همه چیز در مورد دادنامه انحصار وراثت

هنگامی که فردی فوت می‌کند، ورثه او برای اینکه بتوانند هرگونه اقدام حقوقی در اموال و دارایی‌های او داشته باشند، باید اقدام به ارائه گواهی انحصار وراثت کنند. امکان تقسیم ارث بدون ارائه انحصار ورثه وجود ندارد به همین دلیل نیاز است که با همه چیز در مورد دادنامه انحصار وراثت آشنا شوید تا در مواقع ضروری بتوانید مسیر قانونی صحیح را طی کنید.

انحصار وراثت محدود و نامحدود چیست؟

انحصار وراثتی که صادر می شود برطبق اموال باقی مانده از متوفی به دو دسته تقسیم میشود محدود و نامحدود 

اگر میزان دارایی و اموال به جا مانده از متوفی کمتر از ۵۰ میلیون تومان باشد انحصار وراثت محدود نیاز است و اگر میزان ان اموال و دارایی بیشتر از ۵۰ میلیون تومان باشد مستلزم اخذ گواهی انحصار وراثت نامحدود است و انحصار وراثت نامحدود از نطر زمانی با محدود فرق دارد چرا که درنوع نامحدود نیاز به نشر اگهی می باشد ومدت ان حدود ۳۰ روز ولی صدور گواهی انحصار وراثت محدود حدود یک هفته است.

دادنامه انحصار وراثت چیست؟

گواهی یا دادنامه انحصار وراثت به فرمی حقوقی و رسمی گفته می‌شود که در آن سهم الاث هر کدام از ورثه مشخص می‌شود و آنها پس از دریافت این گواهی، می‌توانند نسبت به خرید و فروش ارثیه‌های خود اقدام کنند. بدون داشتن دادنامه انحصار وراثت امکان تقسیم اموال وجود ندارد  و این کار غیرقانونی است. برای دادخواست انحصار وراثت حضور تمامی وراث الزامی نیست و آنها می‌توانند به یکی از ورثه وکالت داده تا او تمامی کارهای قانونی را انجام دهد. اگر اطلاعات کافی از شرایط گواهی انحصار وراثت داشته باشید، می‌توانید بدون صرف هزینه‌های گزاف و اتلاف وقت برای این کار اقدام کنید. البته کمک گرفتن از یک وکیل ماهر نیز می‌تواند در این مسیر به شما کمک زیادی کند.

عدم همکاری ورثه در پروسه انحصار وراثت 

چنانچه بعضی از ورثه برای انجام انحصار وراثت همکاری نکنند یا  بر سر اموال و دارایی های به جا مانده از متوفی مانند زمین یا اپارتمان توافق نداشته باشند بسته به نوع موضوع و ماترک متوفی اولین قدم مذاکره و صحیت با ورثه است و چنانچه ورثه برای اخذ گواهی انحصار وراثت و دیگر امور مربوط به ان همکاری نکنند دادگاه بدون نیاز به حضور ورثه به درخواست متقاضی رسیدگی نموده و تصمیم مقتضی میگیرد و پیشنهاد میشود برای جلوگیری ازهرگونه تنش با وکیل دادگستری مشورت کنید .

مدارک لازم برای دریافت دادنامه انحصار وراثت چیست؟

برای دریافت دادنامه انحصار وراثت یک سری مدارک به شرح زیر مورد نیاز است:

  1. گواهی فوت که تمامی افراد می‌توانند آن را به صورت الکترونیکی دریافت کنند؛ گرفتن این گواهی برای ورثه به راحتی انجام می‌شود.
  2. عقدنامه یا کپی آن برای همسر متوفی
  3. شناسنامه وراث
  4. وصیت نامه تایید شده و معتبر
  5. استشهادیه محضری

تمامی مدارک بالا باید به طور کامل تهیه و ارائه شوند. در صورتی که هر کدام از مدارک ناقص باشد یا برخی از ورثه تمایلی به همکاری نداشته باشند، ممکن است دریافت دادنامه انحصار وراثت کمی با مشکل همراه شده و نیاز باشد شما با یک وکیل با تجربه و حاذق در این زمینه مشورت کنید.

ماترک متوفی چیست؟

 ماترک به تمامی اموالی گفته می‌شود که از فرد فوت شده باقی مانده است. این دارایی شامل زمین، خانه، خودرو، حساب‌های بانکی و غیره است. وراث موظف هستند بر اساس وصیت نامه تمامی بدهی‌های متوفی را از مال او پرداخت کرده و سپس بقیه اموال باقیمانده را میان خود تقسیم کنند. هنگامی که دادنامه انحصار وراثت صادر می‌شود، موضوع ماترک متوفی پیش می‌آید، به همین دلیل تمامی وراث باید ماترک را در نظر گرفته و مقداری از آن را برای بدهی‌های متوفی کنار گذاشته و مابقی را بر اساس قانون میان خود تقسیم کنند. در صورتی که در این مسیر با مشکل روبرو شوند، می‌توانند با یک وکیل صحبت کرده یا از طریق قانون اقدام نمایند.

پروسه انحصار وراثت ایرانیان خارج از کشور 

همانطور که قبلا هم گفتیم طبق قوانین موضوعه اتباع ایرانی در هرکجای دنیا که یاشند در احوال شخصیه مثل ازدواج و طلاق و ارث باید طبق قوانین کشور خود عمل نمایند برای همین طبق ماده ۲۲ قانون ثبت احوال ،وفات ایرانیان درخارج از کشور بایدبه ماموران کنسولی محل اقامت یا نزدیکترین ماموران کنسولی ایران یا به سازمان ثبت احوال کشور اعلام گردد .لذا مرحله اول ابطال شناسنامه و صدور گواهی فوت فرد است که به ورثه یا وکیل وی ارائه میشود . دادن وکالت به وکیل دادگستری متخصص در انحصار وراثت ایرانیان خارج ازکشور به دو طریق امکان پذیر است اگر کارت ملی شما هوشمند بوده و سیم کارت ایراتی فعال داشته باشید میتوانید با ثبت نام در سامانه ثنا و احراز هویت خود به صورت مستقیم به وکیل خود درایران وکالت دهید و اگر چنین امکانی ندارید میتوانید از طریق سامانه میخکی وزارت امور خارجه و بعد از احراز هویت  وامضای وکالتنامه ،ان را برای وکیل خود درایران ارسال کنید تا نسبت به اخذ گواهی انحصار وراثت برای شما اقدام نماید .

نکات مهم پس از صدور دادنامه انحصار وراثت

پس از صدر و ارائه دادنامه انحصار وراثت بهتر است نکات زیر را مد نظر داشته باشید:

  1. شما می‌توانید هر زمان برای گرفتن انحصار وراثت اقدام کنید و محدودیت زمانی برای این کار وجود ندارد، حتی مشمول جریمه نیز نمی‌شوید.
  2. به برخی اموال متوفی مالیات تعلق می‌گیرد که ورثه موظف به پرداخت این مالیات هستند. لیست مواردی که به آن‌ها مالیات تعلق می‌گیرد به صورت مرتب تغییر می‌کند و نیاز است شما قبل از پرداخت، از آن اطلاع داشته باشید.
  3. در صورتی که ورثه هنگام تقسیم اموال با مشکل یا عدم تفاهم روبه رو شوند، قانون برای آن‌ها به صورت عادلانه این کار را انجام می‌دهد.

انحصار وراثت برای فرد محجور 

کلمه محجوربه معنای منع کردن و در معنای حقوقی به کسی گفته میشود که صلاحیت تصرف وانجام اعمال حقوقی در اموال خود را ندارد افراد محجور شامل سه دسته می باشند مجنون (دیوانه)-صغیر_غیررشید

فرد مجنون یا اصطلاحا دیوانه صلاحیت تصمیم گیری در هیچ نوع امور اعم ازمالی و غیرمالی را ندارد و فرد صغیر هنوز به سن قانونی نرسیده و فرد غیر رشیدهم به سن قانونی رسیده اما هنوز درک کافی نسبت به مسائل مالی و انجام اعمال حقوقی ندارد .لذا تقسیم ارث محجورین با توجه به اینکه صلاحیت تصمیم در مورد اموالشان را ندارند با حضور ولی یا قیم انهاو یا وکیل شان صورت می پذیرد .

سخن پایانی

موضوع انحصار وراثت یکی از موضوعات اصلی در قانون کشور ایران به حساب می‌آید و پس از آنکه دادنامه انحصار وراثت صادر شد، هر کدام از ورثه می‌توانند برای دریافت حق قانونی خود اقدام کنند.گاهی مواقع به دلیل برخی مشکلات حقوقی و قانونی ممکن است برای وراث مشکلات مختلفی ایجاد شود، در این شرایط می‌توانید با یک وکیل باتجربه صحبت کرده تا او در این مسیر شما را به طور کامل راهنمایی کند. در نظر داشته باشید که پرونده های حقوقی معمولا روند پر پیچ و خمی دارند و بدون آگاهی کامل نمی توان قدم در این مسیر گذاشت.از طریق واتساپ با کارشناس گروه حقوقی ندای حق در ارتباط باشید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *