وکیل افراز ملک مشاع در تهران + هزینه وکیل افراز

وکیل افراز ملک مشاع در تهران | شرایط، مراحل و هزینه وکیل افراز

افراز در معنای حقوقی یعنی تقسیم مال مشاع بین شرکاء و به بیان دیگر، وقتی حداقل دو یا چند نفر شریک در تقسیم مال غیر منقول مشاع توافق وتراضی نداشته باشند، موضوع افراز مطرح می شود. در مواد قانون مدنی، تعریف خاصی از مال مشاع نشده است اما مال مشاع مالی است که تقسیم نشده است و در مقابل کلمه مفروز یعنی جداشده بکار می رود.

جهت دریافت مشاوره رایگان و تخصصی از وکیل پایه یک در دعاوی ملکی و درخواست همکاری در پرونده های ملکی خود به صفحه وکیل ملکی مراجعه کنید.

تماس با کارشناسان ندای حق

وقتی مالی مشاع باشد همه شرکاء در جزء آن شریکند و سهم هیچکدام از شرکاء مشخص نیست و اگر یکی از شرکاء تصمیم بگیرد سهم خود را مجزا کند، در واقع باید به مالکیت مشاعی خاتمه دهد. البته ممکن است یکی از شرکاء سهم خود را افراز کند و باقی مالکین مال مشاعی (درفرض بیش از دو نفر بودن ) کماکان مالکیت مشاعی خود را حفظ کنند.

وکیل افراز ملک مشاع کیست؟

حال که تعریف مال مشاع و افراز را دانستیم، باید بدانیم وکیل افراز ملک مشاع به وکیل دادگستری گفته می شود که با توجه به قوانین مدنی و قانون افراز و فروش املاک مشاع در موارد بروز اختلافات بین شرکاء بهترین راهکار را ارائه میدهد و در نهایت با افراز ملک مشاع حالت اشاعه به پایان رسیده و هریک از شرکاء مالک سهم اختصاصی خود می شود.

ویژگی های وکیل متخصص افراز ملک مشاع

زمانی که به یک وکیل متخصص افراز ملک مشاع مراجعه می شود، وکیل مربوطه با توجه به مواد قانونی قانون مدنی و همچنین بر طبق قانون افراز و فروش املاک مشاع، در ابتدا باید بررسی کند که ایا ملک مشاعی است یا خیر. چرا که اولا برای افراز وجود حداقل دو شریک لازم است و دوم اینکه بررسی نماید که آیا جریان ثبتی ملک خاتمه یافته یا خیر.

دلیل این امر این است که طبق تبصره ماده یک قانون افراز و فروش املاک مشاع، سند مالکیت معارض نباید وجود داشته باشد و اینکه ببیند آیا در بین شرکاء شخص محجور یا غایبی وجود دارد یا خیر، زیرا در تعیین صلاحیت مرجع افراز تاثیر گذار است و با درنظر گرفتن این موارد و بررسی مدارک ومستندات نسبت به ارائه درخواست به اداره ثبت یا دادگاه حسب مورد اقدام نماید.

بهترین-وکیل-افراز-ملک-مشاع
بهترین-وکیل-افراز-ملک-مشاع

بهترین وکیل افراز ملک مشاع در تهران

امروزه به خاطر گستردگی روابط حقوقی بین افراد می توان گفت وکالت نیز به شاخه های متعددی تقسیم شده است و یک وکیل باید در ان حوزه کاری تمرکز داشته و تجربه انجام چند مورد را داشته باشد. افراز ملک مشاع نیز یکی از همین موارد است و بهتر است متقاضی افراز ملک مشاع درخواست خود مبنی بر افراز را از طریق وکیل تقدیم نماید، زیرا وکیل در ابتدا برای دیگر مالکین مشاعی اظهارنامه ای مبنی بر اقدام به فروش سهم متقاضی ارسال میکند و اگر پاسخی مبنی بر توافق حاصل نشد به اداره ثبت محل وقوع ملک مراجعه و درخواست افراز را مینماید.

سپس پرونده توسط کارشناس بررسی گردیده و از ملک بازدید می شود و اگر ملک قابل افراز بود که اداره ثبت، سهم مالک مشاعی را افراز می نماید، اما اگر قابل افراز نباشد اداره ثبت تصمیم ثبتی می گیرد و یگ گواهی به متقاضی مبنی بر غیر قابل افراز بودن ملک ارائه می دهد و این تصمیم اداره ثبت در روزنامه درج شده و به اطلاع سایر مالکین مشاعی ملک نیز می رسد و تصمیم ثبت قابلیت اعتراض ظرف ده روز در دادگاه را دارد.

در صورت عدم اعتراض یا رد آن، متقاضی با همان گواهی به دادگاه درخواست دستور فروش ملک مشاع غیر قابل افراز را تقدیم می کند و ضمنا مدارک مالکیت متقاضی افراز و گواهی صادره از اداره ثبت و … باید به دادخواست پیوست باشد.

تمام موارد گفته شده زمانی است که جریان ثبتی ملک خاتمه یافته و در بین ماکلین مشاعی فرد محجور یا غایب نباشد در غیر این صورت، مرجع صلاحیت دار، برای درخواست افراز ملک مشاع همان دادگاه می باشد و نه اداره ثبت.

با توجه به پیچیدگی های دعاوی ملکی از جمله افراز املاک مشاع کمک گرفتن از یک وکیل افراز ملک مشاع در تهران می تواند از زیان های بعدی از جمله طرح نادرست موضوع، عدم مراجعه به مرجع صالح حسب توضیحات ارائه شده و جلوگیری از مشکلات در روند عملیات اجرایی و مزایده جلوگیری نماید. وکیل افراز ملک مشاع با تجربیات خود در این زمینه می تواند حقوق موکل خود را بدون هیچ کم و کاستی حفظ نماید واز آن دفاع کند.

هزینه-وکیل-افراز-ملک-مشاع
هزینه-وکیل-افراز-ملک-مشاع

هزینه وکیل افراز ملک مشاع

قانون افراز وفروش املاک مشاع هزینه تفکیک را بر مبنای ارزش معاملاتی روز تعیین نموده است. حتی اگر بهایی که به هنگامه معامله تعیین می شود بیش از ارزش معاملاتی روز باشد، این مبلغ توسط واحد ثبتی دریافت می شود و برهمین مبنا، هزینه افراز نیز بر اساس همین قاعده دریافت می شود که فرد متقاضی برای به جریان انداختن پرونده خود در اداره ثابت باید ان را کامل پرداخت کند.

هزینه وکیل ملکی هر سال بر مبنای تعرفه مشخص می شود و افراز املاک مشاع نیز یکی از اینگونه دعاوی است. البته وکیل و موکل می توانند با توجه به میزان پیچیدگی پرونده و روند آن بر مبنای مبلغ منصفانه ای توافق نمایند، چرا که هزینه وکیل ملکی بر طبق وسعت کار تعیین می‌ شود و گاهی از یک وکیل به وکیل دیگر بر اساس پیگیری و تجربه‌های موفقیت‌ آمیز متفاوت است. برای سهولت در طی کردن روند افراز ملک مشاع و کاهش هزینه‌های اضافی، بهتر است از همان ابتدا برای افراز ملک، از مشاوره وکیل افراز ملک مشاع بهره‌مند شوید.

شماره وکیل افراز املاک مشاع

لازم است بدانیم توافق ویا عدم توافق شرکاء درملک مشاعی موضوع مهمی است چرا که درصورت عدم توافق هر یک می توانند تقاضای افراز را مطرح نمایند. افراز ملک مشاع تنها با تصمیم اداره ثبت یا حکم قضایی دادگاه قابلیت اجرا را دارد، لذا بهتر است افراز ملک مشاع را از طریق یک وکیل ملکی پیگیری نمایید.

حضور یک وکیل متخصص می تواند شما در حصول نتیجه بهتر یاری کند و در روند پرونده شما بسیار موثر باشد. کما اینکه وکیل تمام مراحل افراز و تفکیک و دستور فروش را به انجام می رساند. در صورت تمایل به مشاوره و دریافت خدمات وکالتی از گروه حقوقی وکلای ندای حق، می توانید از طریق واتساپ با کارشناس مجموعه در ارتباط باشید.

مشاوره-وکیل-ملک-مشاع
مشاوره-وکیل-ملک-مشاع

مشاوره وکیل افراز ملک

شراکت در یا مال یا حالت اشاعه به دو صورت اتفاق می افتد، گاهی به صورت ارادی بوده یعنی دو یا چند نفر تصمیم می گیرند که یک مالی را به صورت مشاعی مالک باشند و گاهی نیز بصورت قهری و اجباری است مانند زمانی که فردی فوت نموده و اموالی از ایشان به جا میماند که به صورت مشاع به ورثه، ارث میرسد البته تفاوتی نمی کند که این حالت اشاعه اختیاری است یا قهری اما وقتی مال میان ورثه مشترک باشد.

در این حالت معمولا تقسیم ترکه لازم است که که در این شرایط مشاوره با وکیل افراز ملک که آگاهی نسبت به قوانین ارث نیز داشته باشد شما را در رسیدن به نتیجه مطلوب تر یاری می کند.

در این زمینه میتوانید مطلب تقسیم ترکه را مطالعه کنید.

سوالات متداول
ملک مشاع را می‌توان بدون رضایت سایر شرکا به فروش گذاشت؟

چنانچه کسی بخواهد مال مشاع را بدون توافق ورضایت دیگر شرکاء بفروشد نیازمند اخذ حکم قضایی از دادگاه میباشد درغیراینصورت معامله غیر نافذ و قابل فسخ میباشد.

آیا حق الوکاله وکیل افراز به ارزش مالی ملک وابسته است؟

حق الوکاله وکیل افراز براساس تعرفه های اعلامی وبر مبنای ارزش منطقه ای ملک تعیین میشود ولی به طریق دیگری نیز بین وکیل وموکل قابل توافق است .

ملک مشاعی که غیر قابل افراز باشد به چه نحو جداسازی می‌شود؟

با اخذ گواهی عدم افراز از اداره ثبت ودرخواست به دادگاه مبنی بر تقاضای دستور فروش

مبلغی که از فروش ملک مشاع حاصل می‌شود به چه نحوی به شرکا داده می‌شود؟

بعد از طی عملیات اجرایی و مزایده وفروش ملک ، مبلغ هریک از شرکاء به نسبت سهمشان پرداخت میشود .

مدت زمان افراز ملک چقدر است؟

مدت زمان افراز ملک بستگی به عوامل مختلفی دارد اما به طوذ تقریبی حدود4 الی 6 ماه برای این پروسه زمان لازم است .

مهمترین فرق افراز و تفکیک پیست؟

تفکیک به معنای تقسیم ملک به قطعات کوچکتر است و لزوما ملک مشاعی نیست ولی افراز به معنای جداسازی و تعیین سهم هریک از شرکاست و لذا حالت اشاعه در ان الزامی است .

درصورت اعتراض نسبت به تصمیم واحد ثبتی مبنی بر غیرقابل افراز بودن ملک ایا درخواست دستور فروش
ارسوی باقی شرکاء پذیرفته میشود ؟

خیر دراین حالت صادرکردن دستور فروش قبل رسیدگی به اعتراض واحد ثبتی فاقد وجاهت قانونی میباشد .

ملک مشاعی که نسبت به ان سنذ مالکیت معارض صادرشده قابلیت افراز را دارد؟

خیر .تازمانی که نسبت به این موضوع تصمیم قطعی مبنی بر رفع تعارض صادرنشده باشدملک قابلیت افراز را ندارد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *