدی به طلاق دارند باید با یکسری عبارات و قوانین آشنا شوند. دادنامه طلاق به مدرکی دست نویس و کتبی گفته می‌شود که قاضی برای پرونده‌های خانواده ارائه می‌دهد.

دادنامه طلاق آخرین مرحله برای جدایی زن و مرد است که قاضی، حکم نهایی را روی کاغذ نوشته و سپس امضای خود را روی آن درج می‌کند.  پس از اینکه قاضی دادنامه را صادر کرد، یک نسخه از آن به طرفین دعوا یا وکلای آن‌ها داده می‌شود.

مهم‌ترین بخش‌های دادنامه طلاق

دادنامه یا همان ابلاغیه رای قاضی، دارای بخش‌های مختلف و گوناگونی است که اطلاع از بخش‌های آن برای مراجعه کنندگان ضروری و لازم می‌باشد. از اصلی‌ ترین بخش‌های دادنامه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • شماره پیگیری پرونده وبایگانی 

اولین و مهم‌ترین بخش دادنامه را می‌توانیم شماره پیگیری پرونده معرفی کنیم. این شماره در آغاز دادنامه قرار دارد و امکان پیگیری پرونده را در صورت لزوم برای شما فراهم می‌کند.

  • مشخصات طرفین پرونده یا وکلای آن‌ها

مورد دوم مربوط به درج تمامی مشخصات طرفین با نام خواهان و خوانده یا وکلای آنها است. این مشخصات نیز می‌تواند در بررسی بهتر پرونده و جلوگیری از برخی مشکلات حقوقی نقش داشته باشد.

  • روند کار و گردش پرونده

یکی دیگر از بخش‌های دادنامه مربوط به چگونگی روند کار و گردش پرونده است. ابتدا قاضی علت شکایت خواهان را اعلام کرده و سپس آن را در پرونده به صورت کتبی درج می‌کند.

  • ثبت درخواست  خواهان

از دیگر بخش‌های دادنامه می‌توانیم به قسمت ثبت درخواست خواهان اشاره کنیم. در این قسمت نیز خواسته‌های خواهان درج شده و قاضی با خواندن آنها تصمیم خود را به صورت کتبی اعلام می‌کند.

  • اعلام رای دادگاه

پس از بررسی تمام مدارک و مستندات موجود، رای نهایی دادگاه اعلام می گردد.

  • امضای مامورابلاغ کننده

با در نظر گرفتن این نکته مهم که امضای قاضی در سند دست نویس موجود است، مامور ابلاغ کننده باید هر سند ارائه شده به زوج یا زوجه را امضاء نماید.

اهمیت اطلاع داشتن از محتویات دادنامه طلاق

زوج‌هایی که تصمیم به طلاق می‌گیرند برای طی کردن بهتر روند دادگاه در زمان رسیدگی به پرونده، باید از تمام یا اکثر بخش‌ها و قسمت‌های دادنامه طلاق اطلاع داشته باشند. در صورتی که شما همه چیز در مورد دادنامه طلاق را بدانید یا در این مسیر از یک وکیل ماهر و با تجربه کمک بگیرید، می‌توانید مراحل طلاق را بهتر سپری کنید. برای مثال زوجه باید از تمامی شرایط و چگونگی اخذ مهریه، حضانت فرزند، نفقه، اجرت المثل، شرایط طلاق در بارداری و… به طور کامل اطلاع داشته باشد تا در زمان درخواست طلاق با مشکل روبرو نشود.

اقدامات پس از صدور دادنامه طلاق

زوج و زوجه باید پس از صدور دادنامه طلاق جهت ثبت طلاق به یک دفترخانه رسمی طلاق مراجعه نمایند. در صورت تمایل هر یک از زوجین می‌توانند از وکیل طلاق کمک گرفته و خود در دفترخانه حاضر نشوند.

به عبارت دیگر برای ثبت طلاق، هر یک از زوجین یا وکیل آنها باید به دفترخانه رسمی ثبت طلاق مراجعه کند و تمامی مدارک از جمله کارت شناسایی، سند ازدواج، شاهد، حکم طلاق، گواهی عدم بارداری و هزینه‌های مشخص شده را به سر دفتر بدهند.

اگر در مورد شرایط دادنامه طلاق، ابهام و سوال دارید، می توانید با کارشناسان حقوقی ما در ارتباط باشید. وکلای با تجربه ما آماده پاسخگویی به ابهامات قانونی شما هستند و به بهترین شکل ممکن شما را راهنمایی می کنند.

زمان ثبت طلاق توافقی در دفترخانه طلاق بعد از صدور رای 

پس از اینکه رای طلاق توافقی صادر شد زوجین می توانند همراه با اصل مدارک شناسایی و دادنامه قطعیت یافته و پاسخ تست عدم بارداری به یکی از دفاتر رسمی طلاق مراجعه نموده و اقدام به ثبت آن نمایند منتها قانون گذار برای این امر مهلتی سه ماهه را مشخص نموده است. در واقع بعد از صدور رای طلاق چنانچه زوجین در فرجه سه ماهه اقدام به ثبت طلاق توافقی ننمایند رای طلاق، باطل شده و مجدد باید این فرایند طی شود .

تفاوت حکم طلاق و گواهی عدم امکان سازش چیست؟

با توجه به مندرجات قوانین حمایت خانواده باید گفت حکم طلاق معمولا زمانی صادر می گردد که زوجه متقاضی طلاق باشد و مهلت قانونی برای ثبت طلاق دراین حالت 6 ماه از تاریخ قطعیت دادنامه است که اگر زوج حضور هم پیدا نکند صیغه شرعی طلاق بدون نیاز به حضور ایشان خوانده شده و طلاق ثبت می شود. لذا مدت اعتبار حکم طلاق 6 ماه بوده ولی مدت اعتبار گواهی عدم امکان سازش که معمولا در موارد طلاق به درخواست زوج یا طلاق توافقی صادر می شود همان طور که کفته شد سه ماه است.

سخن پایانی 

 اطلاع از روند و چگونگی طلاق یکی از مهمترین مواردی است که بسیاری از زوج‌ها خواهان آن هستند و تمایل دارند راهی پیدا کنند تا در وقت و انرژی آنها صرفه جویی شود. به همین دلیل بهتر است قبل از اقدام به طلاق و مراجعه به دادگاه، در ابتدا در مورد دادنامه طلاق و نحوه صدور آن توسط قاضی اطلاعات مهم و کلی کسب کنید. داشتن یک وکیل باتجربه برای طلاق در طول پروسه دادرسی در اخذ نتیجه مطلوب تر برای شما می تواند تاثیر بسزایی داشته باشد تاکید میشود طلاق به عنوان آخرین راه است و چنانچه تصمیم شما بعد از سنجش همه جوانب زندگی  مشترک خود بر طلاق بود از طریق واتساپ با کارشناس مجموعه در ارتباط باشید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با گروه حقوقی ندای حق همراه باشید.

این پست چقدر برای شما مفید بود؟

برای امتیازدهی روی ستاره ها کلیک کنید.

معدل امتیازها: 5 / 5. تعداد افرادی که امتیاز داده اند: 2

هنوز امتیازی داده نشده است.

وکیل ملکی در تهران | مشاوره رایگان بهترین وکیل دعاوی ملکی

وکیل ملکی

5 (1) وکیل ملکی کیست؟ اکثر پرونده های قضایی مطرح در دادگستری را دعاوی ملکی تشکیل می

ادامه مطلب >

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *