اجرت المثل ایام زوجیت

اجرت المثل ایام زوجیت

پس از ازدواج، یکسری از وظایف قانونی بر عهده زوجین نهاده می شود که یکی از مهم ترین آنها، تبعیت و تمکین زن از شوهر خود می باشد. اما بعضی از وظایف و کارها به طور قانونی بر  عهده زن نیست. در خانواده های ایرانی عرف می باشد که  نگهداری فرزند و رسیدگی به امور خانه بر عهد زن خانه است در واقع وظیفه قانونی زن نیست، زن می تواند برای این کارها از شوهر خود به طور قانونی مطالبه دستمزد کند

اگر برای دستمزد، بین زن و شوهر توافقی صورت نگرفته باشد زن می تواند دادخواست مطالبه اجرت المثل ایام زوجیت از شوهر خود داشته باشد. مثل ظرف شستن، نگهداری فرزند، تمیز کردن خانه، غذا درست کردن و … از جمله کارهایی می باشد که زن می تواند درخواست اجرت المثل دهد.

دریافت اجرت المثل چه شرایطی دارد؟

ازجمله دعاوی که در دادگاه خانواده و در زمان طلاق مطرح میشود بحث اجرت المثل ایام زوجیت است.طبق مواد  ۳۳۶و ۳۳۷  قانون  مدنی برای دریافت اجرت المثل ایام زوجیت شرایطی قابل ذکر می باشد که در صورتی تمامی شرایط محقق شود زن مستحق دریافت اجرت المثل خواهد بود. شرایط به عبارت زیر می باشد:

  1. شروط ضمن عقد
  2. به دستور شوهر باشد
  3. تبرع نباشد
  4. شرعا کار بر عهده زن نباشد

به صورت کلی برای دریافت اجرت المثل، کارهایی است که از نظر قانونی وظیفه زن نبوده و به دستور شوهر انجام شود و زن قصد انجام دادن کار را به صورت رایگان نداشته باشد و به دادگاه ثابت شود دادگاه حکم به پرداخت اجرت المثل ایام زوجیت زن را می دهد.

عوامل موثر در میزان اجرت المثل ایام زوجیت 

میزان اجرت المثل ممکن است بسیار متغیر و به عوامل مختلفی ارتباط داشته باشد و اصولا هم توسط کارشناس دادگستری انجام می گیرد  که قاضی با بررسی نظرات کارشناس نظر قطعی خود را اعلام خواهد کرد. در زیر تعدادی از این عوامل موثر آورده شده است:

  • مدت زمان زندگی مشترک:

ممکن است دادگاه در نظر بگیرد که مدت زمان طولانی‌تر زندگی مشترک بیشترین اجازه را برای ادعای اجرت المثل می‌دهد.

  • وظایف خانگی:

تأثیرگذاری نقش وظایف خانگی و خدمات زناشویی انجام شده توسط هریک از طرفین می‌تواند در تعیین میزان اجرت المثل تأثیرگذار باشد.

  • نیازهای اقتصادی خانواده:

توانایی زن در تأمین نیازهای اقتصادی خانواده نیز ممکن است به عنوان یک عامل مهم در نظر گرفته شود.

  • وضعیت مالی هریک از طرفین:

شرایط مالی هر طرف می‌تواند در تعیین میزان اجرت المثل تأثیرگذار باشد.

  • توافقات قبلی:

اگر توافقی در مورد اجرت المثل از قبل  انجام نشده باشد، دادگاه ممکن است به موارد دیگر توجه کند.

  • تأثیرات فرهنگی و قوانین محلی:

قوانین محلی و فرهنگ ممکن است به تعیین میزان اجرت المثل تأثیر گذار باشند.

همچنین لازم به ذکر است که میزان اجرت المثل بر اساس اختیارات دادگاه و قوانین تعیین می‌شود و هر مورد ممکن است متفاوت باشد.

دادخواست اجرت المثل ایام زناشویی

 در دادخواست مطالبه اجرت المثل ، طرف مدعی (زن) اقدام به ارائه ادعاها و شواهدی می‌کند که مبنی بر این است که او در طول زمان زندگی مشترک خدمات خانگی، مراقبت از فرزندان، یا دیگر وظایف زناشویی را به عهده داشته است و بر این اساس حق به دریافت اجرت المثل دارد.دادگاه صالح برای رسیدگی به دعوای اجرت المثل ایام زوجیت، دادگاه خانواده است .

اجرت المثل ایام زناشویی با فوت همسر

طبق ماده ۳۳۶ قانون مدنی که مقرر می دارد:” هر گاه کسی بر حسب امر دیگری اقدام به عملی نماید که عرفاً برای آن عمل اجرتی بوده و یا آن شخص عادتاً مهیای آن عمل باشد عامل ‌مستحق اجرت عمل خود خواهد بود مگر اینکه معلوم شود که قصد تبرع داشته است”. و چنانچه زوجه کارهایی را که شرعا به عهده وی نبوده و عرفا برای آن کار اجرت‌المثل باشد را به دستور زوج و با قصد عدم تبرع انجام داده باشدمستحق دریافت اجرت المثل خواهد بود  ولی در رویه عملی با توجه به اینکه طبق عرف کارهایی که زوجه در منزل مشترک انجام داده است به قصد تبرع و استحکام بنیان خانواده بوده است لذاعدم مطالبه اجرت المثل در زمان حیات زوج ،تبرعی بودن ان را نشان میدهد.ولی در نهایت در این شرایط با اثبات موارد توسط زوجه  ،دادگاه در حکم به پرداخت اجرت المثل ، تصمیم گیرنده نهایی خواهد بود

میزان اجرت المثل ایام زوجیت در سال ۱۴۰۲ چقدر است ؟

اجرت المثل ایام زوجیت، در سال ۱۴۰۲، میزان ومبلغ ثابتی ندارد و برای تمامی خانم هابه طور یکسان محاسبه نمی شود ولی به میزان کار های که انجام داده اند متفاوت است دادگاه نیزبر اساس همین موضوع مبلغ و میزان اجرت المثل را تعیین می کند.موضوعاتی که در زمینه تعیین اجرت المثل موثر است شامل  شاغل یا خانه‌دار بودن زوجه ،تحصیلات ،جایگاه اجتماعی، محل زندگی،سنوات زندگی مشترک و وتعداد فرزندان وعوامل متعددی میباشد. برای دریافت مشاوره با کارشناس گروه حقوقی ندای حق در واتساپ درارتباط باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *