مراحل طلاق ایرانیان مقیم خارج از کشور

مراحل طلاق ایرانیان مقیم خارج از کشور طلاق یکی از مسائلی است که برای بسیاری از ایرانیان مقیم خارج از کشور با چالش‌هایی همراه است. بسیاری از این افراد در زمان طلاق با مشکلاتی مانند مسافت مکانی با خانواده و دوستان در کشور مبدأ، نداشتن دسترسی به خدمات حقوقی مناسب در کشور اقامت و همچنین عدم آشنایی با قوانین و مقررات مربوط به طلاق در کشور اقامت، روبرو می ‌شوند.

با توجه به شرایط ایرانیان مقیم خارج از کشور و نیاز این گروه به حمایت حقوقی در پرونده های طلاق، آگاهی از شرایط و مراحل طلاق در کشور اقامت و کشور مبدأ بسیار حیاتی است. مراحل طلاق ایرانیان مقیم خارج از کشور تقریبا روندی پیچیده دارد و نیاز به تخصص و مهارت یک وکیل مجرب ضروری به نظر می رسد.

مراحل طلاق ایرانیان مقیم خارج از کشور

در ابتدا باید به این موضوع مهم اشاره داشته باشیم که مشاوره با وکیل متخصص و آشنا به مراحل طلاق ایرانیان مقیم خارج از کشور می تواند شما را نسبت به حقوقی که دارید، آگاه سازد. بنابراین هرگز بدون دریافت راهنمایی از یک وکیل کارآزموده و متخصص وارد پروسه طلاق نشوید.

برای طلاق در کشور اقامت، ابتدا لازم است که شرایط آن به دقت بررسی شود.

اگر هر دو طرف موافق باشند، می توانند به دادگاه مراجعه کرده و اعلام کنند که می خواهند ازدواج خود را لغو کنند. در صورتی که هر دو طرف درخواست طلاق را نداشته باشند، یکی از طرفین می‌ تواند درخواست طلاق را ارائه دهد. در این صورت، دادگاه باید شرایطی را برای طلاق تعیین کند.

در مرحله بعد، باید به دادگاه مربوطه در کشور مبدأ مراجعه کرد و درخواست طلاق را به آنجا ارائه کرد. برای این کار می‌توانید با وکیل متخصص در این زمینه مشورت کنید. درخواست طلاق باید شامل اسناد و مدارک مربوط به ازدواج و نیز دلایل و شواهد مربوط به اینکه زندگی مشترک دیگر ممکن نیست، باشد. بعد از بررسی دقیق پرونده طلاق، دادگاه از طرفین می خواهد که در جلسه حضور پیدا کرده  و  تصمیم نهایی خود را به آنها اعلام می کند.

مدارک لازم برای ثبت طلاق ایرانیان خارج ازکشور 

ایرانیان مقیم خارج ازکشور که طلاق خودرا در خارج انجام داده و ثبت نموده باشند با توجه به موضوع احوال شخصیه برای ثبت طلاق خود در ایران نیاز به ارائه مدارک ذیل دارند :

۱_اصل شناسنامه زوجین 

۲_اصل کارت ملی زوجین

۳_حکم طلاق صادرشده از دادگاه محل اقامت زوجین باترجمه فارسی

۴_برگه صیغه شرعی طلاق اخذ شده از مراکز اسلامی مورد تایید سفارت

۵_سند ازدواج یا رونوشت ان 

مهریه زوجه درخارج از کشور

در مورد زوجه ای که خارج از ایران سکونت دارد نکته مهم این است که تنها از اموالی که زوج درایران دارد میتواند مهریه خود را مطالبه نمایدو با توجه به اینکه زوجه در ایران سکونت نداشته کمک گرفتن از یک وکیل طلاق و مهریه خارج از کشور که به مراحل اجرا گذاشتن مهریه اشنا باشد تاحد زیادی می تواند پروسه دریافت مهریه را سرعت ببخشد .

شرایط طلاق ایرانیان مقیم خارج از کشور

مراحل طلاق در  هر کشور بسته به قوانین و مقررات آن کشور متفاوت است. برای نمونه، در بعضی از کشور ها، ممکن است برای طلاق نیاز به توافق طرفین باشد و در بعضی دیگر، دادگاه تصمیم نهایی را اعلام می کند. در بعضی کشور ها، ممکن است برای تصویب طلاق، نیاز به حضور طرفین در دادگاه باشد و در بعضی دیگر، این کار از طریق پست الکترونیکی یا ارسال به دادگاه از طریق وکیل امکان‌پذیر است.

بعد از تصویب طلاق، باید اقدامات لازم برای تقسیم دارایی های مشترک صورت بگیرد. در بعضی موارد، این کار به صورت توافقی بین طرفین انجام می شود و در بعضی دیگر، دادگاه باید تصمیمی در این خصوص بگیرد. برای این کار، ممکن است نیاز به مشاوره با وکیل متخصص در قوانین و مقررات مربوط به تقسیم دارایی‌ها باشد. وکلایی مجرب ما در گروه حقوقی ندای حق آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد.

در صورتی که در این مراحل، مشکلی پیش آید، می‌ توانید به سفارت یا کنسولگری ایران در کشور اقامت مراجعه کنید و از خدمات حقوقی آنها استفاده کنید. همچنین، می‌توانید با مشاوره با وکیل متخصص در ایران، نیز در مراحل طلاق در کشور اقامت خود کمک گرفته و از خدمات حقوقی با کیفیت بهره‌مند شوید.

وکیل طلاق ایرانیان خارج از کشور 

با توجه به اینکه طبق قوانین در زمینه احوال شخصیه از جمله طلاق ،ایرانیان مقیم خارج ازکشور باید مطیع قوانین دولتی باشند که تابعیت ان را دارند و از طرفی این روند با توجه به قوانین هرکشوری متفاوت است لذا زوجین باید طبق قانون کشور خود نیز طلاق را ثبت نمایند چرا که در غیراینصورت زوجین کماکان در زوجیت هم باقی مانده واثارمالی و غیر مالی ازدواج برانها مترتب است تازمانی که طلاق خود را برطبق قانون متبوع کشور خود ثبت رسمی نمایند.با توجه به بعد مسافت و عدم امکان حضور هموطنان در داخل کشور و عدم اشنایی با قوانین روز ،میتوانید از دو طریق سامانه ثنا یا میخکی به وکیل خود درایران وکالت داده تا بدون حضور شما درهیچ مرحله ای پروسه پرونده را تا ثبت نهایی پیش ببرد .

سخن پایانی

نتیجه‌گیری اینکه مراحل طلاق ایرانیان مقیم خارج از کشور، بسته به شرایط و مقررات قانونی کشور اقامت و کشور مبدأ متفاوت است. پس از تصویب طلاق توسط دادگاه و تقسیم دارایی های مشترک، طرفین باید به توافق نهایی برسند و وضعیت مواردی همچون نگهداری از فرزندان و تعهدات مالی را تعیین کنند.

گاهی اوقات، طرفین می توانند به توافق نهایی برسند و در سایر پرونده ها، ممکن است نیاز به تعیین توافق‌نامه توسط دادگاه وجود داشته باشد. توافق‌نامه باید شامل تمام جزئیات توافق شده بین طرفین باشد و مواردی همچون نگهداری از فرزندان، تقسیم دارایی‌ها، تعهدات مالی و موارد دیگر را در بربگیرد.

مهم: در صورتی که طرفین به توافق نهایی نرسیده باشند، دادگاه تصمیم نهایی‌ خود را در مورد موارد اختلافی اتخاد می کند.  در این صورت، نتیجه‌گیری مبتنی بر شرایط و مقررات قانونی کشور مربوطه خواهد بود.برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با گروه حقوقی ندای حق همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *