وکیل مهریه ایرانیان خارج از کشور

وکیل مهریه خارج از کشور | مطالبه مهریه بدون حضور در ایران 2024
4.3
(12)

یکی از مشکلات مهمی که در فرآیند دادرسی پرونده‌ های طلاق در زمانی که هر دو یا یکی از زوجین خارج از کشور هستند به وجود می‌آید، تعیین تکلیف مهریه است. در واقع زن ایرانی که خارج از کشور سکونت دارد می تواند مهریه خود را بر طبق قوانین ایران مطالبه نماید، چرا که مطالبه مهریه در داخل کشور انجام می شود و ارتباطی با محل سکونت زن و مرد ندارد. البته ذکر این نکته لازم است که گرفتن مهریه امر راحتی نمی باشد و مستلزم پیگیرهای مداوم وکیل مهریه خارج از کشور است.

اگر در خارج از کشور سکونت دارید و به دنبال یک وکیل مهریه با تجربه می باشید تا بدون نیاز به حضور در ایران پرونده شما را تا رسیدن به نتیجه پیگیری کند، با وکلای با تجربه گروه حقوقی ندای حق از طریق واتساپ ارتباط برقرار کنید.

تماس با کارشناسان ندای حق

در صورت سکونت زوجه در خارج از کشور، به اجرا گذاشتن و دریافت مهریه تنها از طریق وکیل مهریه خارج از کشور انجام خواهد شد. به اجرا گذاشتن و دریافت مهریه فعالیتی سنگین و زمان‌بر است و برای خانمی که خارج از کشور زندگی می‌کند چندان آسان نیست که مسیر پرونده مهریه یا طلاق در دادگاه ایران را به طور منظم پیگیری نماید. چرا که علاوه بر حضور مستمر در ایران باید به شرایط دریافت مهریه نیز اشراف داشته باشد. بنابراین، چاره‌ای جز کمک گرفتن از یک وکیل مهریه خبره در زمینه خانواده و طلاق وجود ندارد. در این مقاله درباره وکیل مهریه خارج از کشور صحبت خواهیم کرد.

وکیل مهریه خارج از کشور

به دلیل کوتاه بودن زمان سفر افراد مهاجر به ایران و از طرف دیگر، طولانی بودن فرآیندهای حقوقی و قضایی، بانوان ساکن در خارج از کشور می ‌توانند نسبت به دریافت وکیل اقدام کنند. وکیل مهریه خارج ازکشور تمام مراحل اخذ مهریه ایرانیان خارج از کشور را انجام می دهد و برای اینکار زوجه بایستی به یکی از سفارت‌خانه ‌ها یا کنسولگری ‌های ایران مراجعه کرده و وکیل مورد نظر خود را انتخاب نمایند. توصیه می ‌شود به یک وکیل خبره خانواده و مهریه مراجعه کنید.

برای انجام فرآیند طلاق یا مهریه در خارج از کشور، بایستی مراحل زیر انجام شود:

۱. انتخاب وکیل

۲. امضاء وکالت نامه و دادن اختیارات لازم به وکیل جهت انجام فرآیند طلاق

۳. ثبت وکالت‌نامه و مهر و امضای آن در سامانه میخک

۴. تأیید وکالت‌نامه و دریافت کد رهگیری

۵. دریافت کپی برابر اصل وکالت‌نامه توسط وکیل منتخب  از وزارت امور خارجه 

در این حالت وکیل به نیابت از طرف زوجه، کلیه امور مربوطه را به نیابت ایشان انجام خواهد داد و نیازی به حضور خود فرد نخواهد بود.

مراحل کار با وکیل مهریه خارج از کشور

مهریه یک بدهی قانونی و شرعی بر ذمه زوج است و زوجین چه درایران باشند چه در خارج ایران ،مانعی بر سر راه مطالبه مهریه وجود ندارد .البته لازم به ذکر است در شرایط فعلی مطالبه مهریه و اجرای آن از طریق محاکم خانواده نبوده و مطالبه مهریه از طریق اداره ثبت قابل انجام است چرا که طبق  بخشنامه جدید ریاست محترم قوه قضاییه بدون مراجعه قبلی به اداره ثبت محاکم خانواده دادخواست مطالبه مهریه را نمی پذیرند.

چه اموالی قابلیت تبدیل به مهریه را دارد؟

در واقع هرچیزی که ارزش مالی داشته باشد میتوان مهریه زوجه قرار داد که ماده 1078 قانون مدنی نیز به این امر تصریح دارد که: 

“هر چیزی که مالیت داشته و بتوان تملک نمود ،می توان مهر قرارداد” و این اموال معمولا شامل ملک، خودرو، سهام، حساب های بانکی و سهم الارث از ملک و هر چیزی که دارای ارزش مالی است، می باشد. حتی اگر زوج کارمند باشند، حقوق وی یک چهارم در صورت داشتن زن یا فرزند و بدون آن یک سوم حقوق وی قابل توقیف است .

اما بایستی توجه داشت که تنها آن دسته از اموال زوج قابلیت پرداخت مهریه را دارند که در داخل ایران باشند. از اموال خارج از کشور زوج، نمی ‌توان مهریه به خانم پرداخت کرد. البته لازم به ذکر است اگر قوانین آن کشور خارجی اجازه دهد شاید بتوان مهریه را به عنوان یک دین و بدهی مطالبه و وصول نمود.

وکیل طلاق ایرانیان خارج از کشور

اغلب خانم هایی که در کشورهای خارجی اقامت دارند گاهی قصد دارند بنا به دلایلی نسبت به مطالبه مهریه خود از خارج از کشور اقدام نمایند .از انجا مطالبه مهریه ایرانیان مقیم خارج دارای شرایط منحصر به فرد خود است لذا بهتر است از یک وکیلی که در زمینه اجرای مهریه تخصص لازم را دارد کمک بگیرید. برای مطالبه و به اجرا گذاشتن مهریه ایرانیان مقیم خارج از کشور طی مراحلی لازم است. 

1_ انتخاب وکیل برای مطالبه مهریه از بین وکلای دادگستری یا به یکی از اقوام و دوستان زوجه ( وکالت با واسطه )

2 -تنطیم و ارسال وکالت نامه و دادن اختیارات به وکیل از طریق سامانه میخکی وزارت امور خارجه 

3 -ارسال اسناد و مدارک مربوطه برای وکیل در ایران که با طی این مراحل اقدامات قانونی وکیل پرونده اغاز می شود ابتدا وکیل به دفتر ازدواجی که موکل در انجا عقد نموده مراجعه کرده و برای هر تعداد سکه وفق اختیارات وکالت نامه تقاضای صدور اجراییه می نماید  و سپس با مراجعه به اداره ثبت استعلام اموال زوج را درخواست نموده و درصورتی که زوج اموالی درایران داشته باشد نسبت به توقیف انها و ادامه مراحل اجرایی اقدام می نماید. حتی وکیل  می تواند بنا به درخواست موکله، زوج را ممنوع الخروج نماید.

البته زوج نیز اگر امکان پرداخت مهریه را به صورت یکجا نداشته باشد می تواند از طریق وکیل در ایران دادخواست اعسار تقدیم دادگاه نماید. درصورتی که دادگاه دلایل زوج را موجه تشخیص داد پس از حکم دادگاه، مهریه تقسیط خواهد شد تا در زمان‌بندی مشخص از دارایی‌های زوج، به زوجه پرداخت شود. بهتراست بدانید که دریافت مهریه در خارج از کشور با وجود تحریم و نقل و انتقالات بانکی ایران و موارد دیگر، دچارمشکلاتی خواهد شد. لازم است راهکار رفع این مشکلات را بیابید. پس از حکم دادگاه درباره اعسار، وکیل زوجه اقساط مهریه را دریافت کرده و به زوجه در خارج از کشور پرداخت می‌کند.

نکات مهم در انتخاب وکیل مهریه خارج از کشور

الف) از کارآمدی و امانتداری وکیل خود اطمینان حاصل کنید. موارد زیادی وجود دارد که وکیل خیانت در امانت کرده و مبالغ مهریه را به زوجه پرداخت نکرده است.

ب) در صورتی دریافت مهریه اززوج میسر است که ایشان دارای دارایی‌های زیادی بوده و این موضوع قابل اثبات باشد. در غیر این صورت کار پیچیده و سخت می‌شود و تنها یک وکیل بسیار خبره از عهده این پرونده برخواهد آمد.

شرایط دریافت مهریه در صورت عدم ثبت رسمی ازدواج 

همان طور که گفتیم طبق اخرین بخشنامه صادره، محاکم دادگستری از پذیرش دادخواست مطالبه مهریه ممنوع گردیده اند و مطالبه مهریه از طریق دفترخانه ای که زوجین درانجا عقد نموده اند صورت می گیرد و بعد از صدور اجراییه زوجه یا وکیل ایشان، به اجرای ثبت ( اداره پنجم ) جهت استعلام اموال مراجعه می نماید. حتی علاوه بر توقیف اموال امکان درخواست ممنوع الخروجی زوج نیز وجود دارد.

اما گاهی یک خانم و اقای ایرانی دریک کشور خارجی مانند المان یا ایتالیا ازدواج میکنند و کنسولگری به انها یک گواهی شرعی میدهد چون زوجه سند ازدواج ایرانی ندارد. لذا قاعدتا به دلیل عدم وقوع عقد در دفترخانه رسمی ازدواج ، امکان مراجعه به اداره پنجم و درخواست صدور اجراییه وجود ندارد اما امکان مستقیم مطالبه مهریه از طریق دادگاه وجود دارد منوط به اینکه درگواهی صادره ،مهریه زوجه قید شده باشد.  

شرایط دریافت مهریه در صورت سکونت مرد در خارج از کشور

همان طور که گفتیم سکونت زوجین در خارج ایران ربطی به مطالبه مهریه ندارد و تقریبا شرایط و مراحل وصول مهریه در ایران را خواهدداشت و در صورت حضور مرد در خارج از کشور نیز امور دریافت مهریه توسط زوجه قابل انجام است. در چنین شرایطی زوجه اقدام به امور قانونی  اجرا گذاشتن مهریه می‌کند و موضوع از طریق سفارتخانه ‌ها یا کنسولگری‌ های ایران به اطلاع زوج می‌ رسد.

شرایط مهم وکیل مهریه خارج از کشور

وکیل مهریه خارج از کشور بایستی شرایط ویژه‌ای داشته باشد، از جمله: تخصص و مطالعه فراوان، امانتدار بودن و خیانت نکردن، دارا بودن تجربه کاری و گرفتن هزینه ‌های مناسب.

توقیف ملک مشاعی برای مطالبه مهریه

منظور از ملک مشاعی یعنی علاوه بر زوج چند نفر دیگر نیز مالک آن ملک می باشند که در این شرایط در صورت مطالبه مهریه سهم زوج از ملک قابل توقیف است. مثلا2 دانگ ملکی اگر به نام زوج باشد، زوجه می تواند آن را توقیف کند. اما در نظر داشته باشید چنانچه زوج از ملکی به عنوان محل سکونت استفاده می نماید جزء مستثنیات دین محسوب شده و قابل توقیف نیست اما چنانچه علاوه بریک خانه، ملک دیگری نیز داشته باشد قابل توقیف است.

توقیف سهم الارث زوج برای مطالبه مهریه 

گاهی ممکن است زوج به نام خود ملکی نداشته باشد اما پس از فوت نمودن والدین یا دیگربستگان، به ایشان ملکی به ارث برسد که در این حالت اشاعه به صورت قهری است که زوجه می تواند نسبت به توقیف سهم الارث زوج اقدام نماید و دیگر وراث نمی توانند مال توقیف شده را به فروش برسانند. لذا باید ابتدا مهریه زوجه را پرداخت نمایند. هرچند گفته می شود برای توقیف سهم الارث نیاز به طی نمودن مراحل انحصار وراثت نیست ولی به لحاظ رویه معمول در اجرای ثبت، در صورت درخواست توقیف سهم الارث باید گواهی انحصار وراثت را نیز ارائه دهید.

روش‌ های گرفتن مهریه در خارج از کشور

روش های رایج برای گرفتن مهریه در خارج از کشور عبارتند از:

۱.  استفاده از روش اجرای ثبت

۲.  پیگیری از طریق دادگاه‌های خانواده

مراجعه به دادگاه‌های خارجی برای دریافت مهریه

از آن‌ جایی که بسیاری از تعهدات مالی جنبه بین‌المللی دارند و مهریه نیز یک قرارداد مالی است، با مراجعه به دادگاه‌های خارجی نیز شاید بتوانید نسبت به دریافت مهریه اقدام کنید. اما این امور شرایط ویژه خود را دارا هستند و هماهنگی کامل بایستی بین دستگاه قضایی ایران و کشور مورد نظر شما وجود داشته باشد.

قرارداد مهریه چون در سند ازدواج آورده شده، هم جنبه سندی دارد و هم جنبه قراردادی که می‌توان به عنوان یک حق آن را اثبات کرد. در صورت درخواست وکیل با کارشناس گروه حقوقی ندای حق در ارتباط باشید.

در بسیاری از کشورها، حقوق مالی یک موضوع حیاتی در حقوق خانواده است. اما، قوانین مهریه و حقوق زنان در هر کشور ممکن است متفاوت باشد. اما در کل، مهریه به عنوان یک حق قانونی در اکثر فرهنگ‌ها و دین‌ها مورد تأیید است. چرا که مهریه حقی است که به مجرد عقد نکاح بر ذمه زوج ایجاد می شود و برای زوجه هرزمان امکان مطالبه هست. در مورد مطالبه مهریه از زوج در خارج از کشور، می‌توانید این موارد را در نظر بگیرید:

قوانین محل اقامت: قوانین مهریه و حقوق زنان به طور عمده توسط قوانین کشور محل اقامت شما تنظیم می‌شود. بنابراین، مفید است قوانین مربوط به حقوق زنان و ازدواج در کشوری که در آن زندگی می‌کنید را بررسی کنید.

توافق‌نامه ازدواج: اگر شما و همسرتان یک توافق‌نامه ازدواج دارید که در آن مسائل مرتبط با مهریه مشخص شده است، این توافق‌نامه می‌تواند به عنوان مرجع حقوقی مفید باشد.

مشاوره حقوقی: همیشه می‌توانید به وکیل یا مشاور حقوقی متخصص در حوزه حقوق خانواده مراجعه کنید. آن ها می‌توانند شما را در مورد حقوق شما و راهکارهای حقوقی ممکن که درخصوص مهریه و ازدواج وجود دارد، راهنمایی کنند.

قوانین مهریه برای ایرانیان مقیم خارج ازکشور با داخل کشور تفاوت خاصی ندارد. انچه مهم است نحوه و شیوه انجام و اجرای آن می باشد. با توجه به این که ایرانیان مقیم خارج از کشور  به دلیل مشکلات متعدد ازجمله بعد مسافت و صرف وقت و هزینه و عدم اشنایی با قوانین روز امکان پیگیری مداوم در داخل کشور را ندارند. وکیل مهریه خارج ازکشور شما را دراین زمینه یاری می کند. مهم است که در هر مورد خاص، با یک متخصص حقوق خانواده مشورت کنید تا بهترین  راهکارها را در اختیار شما بگذارد.

توقیف مال غیر منقول بابت مهریه

مراد ازمال غیرمنقول مالی است که امکان انتقال آن به صورت فیزیکی مقدور نباشد مانند خانه وزمین و…..توقیف مال غیرمنقول ( مثل خودرو، اموال، حساب‌های بانکی و دارایی‌های دیگر ) برای پرداخت مهریه در برخی موارد و در برخی از کشورها امکان‌پذیر است. این اقدام ممکن است در زمانی که شخصی تعهد به پرداخت مهریه نکرده یا از تعهدات مالی خود تخلف کرده باشد، انجام شود.

در ایران، موضوع توقیف مال غیرمنقول برای پرداخت مهریه تحت عنوان “تعهد اجرای حکم” در احکام قانونی مطرح شده است. این اقدام می‌تواند بر اساس تصمیم قضائی انجام پذیرد. در ایران، برخی اصول و قوانین در خصوص مهریه به شرح زیر هستند:

توافق‌نامه ازدواج: اگر توافق‌نامه ازدواجی وجود داشته باشد و در آن مهریه مشخص شده باشد، اجرای این توافق‌نامه توسط دادگاه ممکن است انجام شود.

تصمیم قضایی: در صورت عدم وجود توافق‌نامه یا تعهدات نقض شده، افراد می‌توانند از طریق دادگاه تصمیم قضایی جهت توقیف مال غیرمنقول به منظور پرداخت مهریه درخواست کنند.

اجرای تصمیم قضایی: اجرای تصمیم قضایی توسط دستگاه‌های اجرایی و قضائی انجام می‌شود. این اجرای تصمیم شامل توقیف مال غیرمنقول و یا دارایی‌های دیگر جهت پرداخت مهریه می‌ باشد.

مستثنیات دین به چه معناست؟

نکته مهم این است که در مورد توقیف اموال، تمام اموال زوج قابل توقیف نیست که به آن مستثنیات دین میگویند. مثلا چنانچه زوج یک اپارتمان داشته باشد که به نامش است اما دران ساکن میباشد. یا مالک خودرویی باشد که با ان امرار معاش می نماید. در  این موارد این گونه اموال  قابلیت توقیف ندارد و چنانچه توقیف هم گردد، زوج می تواند به آن اعتراض نموده و درخواست رفع توقیف اموال را بخواهد.

پروسه مطالبه مهریه از طریق اجرای ثبت

در ایران، پروسه مطالبه مهریه از طریق اجرای ثبت به نام “اجرای اسناد مالی و مدنی” شناخته می‌شود. در اینجا یک چشم‌انداز کلی از مراحل این پروسه ارائه شده است:

تهیه اسناد: شخصی که می‌خواهد مهریه خود را از طریق اجرای ثبت دریافت کند، باید اسناد مربوطه را تهیه کند. این اسناد می‌توانند شامل توافق‌نامه ازدواج، اسناد مربوط به تعهدات مالی مهریه، و تصمیمات قضایی باشند.

تقاضای ثبت: شخص مطالبه‌کننده باید با حضور در دفتر ازدواجی که عقد درانجا صورت گرفته مراجعه و درخواست صدور اجراییه نماید

تصویب ثبت: پس از ارائه درخواست، سردفتر مربوطه، اسناد را بررسی می‌کند و در صورت مطابقت، اقدام به صدور اجراییه و ارسال آن به اداره پنجم ( اجرای مهریه )می نماید.

اعلام به بدهکار: پس از ارسال به اداره ثبت ضمن استعلام اموال به بدهکار ( زوج ) اعلام می‌شود که باید  مهریه زوجه را پرداخت کند.

اجرای ثبت: در صورت عدم اقدام به پرداخت مهریه توسط زوج، زوجه می‌تواند اقدام به توقیف دارایی‌های بدهکار (مانند ملک، خودرو، حساب بانکی و غیره) نماید.

فروش دارایی‌ها: در صورتی که بدهکار پس از توقیف دارایی‌ها، همچنان به پرداخت تعهدات خود اقدام نکند، دارایی‌ها فروخته می‌شوند و زوجه  از محل فروش اموال زوج یا توقیف حساب بانکی، مهریه خود را دریافت می‌کند. اگر مهریه عندالمطالبه باشد، زن پس از اجرا گذاشتن مهریه می‌تواند مرد راممنوع الخروج نیز نماید. داشتن یک وکیل مهریه خارج ازکشور می تواند روند پرونده شما را به درستی پیش ببرد.

بخشش مهریه در خارج از کشور

موضوع بخشش مهریه در خارج از کشور بستگی به قوانین مربوط به ازدواج و حقوق خانواده در کشور مقصد دارد. در بسیاری از کشورها، امکان بخشش مهریه وجود دارد و این امر بیشتر به مفاد توافق‌نامه ازدواج یا تصمیمات دادگاه بستگی دارد.

در کشورهایی که قوانین حقوق خانواده و ازدواج به شدت مرتبط با دین هستند، مفاد دینی نیز ممکن است تأثیرگذار باشد. در بعضی از ادیان، مفادی در مورد مهریه و تعهدات مالی در زمان ازدواج وجود دارد. البته دقت داشته باشید که درخواست بخشش مهریه صرفا ازطرف زوجه و با رضایت کتبی وی و احراز هویت ایشان امکان پذیر است. چراکه امکان بخشش مهریه به صورت دست نویس اعتبار چندانی ندارد. چنان چه زوجه ساکن ایران باشد با مراجعه به دفترخانه اسناد رسمی این امر انجام می شود که معمولا درقبال اخذ حق طلاق این بخشش صورت می گیرد که می توانید مقاله طلاق با داشتن حق طلاق رامطالعه کنید.

اما چنانچه زوجین مقیم خارج ازکشور باشند دو حالت وجود دارد اگر زوجه ضمن بخشش مهریه قصد طلاق توافقی را دارد میتوانند طی صورتجلسه ای توافق نموده و به وکیل طلاق ایرانیان خارج  ازکشور وکالت داده تا پروسه مربوط به آن را انجام دهند اما اگر صرفا زوجه قصد بذل مهریه بدون طلاق را داشته باشد می تواند به یک وکیل درایران وکالت میخکی داده تا با مراجعه به دفتراسناد رسمی برای بخشش مهریه اقدام نماید. لازم به ذکر است به خاطر مشکلاتی که امکان بروز آن دراینده وجود دارد، معمولا سردفتران محترم اسناد رسمی به سختی و با حضور شاهد از سمت زوجه مخصوصا اذن پدر زوجه این کار را انجام می دهند.

راههای وکالت دادن به وکیل مهریه

اگر به دنبال مطالبه مهریه و نیاز به خدمات یک وکیل در این زمینه هستید، می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

  • مشاوره حقوقی
  • تهیه اسناد مطالبه مهریه مانند معرفی اموال
  • بررسی قوانین محل اقامت
  • تعیین میزان مهریه
  • تهیه مدارک شناسایی شامل اصل سندازدواج یا رونوشت ان
  • کارت ملی وشناسنامه زوجه

ناگفته نماند هرچند تعدادی ازکشورهای اروپایی درزمان رسیدگی به طلاق حقوق مالی زوجه را مورد لحاظ قرار می دهند اما توقیف اموال بابت مهریه صرفا شامل اموال زوج درایران می باشد و شامل اموال خارج کشور نیست. ایرانیان مقیم خارج ازکشور می توانند پروسه مربوط به مطالبه مهریه و ممنوع الخروجی را از طریق وکیل دادگستری متخصص دراین زمینه پیگیری نمایند.

برای وکالت دادن از دو طریق سامانه ثنا ومیخکی این امر امکان پذیر است. وکیل مهریه ایرانیان خارج از کشورخارج به دلیل تجربه و به جهت آشنایی با رویه قضایی ومراحل اجرای ثبت، پرونده را در کمترین زمان و از بهترین راه های موجود، حل و فصل می کند. برای اشنایی با قوانین مطالبه مهریه از زوج در خارج ازکشور و مشاوره دراین خصوص  باکارشناس گروه حقوقی ندای حق در واتساپ درارتباط باشید.

این پست چقدر برای شما مفید بود؟

برای امتیازدهی روی ستاره ها کلیک کنید.

معدل امتیازها: 4.3 / 5. تعداد افرادی که امتیاز داده اند: 12

هنوز امتیازی داده نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *