یکی از مشکلات مهمی که در فرآیند دادرسی پرونده‌ های طلاق در زمانی که هر دو یا یکی از زوجین خارج از کشور هستند به وجود می‌آید، تعیین تکلیف مهریه است. در این مقاله درباره وکیل مهریه خارج از کشور  صحبت خواهیم کرد.

 

در واقع زن ایرانی که خارج از کشور سکونت دارد می تواند مهریه خود را برطبق قوانین ایران مطالبه نماید چرا که مطالبه مهریه در داخل کشور انجام میشود و ارتباطی با محل سکونت زن و مرد ندارد .البته ذکر این نکته لازم است که گرفتن مهریه امر راحتی نمی باشد و مستلزم پیگیرهای مداوم است .

در صورت سکونت زوجه در خارج از کشور، به اجرا گذاشتن و دریافت مهریه تنها از طریق وکیل مهریه خارج از کشور انجام خواهد شد. به اجرا گذاشتن و دریافت مهریه فعالیتی سنگین و زمان‌بر است و برای خانمی که خارج از کشور زندگی می‌کند چندان اسان نیست که مسیر پرونده مهریه یا طلاق در دادگاه ایران را به طور منظم پیگیری نماید.چراکه علاوه بر حضور مستمر درایران باید به شرایط دریافت مهریه نیز اشراف داشته باشد .بنابراین، چاره‌ای جز کمک گرفتن از یک وکیل مهریه خبره در زمینه خانواده و طلاق ،وجود ندارد.

چه اموالی قابلیت تبدیل به مهریه را دارد؟

در واقع هرچیزی که ارزش مالی داشته باشد میتوان مهریه زوجه قرار داد که ماده ۱۰۷۸ قانون مدنی نیز به این امر تصریح دارد که 

((هرچیزی که مالیت داشته و بتوان تملک نمود ،می توان مهر قرارداد .))و این اموال معمولا شامل ملک ،خودرو،سهام  ،حساب های بانکی و سهم الارث از ملک وهرچیزی که دارای ارزش مالی است ،می باشد .و حتی اگر زوج کارمند باشد حقوق وی یک چهارم در صورت داشتن زن یا فرزند و بدون ان یک سوم حقوق وی قابل توقیف است .

اما بایستی توجه داشت که تنها آن دسته از اموال زوج قابلیت پرداخت مهریه را دارند که در داخل ایران باشند. از اموال خارج از کشور زوج نمی ‌توان مهریه به خانم پرداخت کرد.البته لازم به ذکر است اگر قوانین ان کشور خارجی اجازه دهد شاید بتوان مهریه را به عنوان یک دین و بدهی مطالبه و وصول نمود .

وکیل مهریه خارج از کشور

به دلیل کوتاه بودن زمان سفر افراد مهاجر به ایران و از طرف دیگر، طولانی بودن فرآیندهای حقوقی و قضایی، بانوان ساکن در خارج از کشور می ‌توانند نسبت به دریافت وکیل اقدام کنند. وکیل مهریه خارج ازکشور تمام مراحل اخذ مهریه ایرانیان خارج از کشور را انجام می دهد وبرای اینکار زوجه بایستی به یکی از سفارت‌خانه ‌ها یا کنسولگری ‌های ایران مراجعه کرده و وکیل مورد نظر خود را انتخاب نمایند. توصیه می ‌شود به یک وکیل خبره خانواده و مهریه مراجعه کنید.

برای انجام فرآیند طلاق یا مهریه در خارج از کشور، بایستی مراحل زیر انجام شود:

۱. انتخاب وکیل

۲. امضاء وکالت نامه و دادن اختیارات لازم به وکیل جهت انجام فرآیند طلاق

۳. ثبت وکالت‌نامه و مهر و امضای آن در سامانه میخک

۴. تأیید وکالت‌نامه و دریافت کد رهگیری

۵. دریافت کپی برابر اصل وکالت‌نامه توسط وکیل منتخب  از وزارت امور خارجه 

در این حالت وکیل به نیابت از طرف زوجه، کلیه امور مربوطه را به نیابت ایشان انجام خواهد داد و نیازی به حضور خود فرد نخواهد بود.

مراحل کار با وکیل مهریه خارج از کشور

مهریه یک بدهی قانونی و شرعی بر ذمه زوج است و زوجین چه درایران باشند چه در خارج ایران ،مانعی بر سر راه مطالبه مهریه وجود ندارد .البته لازم به ذکر است در شرایط فعلی مطالبه مهریه و اجرای ان از طریق محاکم خانواده نبوده و مطالبه مهریه از طریق اداره ثبت قابل انجام است چرا که طبق  بخشنامه جدید ریاست محترم قوه قضاییه بدون مراجعه قبلی به اداره ثبت محاکم خانواده دادخواست مطالبه مهریه رانمی پذیرند.

اغلب خانمهایی که در کشورهای خارجی اقامت دارند گاهی قصد دارند بنا به دلایلی نسبت به مطالبه مهریه خود از خارج از کشور اقدام نمایند .از انجا مطالبه مهریه ایرانیان مقیم خارج دارای شرایط منحصر به فرد خود است لذا بهتر است از یک وکیلی که در زمینه اجرای مهریه تخصص لازم را دارد کمک بگیرید .برای مطالبه و به اجرا گذاشتن مهریه ایرانیان مقیم خارج از کشور طی مراحلی لازم است. 

۱_انتخاب وکیل برای مطالبه مهریه از بین وکلای دادگستری یا به یکی از اقوام و دوستان زوجه (وکالت با واسطه)

۲-تنطیم و ارسال وکالت نامه و دادن اختیارات به وکیل از طریق سلمانه میخکی وزارت امور خارجه 

۳-ارسال اسناد و مدارک مربوطه برای وکیل در ایران که با طی این مراحل اقدامات قانونی وکیل پرونده اغاز می شود .ابتدا وکیل به دفتر ازدواجی که موکل درانجا عقد نموده مراجعه کرده و برای هرتعدادسکه وفق اختیارات وکالت نامه ،تقاضای صدور اجراییه می نماید  و سپس با مراجعه به اداره ثبت استعلام اموال زوج را درخواست نموده و درصورتی که زوج اموالی درایران داشته باشد نسبت به توقیف انها و ادامه مراحل اجرایی اقدام می نماید. و حتی وکیل  می تواند بنا به درخواست موکله،زوج را ممنوع الخروج نماید.

البته زوج نیز اگر امکان پرداخت مهریه را به صورت یکجا نداشته باشد می تواند از طریق وکیل در ایران دادخواست اعسار تقدیم دادگاه نماید.درصورتی که دادگاه دلایل زوج را موجه تشخیص داد پس از حکم دادگاه، مهریه تقسیط خواهد شدتا در زمان‌بندی مشخص از دارایی‌های زوج، به زوجه پرداخت شود.بهتراست بدانید که دریافت مهریه در خارج از کشور با وجود تحریم ونقل وانتقالات بانکی ایران و موارد دیگر،دچارمشکلاتی خواهد شد. لازم است راهکار رفع این مشکلات را بیابید. پس از حکم دادگاه درباره اعسار، وکیل زوجه اقساط مهریه را دریافت کرده و به زوجه در خارج از کشور پرداخت می‌کند.

نکات مهم در انتخاب وکیل مهریه خارج از کشور

الف) از کارآمدی و امانتداری وکیل خود اطمینان حاصل کنید. موارد زیادی وجود دارد که وکیل خیانت در امانت کرده و مبالغ مهریه را به زوجه پرداخت نکرده است.

ب) در صورتی دریافت مهریه اززوج  میسر است که ایشان دارای دارایی‌های زیادی بوده و این موضوع قابل اثبات باشد. در غیر این صورت کار پیچیده و سخت می‌شود و تنها یک وکیل بسیار خبره از عهده این پرونده برخواهد آمد.

شرایط دریافت مهریه در صورت سکونت مرد در خارج از کشور

همانطور که کفتیم سکونت زوجین در خارج ایران ربطی به مطالبه مهریه ندارد و تقریبا شرایط و مراحل وصول مهریه در ایران را خواهد

داشت ودر صورت حضور مرد در خارج از کشور نیز امور دریافت مهریه توسط زوجه قابل انجام است و در چنین شرایطی زوجه اقدام به امور

قانونی به اجرا گذاشتن مهریه می‌کندو موضوع از طریق سفارتخانه ‌ها یا کنسولگری‌ های ایران به اطلاع زوج می‌ رسد.

شرایط مهم وکیل مهریه خارج از کشور

وکیل مهریه خارج از کشور بایستی شرایط ویژه‌ای داشته باشد، از جمله: تخصص و مطالعه فراوان، امانتدار بودن و خیانت نکردن، دارا بودن تجربه کاری و گرفتن هزینه ‌های مناسب.

روش‌ های گرفتن مهریه در خارج از کشور

روش های رایج برای گرفتن مهریه در خارج از کشور عبارتند از:

۱. استفاده از روش اجرای ثبت

۲. پیگیری از طریق دادگاه‌های خانواده.

  1. مراجعه به دادگاه‌های خارجی

از آن‌جایی که بسیاری از تعهدات مالی جنبه بین‌المللی دارند و مهریه نیز یک قرارداد مالی است، با مراجعه به دادگاه‌های خارجی نیز شاید بتوانید نسبت به دریافت مهریه اقدام کنید. اما این امور شرایط ویژه خود را دارا هستند و هماهنگی کامل بایستی بین دستگاه قضایی ایران و کشور مورد نظر شما وجود داشته باشد.

قرارداد مهریه چون در سند ازدواج آورده شده، هم جنبه سندی دارد و هم جنبه قراردادی که می‌توان به عنوان یک حق آن را اثبات کرد.برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با گروه حقوقی ندای حق همراه باشید.

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای