وکیل طلاق ایرانیان خارج از کشور

در این مقاله قصد داریم درباره موضوع وکیل طلاق ایرانیان خارج از کشور صحبت کنیم. برای برخی از ایرانی های مقیم خارج از کشور ممکن است پروسه طلاق و جدایی رخ دهد. حال باید چکاری انجام بدهند؟ ایا باید موضوع طلاق را در دادگاه کشور مقیم پیگیری کنند یا بهتر است به ایران برگشته و به دادگاه قضایی مراجعه نمایند؟ آیا خود به تنهایی از پس طلاق برمی­آیند یا نیازبه وکیل مجرب دارند?

وکیل طلاق ایرانیان خارج از کشور

به طور پیش فرض هر ایرانی در هر کجای دنیا که مقیم باشد، در برخی امور تابع کشوری است که در آن زندگی می‌کند. مانند قوانین راهنمایی و رانندگی، مقررات حقوقی و کیفری، و … اما در یک سری امور مهم مانند ازدواج، طلاق  و ارث بایستی تابع قوانین کشور خود باشد.

یعنی اگر دو نفر ایرانی با یکدیگر ازدواج نموده و سپس مهاجرت کرده باشند، در صورت جدا شدن از هم اگر طبق قواعد کشور مقصد این کار انجام دهند طلاق آنان در ایران به رسمیت شناخته نخواهد شد.بنابراین الزامی است که وضعیت طلاق خود را نیز در داخل ایران نیزمشخص کرده و طلاق خود را در مراجع ذی صلاح ایرانی نیز به ثبت برسانند. اما چرا؟ به دلیل عدم اعتبار احکام دادگاه ‌های کشورهای خارجی در داخل ایران.با توجه به رویکرد متفاوت ایران از کشورهای دیگر به خصوص کشورهای غربی، احکام صادره در دادگاه‌های آن‌ها در ایران قابل اجرا نیست و بایستی ابتدا مورد شناسایی یا تنفیذ قرار بگیرد.این موضوع در ماده ۱۵ قانون حمایت از خانواده ایران ذکر شده است که: احکام صادره در دادگاه‌ های کشورهای دیگر، نمی‌تواند لزوما مبنای اجرای احکام در داخل کشور ایران باشد

(دراین باره مقاله تنفیذ طلاق مطالعه گردد)

درصورتی که گروه حقوقی ندای حق وکیل طلاق توافقی خارج ازکشور شما باشد نیازی به حضور شما در هیچ یک از مراحل نیست و  از صفر تا صد کار پرونده بدون حضور شما و توسط وکیل متخصص پیگیری میشود و درصد زیادی از نگرانیهای شما در طی این پروسه کم میشود.

پروسه و مراحل بخشش مهریه توسط زوجه مقیم خارج ازکشور

با توجه به اینکه بخشش یا بذل مهریه صرفا از طریق دفاتر اسناد رسمی قابل انجام است و بخشش ان با سند عادی معمولا قابل استناد نیست و بین زوجین باعث اختلافاتی میشود لذا زوجه ای که ساکن خارج از کشور است به یک نفر درایران وکالت میدهد تا وی از طرف ایشان اقدام به بذل وبخشش مهریه نماید.زوجه باید ابتدا در سامانه میخک ثبت نام کرده و سپس وکالت بخشش مهریه را ثبت و کد رهگیری دریافت کند و به سفارت مراجعه کرده و وکالتنامه را امضاء کند و مرحله اخر وکیل زوجه با وکالت مربوطه به یکی از دفاتر اسناد رسمی مراجعه نموده و اقدام به ثبت رسمی سند بخشش مهریه می نماید .البته نطر به اینکه سند بذل مهریه خاص است لذا تعداد زیادی از دفاتر اسناد رسمی  به راحتی ان را ثبت ننموده و مخصوصا درمواردی که زوجه مقیم خارج از ایران باشد به خاطر پیشگیری از مشکلات اتی به نوعی درحضور شاهد یا بستگان نزدیک زوجه اقدام به ثبت مینمایند .

نکته:بخشش و بذل و ابراء مهریه از طریق دفاتر ازدواج وطلاق و سفارت و کنسولگری قابل ثبت نمی باشد .

وکیل طلاق ایرانیان خارج از کشور چگونه فعالیت می‌کند؟

با توجه به امکان عدم حضور طولانی‌مدت ایرانیان مهاجر در داخل کشور، بسیاری از افرادی که متقاضی طلاق هستند، نمی‌ توانند مسیر قانونی پرونده را خود به تنهایی پیگیری کنند. این افراد برای انجام هر کاری که به پرونده طلاق مربوط می‌ شود، به وکیلی در داخل کشور و فعال در همین حوزه نیاز دارند.تا کلیه امور مربوط به صدور حکم طلاق از دادگاه، ثبت در دفترخانه، دریافت و پرداخت مهریه و … را انجام دهد.بهتر است که این وکیل در امور مربوطه تخصص کامل  داشته باشد.

وکلای ندای حق با سالها تجربه در زمینه پرونده های طلاق توافقی خارج ازکشور ، نسبت به شرایط و قوانین طلاق ایرانیان خارج ازکشور اگاهی کامل داشته ومیتواند در این زمینه به شما کمک کند . لذاچنانچه نیاز به مشاوره حقوقی دارید از طریق واتساپ میتوانید درخواست جلسه مشاوره با وکیل به صورت انلاین را داشته باشید.

نکته:دقت داشته باشید طلاق به عنوان اخرین راه حل است و اگر پس از مشورت با مشاور خانواده و تلاش برای استحکام زندگی مشترک به نتیجه نرسیدید در نهایت برای انجام پروسه قانونی می توانید به گروه حقوقی وکلای ندای حق اعتماد کنید.برای مشاوره به کارشناس مجموعه در واتساپ پیام ارسال فرمایید.

نوع طلاق در خارج از کشور

نوع طلاق زوجین در خارج از کشور هم می‌ تواند مانند داخل کشور توافقی یا از سوی یکی از زوجین باشد. حسن طلاق توافقی این است که بسیاری از مسائل در آن حل و فصل خواهد شد وحداقل ازتنش های بعدی جلوگیری خواهدنمود و دادگاه در این زمینه تکلیفی نخواهد داشت، از جمله مسائل مربوط به نفقه، مهریه، حضانت فرزندان، نصف کردن اموال و دارایی و مسائل دیگر.درتمام این‌ موارد می‌تواند به صورت توافقی مشخص شود که آیا مثلاً مهریه پرداخت شود یا بخشیده شود و غیره.

مدارک طلاق توافقی ایرانیان مقیم خارج از کشور 

طلاق توافقی ایرانیان خارج ازکشور نیز مانند طلاق در داخل کشور مستلزم ارائه مدارکی است که عبارت از :

شناسنامه زوج و زوجه 

کارت ملی زوج و زوجه 

عقدنامه و اگر به هر دلیلی در دسترس نباشد رونوشت ان از دفترخانه قابل دریافت است 

توافق نامه زوجین 

گواهی عدم بارداری (که اعتبار ان مدت محدودی می باشد )

ازمایش عدم بارداری طلاق ایرانیان خارج ازکشور

چنانچه زوجه در خارج ایران زندگی مینمایند برای انجام پروسه طلاق توافقی نیاز به انجام تست عدم بارداری میباشد که با توجه به عدم امکان حضور درایران ،زوجه در کشور محل سکونت خود ازمایش عدم بارداری را انجام داده و نتیجه را برای وکیل خود درایران ارسال می نمایدو وکیل مربوطه نتیجه ازمایش را ترجمه رسمی نموده و به دفترخانه طلاق جهت ثبت ، ارائه می دهد.

دفتر ثبت طلاق 

درمورد طلاق ایرانیان خارج از کشور نیز وکیل بعد از دریافت دادنامه و قطعیت ان به دفترخانه ثبت طلاق مراجعه نموده و با استفاده از اختیارات مندرج در وکالتنامه نسبت به ثبت نهایی طلاق اقدام می نماید. 

طلاق در دفاتر اسلامی

در برخی کشورها مانند آمریکا دفاتر اسلامی‌ای وجود دارد که ملیت‌ های مسلمان مانند ایرانیان می ‌توانند برای امور شرعی هم‌چون ازدواج و طلاق به آن‌ها مراجعه کنند. اما به هر حال این رویدادها بایستی به ثبت در مراجع قانونی ایران برسند. مانند سفارتخانه‌ های ایران یا در مورد خاص آمریکا، دفتر حافظ منافع ایران در واشنگتن .هم‌چنین لازم است مدارک طلاق خود را به زبان کشور مقیم ترجمه کرده و به نهادهای مربوط در آن کشور ارائه دهید، تا چنین رویدادی در کشور محل اقامت شما هم به رسمیت شناخته شود.

طلاق شرعی ایرانیان خارج از کشور 

طلاق شرعی به طلاقی گفته میشود که صیغه شرعی طلاق بین زوجین جاری می گردد و زوجین هم بر همان مبنا ازهم جدا میشوند اما باید گفت ازنظر قانونی تاطلاق ثبت نشود اثری بران بار نمیگردد و سوای اینکه طلاق شرعی  ازنظر عرف وجامعه نیز مورد پذیرش نیست به خاطر پیامدهایی که دراینده خواهد داشت ازنظر قانونی باید ثبت رسمی شود و عده ای از ایرانیان مقیم خارج از کشور به انجام طلاق شرعی و برگه ای که به انها ارائه می شود یسنده میکنند حال انکه باید ان را از طریق اخذ رای از دادگاه طبق قوانین ایران و ثبت در دفترخانه رسمی اعتبار ببخشند و توصیه میشود بعد از انجام طلاق شرعی نسبت به ارائه دادخواست طلاق از طریق وکیل خود درایران اقدام نمایید چرا که وفق ماده ۲۰ قانون حمایت خانواده اگر طلاق به صورت غیر رسمی صورت گیرد وثبت نشود جرم محسوب ومستوجب مجازات حبس تعزیری خواهد بود . 

تکلیف مهریه زوجه در طلاق شرعی  

با توجه به اینکه گفتیم طلاق شرعی ثبت نمی شود لذا اگر زوجین به بخشیدن یا گرفتن مهریه توافق کنند چون ثبت قانونی نشده لذا هرزمان زوجه بخواهد میتواند نسبت به اجرا گذاشتن مهریه خود اقدام نمایدو حقوق مالی اش را از زوج مطالبه نماید .

لزوم ثبت طلاق خارجی ایرانیان در داخل کشور 

همانطور که گفتیم طبق ماده ۶ قانون مدنی اتباع ایرانی درهرکجای دنیا که باشند دراحوال شخصیه از جمله طلاق تابع قوانین ومقررات دولت متبوع خود می باشند. چنانچه زن وشوهری درخارج ایران طلاق از هرنوع چه یکطرفه و چه توافقی راانجام داده باشند تا زمانی که طلاق طبق قوانین ایران در محاکم قضایی ایران مطرح و ثبت نگردد اعتباری نخواهد داشت چرا که زوجین کماکان زن و شوهر محسوب میشوند و زوج میتواند زوجه را ممنوع الخروج کند و از نظر حقوق مالی ازجمله مهریه چنانچه زن مهریه را نگرفته یا نبخشیده باشد میتواند ان را ضمن درخواست ممنوع الخروجی زوج ،مطالبه نماید واگر زوجه به اعتبار طلاق خارجی با مرد دیگری ازدواج کند وفق قوانین ایران این عمل جرم انگاری شده است و میتواند وی را با مشکلات عدیده ای مواجه نماید .

طلاق ایرانیان خارج از کشور به صورت غیابی

طلاق به صورت غیابی یعنی یکی از طرفین به تنهایی متقاضی طلاق است و طرف دیگر در دادگاه حاضر نشود و هیچ لایحه ای نیز ارائه ندهد که دراین حالت رای صادره طلاق ،غیابی خواهد بود .در مورد ایرانیان مقیم خارج ،یکی از پیچیده ترین نوع طلاق ها ،طلاق یکطرفه است و بسته به اینکه زوج یا زوجه متقاضی طلاق باشد شرایط طلاق کاملا متفاوت است .ما دراین مقاله به هردو حالت خواهیم پرداخت .

زوجه متقاضی طلاق است و زوج (ساکن ایران یا خارج)موافق نیست 

همانطور که قبلا نیز گفتیم درخواست طلاق از طرف زوجه نیازمند ارائه دلایل محکمه پسند به دادگاه است و وقتی زوجه مقیم خارج ازکشور باشد و متقاضی طلاق به صورت یکطرفه ،پیشنهاد میکنیم حتما با یک وکیل متخصص طلاق ایرانیان خارج ازکشور که دراین زمینه تبحر و تجربه کافی داشته باشد مشورت کنید و اگر قبل هر تصمیمی نیاز به مشاوره با وکیل طلاق ایرانیان خارج ازکشور دارید در واتساپ با کارشناس مجموعه درارتباط باشید.

زوج متقاضی طلاق است و زوجه(ساکن ایران یا خارج) موافق نیست 

با توجه به ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی حق و اختیار طلاق با مرد است و برای طلاق نیازی به دلیل خاصی ندارد و عدم رضایت زوجه از بابت فرجه های اعتراض به دادنامه احتمالا روند پرونده را طولانی تر نماید .اما چیزی که برای زوجه مقیم خارج نیز برقرار است حقوق مالی ایشان می باشد و حتی اگر زوج دلایلی هم برای طلاق به دادگاه ارائه نماید بازهم باید حقوق مالی زوجه ازجمله مهریه را بپردازد . چنانچه خارج ازایران بوده و وکیل داشته باشید تمام مراحل بدون نیاز به حضور موکل درایران انجام خواهدشد . برای مشاوره با وکیل با کارشناس گروه حقوقی ندای حق درارتباط باشید .

وکالت در طلاق در خارج ازکشور (حق طلاق)

با توجه به اینکه حق طلاق با زوج است اما میتواند در شرایطی حق طلاق را به زوجه بدهد ودرحالتی که زوجین داخل ایران باشند از طریق وکالت محضری این حق واگذار میشود و اگر خارج کشور باشند از طریق سامانه میخکی قابل انجام است .به موجب این وکالتنامه زوجه میواندپس از دریافت این وکالتنامه به دو وکیل در ایران وکالت داده تا بدون نیاز به حضور زوجین درایران پروسه طلاق را پیش برده و کلیه کارهای قانونی ان را انجام داده و ثبت نهایی نمایند .وقتی زوجه وکالت در طلاق داشته باشد گرفتن وکیل دادگستری از طرف زوج اجباری است .البته دادن حق طلاق به زوجه به معنای سلب این حق از زوج نیست و زوج هم می تواند نسبت به دربافت وکالت متقابل  اقدام نماید (مقاله سه نکته طلایی وکالت درطلاق مطالعه شود)

دادگاه صالح به رسیدگی طلاق توافقی ایرانیان خارج از کشور

دادگاه صالح برای رسیدگی به دادخواست طلاق توافقی ایرانیان خارج از کشور در چند حالت قابل تصور است :

*اگر هیچ یک از زوجین در ایران سکونت نداشته باشد دادگاه شهرستان تهران صالح به رسیدگی است 

*اگر زوجین، هردو ایران نباشند ولی هردو دارای محل سکونت موقت درایران باشند دادگاه محل سکونت موقت زوجه صالح به رسیدگی است 

*اگر یکی از زوجین ایران باشد دادگاه صالح دادگاه محل سکونت زوجی است که درایران اقامت دارد 

ماده ۱۴ قانون حمایت خانواده به این موضوع تصریح دارد که”هرگاه یکی از زوجین مقیم خارج از کشور باشد، دادگاه محل اقامت طرفی که در ایران اقامت دارد برای رسیدگی صالح است. اگر زوجین مقیم خارج از کشور باشند ولی یکی از آنان در ایران سکونت موقت داشته باشد، دادگاه محل سکونت فرد ساکن در ایران و اگر هر دو در ایران سکونت موقت داشته باشند، دادگاه محل سکونت موقت زوجه برای رسیدگی صالح است. هرگاه هیچ یک از زوجین در ایران سکونت نداشته باشند، دادگاه شهرستان تهران صلاحیت رسیدگی را دارد، مگر آنکه زوجین برای اقامه دعوی در محل دیگر توافق کنند. »

نحوه وکالت در طلاق توافقی ایرانیان خارج از کشور 

درمورد نحوه وکالت در طلاق ایرانیان خارج از کشور دو راه وجود دارد :

*وکالت ثنای ایرانیان خارج از کشور :

چنانچه کارت ملی هوشمند داشته باشید و یک سیم کارت فعال،با استفاده از سامانه ثنا که برای ایرانیان مقیم خارج نیز امکان ثبت نام فراهم شده است ، میتوانید به صورت مستقیم به وکیل منتخب خود درایران وکالت دهید .بدین منظوروارد سایت بنشانیinternatonal.adliran.irشده مشخصات خود را وارد نموده و پس از طی مراحل احراز هویتی، ثبت نام شما انجام خواهد شد 

*وکالت میخکی ایرانیان خارج ازکشور :

چنانچه به هردلیلی موفق به ثبت نام در سامانه ثنا نشدید با مراجعه به سامانه بنشانیmikhak.mfa.gov.irمراحل ثبت نام را انجام داده و بعد از دریافت کد رهگیری به کنسولگری یا سفارت مراجعه و بعد از احراز هویت و امضای وکالتنامه ان را برای وکیل خود در ایران به همراه مدارک لازمه ارسال میکنیدو معمولا وکالت میخکی را به یکی ازبستگان یادوستان معتمدخود درایران اعطاءنموده تا ازطریق ایشان(وکیل کاری) واز راه ثنا به وکیل دادگستری وکالت دهید .

نکته :دقت بفرمایید چون متن های مندرج در سامانه میخکی به صورت پیش فرض و احتمال زیاد ناقص میباشند قبل از هرگونه اقدامی جهت پر نمودن وکالتنامه متن دقیق و کامل را از وکیل متخصص درامور ایرانیان خارج ازکشور دریافت کنید تا بعدا دچار مشکل نشوید.

برای دادن وکالت به وکیل طلاق توافقی از طریق واتساپ با کارشناس مجموعه در ارتباط باشید .

فرآیند طلاق توافقی ایرانیان خارج از کشور

در مورد ایرانیان خارج از کشور نیز همچون داخل، گذراندن ۵ جلسه مشاوره بهزیستی اجباری است. البته رزرو این جلسات و سایر ساز و کارها توسط وکیل انجام می‌شود و روال خاص خودرا دارد.جلسات مشاوره برگزار می ‌شود و در صورت بسته بودن تمام راه‌ های بازگشت، گواهی عدم سازش توسط مشاور صادر می‌گردد. در صورتی که یکی از زوجین در ایران باشند، دادگاه‌ محل سکونت وی، محل پیگیری امور مربوط به طلاق خواهد بود.اما در صورت عدم حضور هیچ یک از زوجین در ایران، دادگاه‌های خانواده شهر تهران امور مربوطه را پیگیری خواهند کرد و وکیل طلاق ایرانیان خارج از کشور وکالت را برعهده خواهد گرفت. مدارک مورد بررسی دادگاه قرار می گیرد و حکم نهایی صادر می شوددرصورت تمایل به انجام کامل فرایندپرونده توسط وکیل ،میتوانید از طریق واتساپ با کارشناس گروه حقوقی ندای حق در ارتباط باشید .

2 پاسخ


    Warning: Use of undefined constant COMMENT_PER_PAGE - assumed 'COMMENT_PER_PAGE' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/ijuluihn/public_html/wp-content/themes/hello-elementor/functions.php on line 359
    1. لطفا برای مشورت در موضوع وکیل طلاق ایرانیان خارج از کشور با کارشناسان خبره ندای حق به شماره واتساپ ۰۹۳۹۰۱۸۸۶۶۳ پیام بدهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *