طلاق در ارمنستان

طلاق در ارمنستان

نهاد خانواده در کشور ارمنستان از جایگاه خاصی برخوردار است و بعد از گذشت سالها کماکان استحکام خود را حفظ نموده و قانون خانواده در این کشور بر پایه قانون اساسی شکل گرفته است .اما با توجه به اینکه امر طلاق در هرکشوری ممکن است به این نهاد  اسیب برسند در این مقاله قصد داریم در موردقوانین طلاق در ارمنستان و ثبت طلاق طبق قوانین ایران صحبت کنیم .

دلایل طلاق در ارمنستان

طلاق یک مسئله پیچیده است و دلایل آن متنوع می‌باشند. هر زوجی ممکن است به دلایل مختلفی به تصمیم طلاق برسند. در زیر تعدادی از دلایل متداول برای طلاق آورده شده است:

 • عدم توافق در ارزش‌ها و اهداف زندگی
 • عدم ارتباط و ارتباطات ناکافی
 • مشکلات مالی
 • عدم تطابق جنسی
 • خیانت 
 • مشکلات روحی یا روانی
 • فاصله فیزیکی: اگر زوجین به دلیل کاری یا دلایل دیگر با فاصله فیزیکی مواجه باشند، این ممکن است به تضعیف روابط و در نهایت به طلاق منجر شود.

همچنین لازم به ذکر است که در برخی موارد، ترکیبی از این عوامل می‌تواند دلیل اصلی برای طلاق باشد. هر زوج و شرایط زندگی آن‌ها منحصر  به فرد  است و بر اساس آن ممکن است تصمیم به طلاق گرفته شود..

طلاق به رویه قضایی در صورت عدم رضایت یکی از زوجین برای طلاق

 1. طلاق با حکم دادگاه صورت می گیرد، در صورتی که دادگاه تأیید کند که زندگی مشترک آینده زوجین و حفظ خانواده غیرممکن است.
 2. در رسیدگی به پرونده های طلاق، در صورت عدم رضایت یکی از زوجین با طلاق، دادگاه حق دارد برای سازش زوجین اقداماتی را انجام دهد و حق دارد رسیدگی به پرونده را به تعویق بیندازد و به زوجین سه ماه برای  آشتی مهلت بدهد.

طلاق در صورتی انجام می شود که  اقدام برای حفظ زندگی  زن و شوهر بیهوده باشد و زوجین یا یکی از آنها بر طلاق خود اصرار داشته باشند.

 طلاق به حکم دادگاه در صورت توافق زوجین

۱- در صورت توافق متقابل برای طلاق زوجینی که دارای فرزندان هستند دادگاه بدون اعلام دلایل طلاق، نکاح را فسخ می کند.

همسران حق دارند توافقنامه مربوط به فرزندان را برای رسیدگی به دادگاه ارائه دهند. در صورت عدم وجود چنین توافقی یا در صورت

نقض منافع کودکان، دادگاه اقداماتی را برای حفظ منافع آنها طبق قانون انجام می دهد.

 1. در صورت رضایت متقابل زوجین، طلاق حداکثر ظرف یک ماه از تاریخ تقاضای طلاق توسط زوجین توسط دادگاه انجام می شود.
تقسیم اموال زوجین در طلاق
 1. تقسیم اموال مشاع زوجین هم در حین ازدواج و هم پس از طلاق به درخواست یکی از زوجین و همچنین به درخواست طلبکار در مورد تقسیم اموال مشاع می تواند انجام شود.
 2. . اموال مشاع زوجین با رضایت زوجین قابل تقسیم است. در صورت تمایل زوجین، توافق آنها مبنی بر تقسیم اموال مشاع قابل تأیید است.
 3. در صورت بروز اختلاف، تقسیم اموال مشاع زوجین و نیز تعیین سهم زوجین در آن ملک به دستور دادگاه صورت می گیرد.

در هنگام تقسیم اموال مشترک زوجین، دادگاه بنا به درخواست زوجین تصمیم می گیرد که چه اقلامی به هر یک از آنها واگذار شود.

هنگامی که به یکی از زوجین اقلامی بیش از ارزش سهم آنها داده می شود، ممکن است غرامت مناسب پولی یا دیگر به نفع همسر دیگر تعلق گیرد.

 1. دادگاه می تواند با خاتمه روابط خانوادگی، اموالی را که هر یک از زوجین در مدت زندگی جداگانه به دست آورده اند، به عنوان دارایی هر یک از آنها تشخیص دهد.
طلاق توافقی چیست؟

طلاق توافقی نوعی طلاق است که با توافق زوج و زوجه انجام می شود. یعنی آقا و خانم هر دو موافق طلاق هستند. برای انجام طلاق توافقی آقا و خانم باید بر روی برخی از مواردِ زندگی مشترک از جمله مهریه، اجرت المثل ،جهیزیه و حضانت فرزند (در صورت وجود) توافق کنند بر خلاف تصور عامه ،در طلاق توافقی نیاز نیست.که لزوما زن مهریه خود را ببخشد. طلاق توافقی تماما بر مبنای توافق زوجین انجام می شود و زن در این مورد می تواند مهریه را ببخشد و یا نبخشد و یا تنها بخشی از مهریه را ببخشد آنچه که مهم است این است در زمینه موارد فوق الذکر توافق شده و به دادگاه اعلام شود. اگر زوجین در کشور ارمنستان طلاق خود را ثبت کرده باشند تا زمانی که طبق قانون ایران ان را ثبت نکنند از نظر قانون ایران کماکان زن وشوهر میباشند برای همین باید به منظور جلوگیری از مشکلات دراینده نسبت به ثبت ان طبق قانون ایران نیز اقدام نمایند .

وکیل طلاق توافقی ایرانیان مقیم ارمنستان

درصورتی که یک ایرانی مقیم ارمنستان تصمیم به طلاق گرفته و نیاز به وکیل طلاق توافقی درایران دارید و با توجه به بعد مسافت و هزینه های بیشتر امکان حضور طولانی مدت در ایران را ندارید میتوانید از طریق دو سامانه ثنا ومیخکی به وکیل طلاق ایرانیان خارج ازکشور وکالت دهید تا بدون نیاز به حضور شما مراحل طلاق ایرانیان مقیم خارج از کشور  را در دادگاههای ایران انجام دهند .حال سامانه ثنا و میخکی چیست؟

سامانه ثنا

یکی از راه  های ارائه وکالت به وکیل از طریق سامانه ثنا است که از خدمات الکترونیکی قضایی می باشد که از سال ۱۳۹۵ راه اندازی شده است شما می توانید با داشتن کارت ملی هوشمند و یک سیم کارت فعال ثبت نام و پس از اخذ کد رهگیری و اتمام مراحل ثبت نام به وکیل خود درایران وکالت دهید تا بدون نیاز به حضور شما درهیچ مرحله ای پروسه پرونده را پیش ببرد.

سامانه میخک ارمنستان

اگر کارت ملی شما هوشمند نباشد وامکان ثبت نام از طریق ثنا را نداشته باشبد به منظور سهولت دسترسی ایرانیان خارج از کشور ، سامانه ای  برای خدمات حقوقی واداری به نام سامانه میخک راه اندازی شده است . یکی از خدمات این سامانه دادن انواع وکالتهای مختلف است شما می توانید درهرکشوری  که هستید بعد از  وارد کردن کد ملی و ایمیل معتبر ، ثبت نام نموده و از خدمات این سامانه استفاده کنید. چنانچه مقیم کشورارمنستان هستید و تصمیم به انجام و ثبت طلاق در ایران دارید، دفتر وکالت ندای حق با سالها تجربه و تخصص در زمینه امور ایرانیان خارج از کشور، شما را در روند نتیجه مطلوب کمک خواهد نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *