وکیل طلاق توافقی خارج ازکشور

وکیل طلاق توافقی خارج ازکشور

وظایف وکیل طلاق توافقی خارج از کشور

وظیفه اصلی وکیل طلاق توافقی خارج از کشور، طرح دادخواست طلاق توافقی در دادگاه خانواده و دریافت گواهی عدم امکان سازش برای زوجین از این مرجع قضایی است. برای اشخاصی که مطابق با قانون ایران ازدواج کرده و هم‌اکنون در خارج از کشور اقامت دارند، وکالت به وکیل دادگستری از طریق سامانه میخک (مدیریت یکپارچه خدمات کنسولی) واگذار می گردد. در ادامه این نوشتار ضمن بررسی شیوه و مراحل رسیدگی به دعوای طلاق توافقی در نظام حقوقی ایران، مروری بر استفاده از سامانه میخک برای اعطای وکالت به وکیل طلاق توافقی خارج از کشور خواهیم داشت.

طلاق توافقی چیست؟

پایان یافتن عقد ازدواج دائم با توافق و رضایت زوجین را اصطلاحاً طلاق توافقی می نامد. مطابق با ماده ۱۰ قانون حمایت خانواده انجام هرگونه طلاق اعم از توافقی و غیرتوافقی در نظام حقوقی ایران منوط به صدور گواهی عدم امکان سازش توسط دادگاه خانواده است. دادگاه خانواده یک دادگاه تخصصی است که اصولاً در حوزه قضایی شهرستان تشکیل می شود. برای آن که به درخواست طلاق توافقی در دادگاه خانواده رسیدگی شود، باید دادخواست طلاق توافقی نگارش یافته و به دفتر دادگاه خانواده ارسال شود. دادخواست برگه چاپی خاصی است که مشخصات زوجین و تقاضای طلاق ایشان در آن ذکر می شود. دادخواست طلاق توافقی باید دربردارنده اطلاعات زیر باشد:

 • نام خواهان ها: در دادخواست طلاق توافقی زوجین به عنوان خواهان دعوی را طرح می کنند، بنابراین نام و نام خانوادگی و سایر مشخصات ایشان باید در دادخواست درج شود.
 • نام و مشخصات مربوط به پروانه وکیل طلاق توافقی خارج از کشور نیز باید در دادخواست ذکر شود.
 • مدارک مورد نیاز طلاق توافقی باید در بخش دلایل و منضمات قید شود. یکی از مدارک مورد نیاز برای طلاق توافقی، قباله رسمی ازدواج است که در دفترخانه ثبت رسمی ازدواج و طلاق تنظیم شده و به امضای زوجین و شهود رسیده باشد. علاوه بر قباله ازدواج، توافقنامه طلاق توافقی نیز باید به عنوان یکی از دلایل و منضمات در دادخواست ذکر شود.

توافقنامه طلاق توافقی چیست؟

یکی از وظایف اصلی وکیل طلاق توافقی خارج از کشور نگارش و تنظیم توافقنامه طلاق توافقی است. در واقع صدور گواهی عدم امکان سازش منوط به این است که دادگاه خانواده در خصوص مسائل خانوادگی و اقتصادی میان زوجین تعیین تکلیف نماید. این تصمیم مطابق با توافقنامه طلاق توافقی اتخاذ می گردد. برخی از مهمترین موضوعاتی که باید در این توافقنامه در خصوص آن تعیین تکلیف گردد عبارتند از:

 • حضانت فرزندان مشترک و ملاقات آنان با والدین؛ در صورتی که زوجین دارای فرزندان مشترک باشند باید در توافقنامه نسبت به آن تعیین تکلیف شود. همچنین در خصوص تعداد و میزان ملاقات فرزند با والدی که حضانت را از دست داده است نیز در توافقنامه تعیین تکلیف می شود. اصولاً حضانت فرزند در طلاق خارج از کشورچه پسر چه دختر تا ۷ سالگی با مادر است و فرزندان بعد از رسیدن به سن بلوغ دردختر ۹ سال و درپسر ۱۵ سال ازمدار حضانت خارج میگردند.
 • در خصوص نفقه زوجین و فرزندان مشترک نیز باید تعیین تکلیف شود. مطابق با قانون مدنی مسئولیت تامین هزینه های زندگی زوجه و فرزندان به عهده پدر است. در خصوص میزان و شیوه پرداخت نفقه زوجه و فرزندان نیز باید در این خصوص تعیین تکلیف شود.
 • مهریه زوجه و شیوه پرداخت آن؛ اگر زوجین در خصوص شیوه پرداخت مهریه زوجه تراضی نکنند، میزان مهریه و شیوه پرداخت آن توسط دادگاه خانواده تعیین می گردد.

طلاق با داشتن حق طلاق در خارج از کشور  

طلاق با داشتن حق طلاق در خارج از کشور هنگامی صورت می پذیرد که شوهر در ضمن عقد ازدواج، وکالت بلاعزل در طلاق را به زوجه اعطا کرده باشد. در این صورت بدون آن که نیازی به حضور شوهر باشد، زوجه می تواند به دادگاه خانواده مراجعه کرده و با طرح دادخواست طلاق، از شوهر جدا شود. در این صورت پس از صدور گواهی عدم امکان سازش، سردفتر ازدواج و طلاق با اجازه دادگاه و به نمایندگی از شوهر صیغه طلاق زوجه را جاری ساخته و طلاق را ثبت می کند.

شیوه استفاده از سامانه میخکی ایرانیان مقیم خارج از کشور

سامانه میخکی ایرانیان مقیم خارج از کشور یکی از سامانه های اینترنتی زیر نظر وزارت امور خارجه می باشد که در آن خدمات کنسولی گوناگونی به ایرانیان مقیم خارج از کشور ارائه می شود. این سامانه هم‌اکنون به نشانی mikhak.mfa.gov.ir در دسترس کاربران قرار دارد. برخی از مهمترین خدمات قابل ارائه در سامانه مدیریت خدمات کنسولی عبارتند از:

 • امور گذرنامه
 • امور سجلی
 • امور حمایت های کنسولی و قضایی
 • تنظیم وکالتنامه
 • تایید اسناد و … .

استفاده از سامانه میخک با ثبت نام در این سامانه و دریافت کد رهگیری آغاز می شود. سپس پس از انتخاب نوع خدمت، فایل اسکن شده مدارک مورد نیاز بارگذاری می شود.

یکی از خدمات قابل ارائه در سامانه خدمات کنسولی وزارت امور خارجه، اعطای وکالت به وکلای دادگستری داخل ایران است. اشخاص مقیم خارج از کشور می توانند به سامانه میخک مراجعه کرده و پس از ثبت نام، وکالت در طلاق را به وکیل دادگستری واگذار نمایند.

جمع بندی

آنچنان که گذشت صدور گواهی عدم امکان سازش و انجام طلاق توافقی، در صلاحیت دادگاه خانواده قرار دارد. پس از وصول دادخواست و پیوست های آن به دادگاه خانواده، به دستور رئیس دادگاه وقت رسیدگی تعیین شده و به زوجین و وکلای آنان ابلاغ می شود. پس از تشکیل جلسه دادرسی و حضور طرفین، دادگاه خانواده توافقنامه ازدواج را بررسی می کند. دادگاه نخست تلاش می کند تا میان زوجین صلح و آشتی برقرار نماید. چنانچه زوجین همچنان به تصمیم خود مصمم باشند، دادگاه دادنامه و گواهی عدم امکان سازش را صادر می کند. افراد مقیم خارج از کشور برای پیگیری پرونده طلاق خود می توانند با استفاده از سامانه اینترنتی میخک، وکالت در پرونده را به وکلای دادگستری ایران بسپارند. در این صورت بدون نیاز به حضور زوجین در ایران، حکم طلاق صادر شده و به آنان ابلاغ می شود.

در رابطه با دعوای طلاق توافقی توصیه می شود پیش از مشاوره حقوقی با وکیل دادگستری، هیچ‌گونه اقدام عملی در این زمینه انجام ندهید.برای ارتباط با کارشناس گروه حقوقی ندای حق از طریق واتساپ درارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *